Sari la conținut

Indicator de schimbare de trend


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Exista vreun indicator care sa-ti indice anticipind cind trendul up sau down se schimba in range si invers?Nu stiu daca m-am exprimat prea clar.....poate caut ceva ce nu exista :D .

cred ca cu acest indi vei vedea cand sa intrii in trade si cand nu ... cat despre iesire ... la extrem +/- cativa pipsi, asta depinde de fiecare moneda tranzactionata. Aceasta e opinia mea insa am convingerea ca sunt si alte pareri. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, diferite lini de trend, poti folosi Shi Channel + un oscilator ( de exemplu stochastic si/sau rsi ) cu ajutorul oscilatorilor identifici divergentele sau suport/rezistenta. Mai poti folosi si Fibonacci Retracement... cel mai bine "inventezi" pe moment combinatia cea mai potrivita;)

O foarte buna documentatie o gasesti in filmul "Chart Analysis Part 2" uplouad'at de tradelover pe ftp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Exista vreun indicator care sa-ti indice anticipind cind trendul up sau down se schimba in range si invers?Nu stiu daca m-am exprimat prea clar.....poate caut ceva ce nu exista ;) .

Exista foarte multi indicatori si foarte multe "semne" care iti arata ca trendul s-a sfarsit, urmeaza reversal. O prima clasa de astfel de indicatori sunt cei de overbought/oversold.

Printre ei se numara:

Bollinger Bands, Starc Bands, Keltner Channels, stochastic, williams' percent range (foarte bun si recomandat), cci, laguere si altii.

Alti indicatori sunt oscilatorii standard pe care poti sa verifici daca exista divergente (clasice ptr. final de trend). Divergentele apar la finalul unei miscari si inceput de reversal.

Apoi dupa ce a inceput reversalul nu uita de paternurile de reversal pe candlestick-uri.

Deasemenea exista foarte buni indicatori de reversal in gama Dinapoli, fan, gan, fibo (vezi float, zup,  fibofan, etc).

Cateodata e bun si shi channel pe metatrader si nu uita de golden section care traseaza excelent Andrews' Pitchforks pe diverse timeframe-uri.

Daca vrei iti atasez cativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.