Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Indicator de schimbare de trend

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 March 2007 - 09:33 AM

Exista vreun indicator care sa-ti indice anticipind cind trendul up sau down se schimba in range si invers?Nu stiu daca m-am exprimat prea clar.....poate caut ceva ce nu exista :D .
  • 0

#2 bizpenet

bizpenet

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 26 March 2007 - 03:27 PM

Exista vreun indicator care sa-ti indice anticipind cind trendul up sau down se schimba in range si invers?Nu stiu daca m-am exprimat prea clar.....poate caut ceva ce nu exista :D .

cred ca cu acest indi vei vedea cand sa intrii in trade si cand nu ... cat despre iesire ... la extrem +/- cativa pipsi, asta depinde de fiecare moneda tranzactionata. Aceasta e opinia mea insa am convingerea ca sunt si alte pareri. Succes.
  • 0

#3 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 27 March 2007 - 12:02 PM

Ok iti multumesc pentru precizare bizpenet,dar despre CE indicator vorbesti http://forum.vamist....tyle_emoticons/default/question.gif in raspunsul tau?
  • 0

#4 Carbon

Carbon

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 163 posts

Posted 28 March 2007 - 02:24 PM

Poate sunt ceva indicatori DAR nu se compara cu niste linii trase pe grafic... cateva linii si ai rezolvat problema;) (parerea mea)
  • 0
just a bunch of losers

#5 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 29 March 2007 - 11:36 AM

Carboon,te referi la regression channels ,sau la alte studii ca de exemplu linii si canale de trend trasate asa ochiometric :D ?Si daca da,imi poti recomanda niste documentatie buna de unde-ai invatat tu aceste tehnici?Multumesc anticipat si sper ca nu te-am deranjat prea tare.
  • 0

#6 Carbon

Carbon

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 163 posts

Posted 01 April 2007 - 01:08 PM

Da, diferite lini de trend, poti folosi Shi Channel + un oscilator ( de exemplu stochastic si/sau rsi ) cu ajutorul oscilatorilor identifici divergentele sau suport/rezistenta. Mai poti folosi si Fibonacci Retracement... cel mai bine "inventezi" pe moment combinatia cea mai potrivita;)
O foarte buna documentatie o gasesti in filmul "Chart Analysis Part 2" uplouad'at de tradelover pe ftp.
  • 0
just a bunch of losers

#7 mfx

mfx

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 posts

Posted 02 June 2007 - 01:22 PM

Exista vreun indicator care sa-ti indice anticipind cind trendul up sau down se schimba in range si invers?Nu stiu daca m-am exprimat prea clar.....poate caut ceva ce nu exista ;) .

Exista foarte multi indicatori si foarte multe "semne" care iti arata ca trendul s-a sfarsit, urmeaza reversal. O prima clasa de astfel de indicatori sunt cei de overbought/oversold.
Printre ei se numara:
Bollinger Bands, Starc Bands, Keltner Channels, stochastic, williams' percent range (foarte bun si recomandat), cci, laguere si altii.
Alti indicatori sunt oscilatorii standard pe care poti sa verifici daca exista divergente (clasice ptr. final de trend). Divergentele apar la finalul unei miscari si inceput de reversal.
Apoi dupa ce a inceput reversalul nu uita de paternurile de reversal pe candlestick-uri.
Deasemenea exista foarte buni indicatori de reversal in gama Dinapoli, fan, gan, fibo (vezi float, zup,  fibofan, etc).
Cateodata e bun si shi channel pe metatrader si nu uita de golden section care traseaza excelent Andrews' Pitchforks pe diverse timeframe-uri.
Daca vrei iti atasez cativa.
  • 0

#8 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 04 June 2007 - 11:16 AM

Sau mi i-ai putea trimite in e-mail la mine,vrei?Sa-ti dau un PM cu el,daca ai timp si esti asa dragut sa ma ajuti.
  • 0

#9 mfx

mfx

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 posts

Posted 04 June 2007 - 11:23 AM

ok, scrie emailul tau pe pm.
Salutari,
mfx

Sau mi i-ai putea trimite in e-mail la mine,vrei?Sa-ti dau un PM cu el,daca ai timp si esti asa dragut sa ma ajuti.

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.