Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 6 votes

EUR/USD

• Please log in to reply
672 replies to this topic

#671 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 02 July 2013 - 11:31 PM

Dow: 14,075, +175.2 pts, +1.2 percent
S&P 500: 1,515, +19.0 pts, +1.2 percent
NASDAQ: 3,162, +32.6 pts, +1.0 percent

Read more: http://www.businessi...2#ixzz2M8ZH6HYY
Am impresia ca trendul Long pe Euro nu e gata. Astept ECB din Martie
Repet - Range pana atunci.

Uite de ce nu-mi place mie sa dau plus sau minus la un post sau mai bine zis, de ce cred ca a da ocazia cuiva sa voteze este inutila si fara niciun beneficiu.

Pentru ce e mai sus am primit minus 1. Si, da, nu s-a dus la 1.40 s-a dus la 1.33 fata de 28 Feb cand am scris, unde euroiu era la 1.2975 sau in zona. 

Dar cel mai important lucru a fost ca am crezut in range, in indecizie in lipsa de directie. 
Chiar si acum, dupa ce Ben ne spune ca nu prea mai e nevoie de QE tot nu vad o directie clara de cel putin o mie sau mai mult de pips.
Merkel vrea stabilitate si cu asta am spus tot. Preturi stabile cu inflatie mica egal Euroiu calm. 
Mai greu sa faci ceva in asa conditii. 

Raman in continuare in range la eur usd

• 0

#672 LuceNera

LuceNera

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 97 posts

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Admiral Markets

Posted 03 July 2013 - 08:26 PM

Chiar si acum, dupa ce Ben ne spune ca nu prea mai e nevoie de QE tot nu vad o directie clara de cel putin o mie sau mai mult de pips.
Merkel vrea stabilitate si cu asta am spus tot. Preturi stabile cu inflatie mica egal Euroiu calm. 
Mai greu sa faci ceva in asa conditii. 

Raman in continuare in range la eur usd

Pe eur/usd, o directie de cel putin 1000 de pipsi inseamna o perioada de cel putin 2 luni. O asemenea perioada e mai mult decat dificil de anticipat, de aceea, parerea mea, cred ca traderii nu ar trebui sa se streseze prea mult cu astfel de prognoze.

Oricum declaratiile astora mai mari numai pentru binele maselor nu sunt. O vrea Merkel stabilitate in mod oficial dar cine stie care sunt adevaratele intentii. La presiunea care a avut-o ultima coborare de la nivelul 1.34 comparativ cu urcarea de la 1.28 la 1.34, as spune ca pe termen lung (3-4 luni) pretul pe eur/usd va cobori undeva pana 1.26 dupa ce initial va urca pana la 1.35. Adica ultima coborare ar fi de 1.35-1.26=900 de pipsi. Nu e 1000 de pipsi dar tot e ceva. Insa nu bag mana in foc pentru asta, am spus ca e dificil, chiar imposibil de anticipat.

Attached Thumbnails

• prognoza eur-usd termen lung excel.png
  • prognoza eur-usd termen lung MT4.png

Edited by LuceNera, 03 July 2013 - 08:41 PM.

• 0

#673 Massenna

Massenna

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

• Tranzactionez din 2011
  • Broker curent HotForex
  • Strategie/tehnica folosita Patters, Fibonaci retracement, Scalping tops and bottoms for market breakouts

Posted 03 July 2013 - 08:52 PM

Intradevar "range"ul pare sa fie regula acum mai ales ca nu exista nici o strapungere importanta de praguri pe daily si H4.

• 0

Recent blog entries on this topic

Photo

From: EUR/USD

By Barbones in Barbones' Blog, on 12 December 2012 - 11:58 AM

Euro la 1.40 in Iunie 2013.
ECB e in piata deci care este riscul sa pice Grecia sau alta tara din UE? cu siguranta mai mic decat ne asteptam
Japonia, big problem iar Jen ul slabeste cu scop.
Dolarul tare nu ajuta.

Unde risti in...

Read Full Entry →

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.