Sari la conținut

Ce faci daca pierzi de 10 ori la rand? Dar de 50


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

pai daca pierzi de 10 ori consecutiv, te numesti trader si mergi mai departe.

nu cred totusi ca ar fi cazu sa pierzi de 50ori consecutiv ca sa te opresti, undeva pe la 15-20 ar trebui sa te opresti si sa reanalizezi.

 

eu de ex de cand am intrat live am 6 ordine plasate, toate au atins sl initial, acum am injumatatit lotu si nu mai tranzactionez pana cand cursul nu depaseste 2 bariere pe care mi le-am fixat pe grafic dar daca ma mananca degetele o sa incerc si un box play. oricum nu am luat nici o decizie care sa afecteze sau sa "imbunateasca" strategia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, in My FairyGoodTrader am citit o faza de genul: cum stii care tranzactii sunt gresite?

Sunteti tentati sa raspundeti "cele care au atins SL-ul"?

Wrong answer!!!

 

Tranzactiile gresite sunt cele initiate la intamplare. Sau inchise la intamplare. Din frica/lacomie. Indiferent ca au fost profitabile sau nu. Cele la care v-ati incalcat regulile, mai ales regulile privind riscul (presupunand ca aveti asa ceva).  

 

Personal, cel mai mare sir de "bile negre" a fost de 8 tranzactii pierzatoare consecutiv. La unele tranzactii riscasem 3%, la altele 1%, in orice caz, in total am pierdut cam 15% din cont. N-a fost prea placut, dar nici un motiv sa renunt n-a fost.

Nici daca pierdeam dublu n-as fi renuntat. Cu atat mai mult n-as renunta acum.

 

Ce-as face daca as avea 10-20 de tranzactii consecutive in pierdere?

O pauza, o analiza si poa' mi-as face si jurnalul de trading complet pe care tot zic ca il fac, nu doar un istoric al tranzactiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.