Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Ce faci daca pierzi de 10 ori la rand? Dar de 50

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 16 May 2007 - 04:12 PM

Ce faci daca pierzi de 10 ori la rand? Dar de 50 de ori la rand?
Ar fi interesante raspunsurile!
  • 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#2 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 16 May 2007 - 06:04 PM

pai daca pierzi de 10 ori consecutiv, te numesti trader si mergi mai departe.
nu cred totusi ca ar fi cazu sa pierzi de 50ori consecutiv ca sa te opresti, undeva pe la 15-20 ar trebui sa te opresti si sa reanalizezi.

eu de ex de cand am intrat live am 6 ordine plasate, toate au atins sl initial, acum am injumatatit lotu si nu mai tranzactionez pana cand cursul nu depaseste 2 bariere pe care mi le-am fixat pe grafic dar daca ma mananca degetele o sa incerc si un box play. oricum nu am luat nici o decizie care sa afecteze sau sa "imbunateasca" strategia mea.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#3 o-ard-elegant

o-ard-elegant

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 29 posts

Posted 16 May 2007 - 10:30 PM

E relativa chestia cu pierdutu ... daca folosesti 1% din cont mai ai bani ceea ce e un lucru bun. Faci pauza vezi ce e aiurea la planu tau si reiei treaba.
Ai ramas fara bani... atunci faci plinu si pleci in continuare la drum cu alta strategie ;)
  • 0

#4 Methos

Methos

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 40 posts

Posted 17 May 2007 - 01:00 PM

Daca nu ma insel, in My FairyGoodTrader am citit o faza de genul: cum stii care tranzactii sunt gresite?
Sunteti tentati sa raspundeti "cele care au atins SL-ul"?
Wrong answer!!!

Tranzactiile gresite sunt cele initiate la intamplare. Sau inchise la intamplare. Din frica/lacomie. Indiferent ca au fost profitabile sau nu. Cele la care v-ati incalcat regulile, mai ales regulile privind riscul (presupunand ca aveti asa ceva).  

Personal, cel mai mare sir de "bile negre" a fost de 8 tranzactii pierzatoare consecutiv. La unele tranzactii riscasem 3%, la altele 1%, in orice caz, in total am pierdut cam 15% din cont. N-a fost prea placut, dar nici un motiv sa renunt n-a fost.
Nici daca pierdeam dublu n-as fi renuntat. Cu atat mai mult n-as renunta acum.

Ce-as face daca as avea 10-20 de tranzactii consecutive in pierdere?
O pauza, o analiza si poa' mi-as face si jurnalul de trading complet pe care tot zic ca il fac, nu doar un istoric al tranzactiilor.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.