Sari la conținut

Losers Anonymous


tradelover

Postări Recomandate

NU ! Singurul motiv pentru care banii sunt acolo, este acela că altcineva, UN ALT TRADER, i-a pus acolo! Banii pe care tu încerci să îi câştigi aparţin altor oameni, care nu au nici măcar cea mai mică intenţie să ţi-i dea ţie!

 

(n.t. V-aţi gândit vreodată la asta? Atunci când câştigaţi, nu luaţi bani de la profesionişti, de la cei mai puternici ca voi. Ăia de obicei câştigă. Banii pe care îi câştigaţi provin de la alţi traderi mai slabi ca voi, mai loseri ca voi. De aceea, tradingul este mult mai rău ca o bătălie medievală, în care adversarii aveau oarecum aceeaşi forţă. Tradingul este echivalent cu a ataca şi a jefui un om mai slab ca voi şi care nu are puterea de a se apăra.

 

Sunteţi pregătiţi psihologic pentru asta?

 

end of n.t.)

 

end of "alt capitol"]

 

Nu cred asta! Vad tradingul ca pe un act comercial vand si cumpar EURO. Dau ordine prin intermediul brokerului catre o banca - e treaba lor...Daca privesti asa si ala care vinde ceapa cumparata de la tarani ma jefuieste.

 

http://www.youtube.com/watch?v=iu752IJ7uJA'>Prezentare youtube >>

 

===========

 

* $1.005 trillion in spot transactions

* $362 billion in outright forwards

* $1.714 trillion in foreign exchange swaps

* $129 billion estimated gaps in reporting

http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market

=============

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot faceam off-topicuri prin alte parti unde nu se pierdea timpul cu lamentari din astea neproductive, insa daca tot s-a adus vorba aici de cine pierde si cine castiga banii din forex, as fi tare interesat sa aflu si eu. Anonimatul tranzactiilor forex, cred eu, ca nu scuteste de o oarecare morala a pietei (eu cu siguranta nu as fi incantat sa stiu ca cei ce pierd in forex sunt numai cei marunti, iar eventualitatea unui castig personal (putin probabil la momentul acesta!) numai in detrimentul lor...hmm, nu m-ar face sa ma simt prea confortabil)

Intrebarea mea este: chiar au "loser"-ii marunti (daca este sa continuam terminologia initiata de autorul topicului) atata pondere din piata incat sa asigure castigul tuturor celorlalti (prin ceilalti intelegand traderi profesionisti, banci, organisme nationale, multinationale, internationale, samd)? Putin probabil. Si atunci imi place sa vad demersul castigator al unui trader marunt drept o rearanjare mai echitabila a resurselor financiare la nivel mondial (oare Robin Hood s-ar face trader?!). Ca traderii marunti pierd insutit mai mult decat castiga... asta e cu totul altceva, insa de aici si pana a le inocula probleme de constiinta sau atitudini "canibalice" unul in raportul cu altul este cu totul altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

exista un tread cu comentarii la loserii anonimi, o sa il caut cum am putin timp, cred ca ultimele posturi ar trebui mutate acolo.

 

ps.

tu care dan de la scrabble esti? cumva dls, campionu? si io mi-s (fost) jucator, (fost) membru argus (fost, pt ca nu am mai platit cotizatie de 10 ani, pe isc nu am mai intrat de vo 5-7 ani, de cand am gasit piratii, forexu, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

insa de aici si pana a le inocula probleme de constiinta sau atitudini "canibalice" unul in raportul cu altul este cu totul altceva...

 

mai copii inocenti, astia care va loviti de problema de constiinta (incepand cu fata morgana, vezi treadul de comentarii la LA), toti ati inteles chestia asta gresit. Elder nu zice ca daca ati intrat pe forex atunci sunteti canibali. El zice foarte clar ca daca vreti sa castigati pe forex, atunci TREBUIE SA FITI canibali. Asta e atitudinea psihologica pe care trebuie sa o aveti, eu te manac pe tine ca sa traiesc, altfel mor de foame. Bancile si traderii mari nu va fac cadouri. Daca vreunul dintre voi castigati pe forex, NU DE LA BROKER ati luat banii, ci de la mine, de la ăla, de la ăla, etc, toti prapaditi ca mine.

 

"Decat sa planga mama, mai bine sa planga mă-ta".

Sunteti pregatiti pentru asta?

 

E drept ca cei mai multi dintre noi nu pot sa fie asa. Poate de aia 95% pierd.

V-ati intrebat vreodata de ce 95% pierd? Sunt aia 95% prosti sau batuti in cap?

 

Un mare trader povestind despre perioada lui de inceput (in care a pierdut foarte multi bani) a spus, legat de diplomele in matematica si stiinte si de masteratele pe care le avea, "ma consideram un tip destept, dar am reusit sa trec peste asta, si sa fac bani in forex".

 

Tradelover

Loser

  • Upvote 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

azi am inchis acest topic, pentru ca discutia incepe sa duca in alta parte, daca voi mai avea timp in vitor voi mai pune continuari ale traducerii (dor capitolul al doilea, cel mai probabil, numit "psihologia de grup", restul cartii se concentreaza pe metoda de trading a lui Elder si nu este cu nimic mai breaza ca alte carti, iar capitolele finale legate de money management au variante mai bune decat a lui Elder, in alte carti de alti autori).

 

Cei care simt nevoia unei continuari, ori vor "drept la replica" pot continua argumentatia in treadul cu comentarii la loserii anonimi.

 

Cei care vor detalii despre metoda de trading a lui Elder descrisa in aceasta carte, dar ii doare burta si nu pot sa citeasca cartea, pot gasi mai multe informatii in acest tread (nu imi apartine, daca aveti intrebari adresati-le direct celor care folosesc metoda).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Moderators

ia sa mai punem treadul asta pe blazon, sa il aducem in actualitate, ca vad ca nu il mai citeste nimeni...

 

mai trezim la realitate pe unii traderi mai noi, in cautare de holigrailuri, si mai vânăm niste masline verzi :biggrin:

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.