Sari la conținut

Scoala forex in Romania


pipaholica

Postări Recomandate

Am incepu sa citesc, dar repede m-am plictisit de "purtătorul de cuvânt"

Sincer mi se pare aiurea trading cu stop de 12 pipsi si 30-40 pipsuri profit pe zi.

La rândul meu as veni cu o ata propunere....mai ca m-as baga p-u aceşti bani sa învăţ nişte peroane (min2,max.4) Si as ghida pana nu fac 100% din capitalul începător.

(dacă deschid cont de 5000 --respectiva pana nu-si intorc investitia)

într-un cuvânt ce stiu eu ar sti si aceşti "elevi"

De fapt nu e reclama ci mi-a venit asa un gând-- De ce nu? (Ar exista posibilitatea sa ma aflu la Bucuresti vri-o 10-14 zile in acest scop)

Imi câştig eu banii si asa din trading, dar nu încurca cred una la alta....

Cine ce părere are ?

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

interesant, se poarta pe forumurile din afara, cred ca ar fi premiera in Romania.

@iordaki daca spui ca traiesti din trading, poate vrei sa postezi pe topicul "cat se castiga", ca a ramas o mare nebuloasa pe acolo =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant, se poarta pe forumurile din afara, cred ca ar fi premiera in Romania.

@iordaki daca spui ca traiesti din trading, poate vrei sa postezi pe topicul "cat se castiga", ca a ramas o mare nebuloasa pe acolo =))

Eu am câteva conturi care le administrez.....

La unul nu am restricţii de secret..... poate mai tarziu o sa-l fac public

Pai din 2000 in 3 luni am făcut peste 8000 in acest cont, cu 290 de tranzacţii dintre care cu semnul minus cam in jurul de 30 sunt

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki as mai avea 2 intrebari

- pe perioade mai lungi (de ex. 1 an) ai calculat un randament ?

- cu sume mai mari nu ai lucrat (desi eu sunt convins ca cine face 100% pe 1k va face si pe 100k, dar doar de curiozitate) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki daca spui ca traiesti din trading, poate vrei sa postezi pe topicul "cat se castiga", ca a ramas o mare nebuloasa pe acolo =))

Am încercat sa găsesc acest topic, dar ceva imi scapă ...poate sa ma ajuţi ? Arata-mi please cu degetul Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki as mai avea 2 intrebari

- pe perioade mai lungi (de ex. 1 an) ai calculat un randament ?

- cu sume mai mari nu ai lucrat (desi eu sunt convins ca cine face 100% pe 1k va face si pe 100k, dar doar de curiozitate) ?

Cine imi pune întrebarea cat faci pe forex ? Eu raspund 100% anual

deşi trec peste 300%

Ce tine de sume mai mari...as spune ca influenteaza momentul psihologic tare, dar are si partea pozitiva--Nu intri in tranzacţii dubioase.

Dar cum ai spus-o cine face sistematic si corect pipsi pe 1000 o sa faca si pe 1 000 000 .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Aviz celor care au petrecut o gramada de timp sa calculeze numarul de pips, numarul loturilor, suma de bani facuta - ati uitat un singur lucru important: leverage-ul pe care l-am folosit si pe care nu il ofera multi brokeri.

Haha!!!

Ma mancau degetele sa raspund, chiar inaintea lui tradelover, dar am zis sa ma abtin, in ideea ca nu vreau sa influentez pe nimeni.

 

Daca taceai, filosof ramaneai. In cazult tau, filosoafa. Sau, parafrazand pe cineva, mai bine taci, sa creada lumea ca esti pe dinafara, decat sa deschizi gura si sa nu ramana nici un dubiu.

 

Am uitat leverageul. =))

Regula e simpla. Nu conteaza ca ai leverage 20:1, 50:1, 400:1 sau 1000:1. Poate brokerul tau sa iti ofere si 1milion:1. NU RISTI MAI MULT DECAT ITI POTI PERMITE. Scurt.

 

Si aici sunt niste calcule simple, pe care poate sa le faca oricine. Ai facut atatia pipsi, obtinand atatia dolari. Se face o simpla impartire si se afla cat a insemnat un pip.

 

Apoi ne uitam la nivelul stop loss si vedem cati pipsi ai riscat.

 

la ultima tranzactie de pe prima pagina, iei 648 de parai in 9 pipsi, adica 72 de parai pe pip. Deci ai 7.2 loturi. La suma pe care o aveai in cont (aprox 11 mii, cele 7 cu care ai plecat plus aprox 3 mii castigate pe prima pagina) si la un stop de -12, ai riscat 864 de dolari (72*12) adica ai riscat 7.85% din cont.

864$ reprezinta 7,85% din cei 11000$ luati in calcul de tradelover, INDIFERENT DE LEVERAGE.

 

Atat ai riscat in tranzactia respectiva. Doar daca nu cumva ai gasit un broker dispus sa suporte el pierderile (macar o parte din ele).

 

Apropo de brokeru care e dispus sa suporte ca bun samariteam ce e o parte din pierderi...

 

...merge un om la o firma de brokeraj si ii spune ca vreau sa investeasca niste bani, brokerul ii spune: how much you affort to lose? la care, omul spune: ...your money...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit threadul asta cu nesat, razand ca nebunul de unul singur =)). pipaholica, cred ca te-ai cam imbatat cu apa rece %%-... Fara suparare, chiar s-a raspandit peste tot ideea asta ca "romanii e fraieri" ? Get a life!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.