Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

carti in limba romana

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 under

under

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 27 March 2007 - 11:35 AM

Carti utile in limba romana (forex, derivate, actiuni, analiza tehnica). Te ajuta sa-ti faci o imagine de ansamblu si nu numai http://www.librarie....r/14497/Reuters
  • 0

#2 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 27 March 2007 - 03:23 PM

nu stiu cat de bine sunt traduse aceste carti dar pt cine e interesat sa citeasca in engleza le poate gasi in format electronic pe e-mule, daca nu toate macar cateava dintre ele.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#3 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 28 March 2007 - 08:31 AM

Cam peste asta dati daca vreti sa le cumparati:

"ATENŢIE! Aceasta carte nu este disponibila in stoc, ci doar la cererea clientului o putem achizitiona. Din aceasta cauza, timpul de livrare depinde de fiecare editura. Va rugam sa comandati doar daca sunteti de acord cu aceasta intarziere."

Sublinierea imi apartine. Deci ei cumpara carti si le vand mai departe. Cui ii trebuie, mai bine comandati la editura. Desi, asa cum zicea si ener mai sus, nu de carti ducem lipsa.... e webul plin. Vorba lui Elder, nu cartile/indicatorii/computerul va vor face bogati. Cheia sta in capul fiecaruia:

1. Disciplina de fier
2. Money management FOARTE defensiv
3. Sistem/plan de tranzactionare

sau pe limba lui tradelover:

1. intotdeauna pauza dupa tranzactii, nici un bid fara SL, nu inchid manual decat in cazuri cu totul extreme, etc.

2. never, but NEVER risk more than 1% pe fiecare bet singular, sau 2% pe bet in combinatii (dar nu mai mult de 10% total)

3. intrari, cand, cum, stop mobil, fara TP

asta e calea spre succes! Nu exista alta. Ca nu o sa va imbogatiti, sunt de acord. Dar nici nu veti pierde. Orice pip salvat e un pip castigat.
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#4 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 11 May 2007 - 12:37 PM

Oare care ar fii CARTEA cea mai importanta de citit pentru un trader la inceput de drum?Sau cartile.....
  • 0

#5 afaceristz

afaceristz

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 04 June 2007 - 10:25 PM

Oare care ar fii CARTEA cea mai importanta de citit pentru un trader la inceput de drum?Sau cartile.....

Eu am gasit o singura carte care pare sa acopere cam tot .. cel putin asa se lauda
http://www.librarie....a-Ileana-Vrejba
acum nu stiu cat de buna e , o sa o caut prin librarii , am dat comanda pe net acum 3 saptamani si nu am primit nimic .. chiar daca era pe stoca .. cica .
  • 0

#6 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 05 June 2007 - 07:54 AM

lasati cartile romanesti ca oricum mare majoritate dintre ele sunt niste traduceri de proasta calitate dupa cele in limba engleza
ar mai fi un aspect foarte important: ce poti invata de la unu care scrie despre tranzactionare la bursa dar nu a tranzactionat in viata lui ceva pe bursa??

exista pe aici un post cu un link spre un site numit cnotta.com acolo gasesti o lista cu niste carti foarte bune in limba engleza, toate disponibile gratuit online.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#7 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 05 June 2007 - 11:21 AM

Am cartea Ilenei Vrejba am citit-o si este destul de OK pentru o carte tiparita in Romania ;),se pare ca traieste in Canada si tranzactioneaza mai mult pe bursa,nu pe piata forex.
  • 0

#8 afaceristz

afaceristz

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 05 June 2007 - 06:42 PM

Am cartea Ilenei Vrejba am citit-o si este destul de OK pentru o carte tiparita in Romania ;),se pare ca traieste in Canada si tranzactioneaza mai mult pe bursa,nu pe piata forex.

Imi pare bine sa aud asta . De unde ai cumparat-o ?
  • 0

#9 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 06 June 2007 - 10:31 AM

De pe situl editurii.
  • 0

#10 afaceristz

afaceristz

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 06 June 2007 - 10:41 PM

Of am facut si eu o comanda acum 2 saptamani si nu mi-a ajuns nici un biletez care sa-mi spuna ca am primit vreun colet ;) .
Oare gasesc pe la diverta ?
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.