Sari la conținut

Postări Recomandate

CUM MA PROTEJEZ?

 

Ce se intampla daca cursul se intoarce impotriva mea?

 

Cand am deschis pozitia mi-am fixat nivelul de pierdere pe care-l pot suporta. Prefer sa nu spun stop loss. Istoria se repeta. In functie istoricul perechii, cand cursul a ajuns la un anumit nivel sunt indrepatit sa cred ca va urma iarasi o miscare mamut. Fac hedging in alt cont daca platforma nu permite pozitii de buy si sell concomitent. Beneficiez de pe urma scaderii. Am grija de contul care scade. Oanda permite tranfer de sume intre subaconturi care se executa in cateva secunde. Perioadele de scadere majora nu dureaza foarte mult. Pe orice grafic, al oricarei perechi, scaderile majore dureaza cateva zile, dupa care urmeaza perioade indelungate de crestere. E si normal. Cineva a provocat miscarea si trebuie sa beneficieze de pe urma ei. Am pierdut cateva zile de dobanda si de crestere a perechii, am pierdut pina in momentul in care am facut hedging, dar am castigat un trend major.

 

JPY-ul, pe care se bazeaza cam toate perechile pe care se face carry trade a ajuns iar la maxime istorice.

Ce urmeaza? Istoria se repeta! Sa fim pregatiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

CARRY TRADE MASCAT

 

Ce fac bancile romanesti?

 

Mai nou au inceput sa ofere credite catre populatie in franci elvetieni la incredibila dobanda de 4.5-4.9/an. Este o dobanda foarte buna daca ne raportam la RON,EUR sau USD.

Beneficiarul este avantajat - dobanda mai mica, CHF este o valuta stabila.

Dar consumatorul nu stie ca banca de la care se imprumuta cu 4.5 la randul ei se imprumuta din bancile elvetiene la dobanda de pe piata (la care au o reducere pt. ca iau en-gross). Mult mai mica.

Sau se imprumuta in chf, isi convertesc banii in lei si ii arunca pe piata la 10%.

Dobanzile vor mai scadea. Pentru ca vin competitorii. Suntem in comunitatea europeana si nu va mai dura mult cand vom imprumuta bani de acolo de unde dorim. De aici si competitia intre banci de a oferi credite - aparent super avantajoase. Pe cat mai mult timp.

 

Insa noi - traderii - putem face acelasi lucru. Ne imprumutam de acolo de unde dorim. Ne convertim banii in ce valuta dorim. Si o plasam acolo unde avem cel mai mare beneficiu. Avem aceasta posibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRY/CNY

 

Nu este oferita direct spre tranzactionare. Creste.

Facem o pereche sintetica: buy USD/CNY, sell USD/TRY.

CNY are cea mai buna dobanda: 0.7.

USD/CNY - trendul perfect. Chiar daca scade.

 

Sa facem niste socoteli:

BUY  USD/CNY = 4.925 - 0.7 = 4.225

SELL USD/TRY = -5.47 + 16.75 = 11.28

 

Total: 15.505

 

As evita combinatia pentru ca long pe usd/nu prea ma avantajeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRL/JPY & BRL/CHR

 

BRL - realul brazilian - e pe cale sa devina cea mai puternica modeda din lume:

- Brazilian Real The Strongest Currency in the World Today: http://www.marketoracle.co.uk/Article945.html

- The Dollar Does The Samba : http://www.escapeartist.com/efam/68/Investing_In_Brazil.html

 

Nu am gasit nici un broker sa ofere BRL/JPY sau BRL/CHF. Probabil ca exista prin America de Sud, dar nu stim despre ei.

 

BRL/USD este oferita la www.forex.ch

 

Intrebare stupida: de ce nu ofera brokerii BRL spre tranzactionare?

Vor raspunde ca nu au lichiditate. Si ii cred pe cuvant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Frumos dom'le! Nota 10!

 

O singura adaugire: perechea NZDJPY (dobanda cea mai mare dintre crosurile ne-exotice, adica fara TRY, BRL, etc) este oferita si de catre IBFX. Si metatraderul devine aici un avantaj mare.

 

Eu spre exemplu am facut un indicator care imi zice cand e bine sa deschid pozitii pe carry trading. Ma rodea mai demult problema introducerii factorilor fundamantali in tradingul tehnic... mecanizat. Pentru ca eu sunt un bun programator si un trader pur tehnic (toate informatiile sunt incluse in chart, remember?). Dar aia care fac bani seriosi sunt traderii care tin cont de fundamental. Doar ca urmarirea tuturor stirilor si rapoartelor economice, cunoasterea situatiei economice si politice globale, etc, necesita mult mai mult timp liber si creier la dispozitie decat pot eu sa aloc ;)

 

Eu (nu personal, ci "traderii" in general) as vrea sa fac trading 5 minute pe zi, daca se poate in perioada asta de 5 minute sa nu fac altceva decat sa deschid computerul si sa vad cum imi cresc banii in cont. Si atunci ma consolez zicand ca "toate informatiile sunt incluse in chart", ma mandresc ca sunt un bun programator si ma apuc sa fac un expert meserias care sa ma faca milionar in 7 zile. Si cum experienta profesionala este direct proportionala cu cantitatea de material experimental distrus, incep incet sa realizez pe banii proprii ca ceva cunostinte fundamentale mi-ar prinde foarte bine. Adica i-ar prinde foarte bine expertului meu. Si dintre toate chestiile fundamentale, singura care se preteaza la "mecanizare" este dobanda. Nu poti face un EA care sa tranzactioneze in functie de cifrele comunicate de FED sau in functie de aparitiile lui Bernake pe ecran. Si nici in functie de declaratiile francezului asta nou, chiar daca tocmai zicea ca vrea sa aduca euro si dolarul la paritate ;)

 

Singura chestie fundamentala care se poate "mecaniza" este dobanda. Pentru asta ar trebui un indicator care sa ne afiseze (statistic) probabilitatea ca piata sa se miste in directia dobanzilor, sau in directie contrara. Ideea e foarte simpla, presupun ca am cumparat/vandut acum un an (sau acum doi ani, acum 5 ani, etc) o anumita cantitate din fiecare pereche valutara (cum ajung la cantitati, asta e alta poveste si tine de hedging si de minimizarea expunerii) in asa fel incat am obligatoriu cate un ordin si numai unul, deschis pe fiecare pereche, iar acel ordin este in directia dobanzii pozitive (adica cumpar AUDUSD, vand EURUSD, cumpar NZDJPY, etc). Mai presupun ca pe vremea aia aveam in cont 100 de mii de USD (sau orice alta suma, asta nu e important). Nu am decat sa trasez graficul contului (equity-ul acestui cont fictiv) pe toata perioada in cauza, tinand cont de dobanda, bineintles. Acest grafic va creste ori de cate ori economia mondiala creste (in medie, remember, am ordine pe toate valutele majore de pe mapamond) si banii se vor misca (la nivel mondial) spre bancile cu dobanzi ridicate, si respectiv va scade cand banii se misca haotic.

 

Acestei curbe (sa o numim equity) pot sa ii aplic RSI, FIBO, EMA, etc si pot sa o trasez pentru toate perechile sau doar pentru anumite perechi (de exemplu toate minus GBPUSD, sa le numim diferentiale). Diferentele respective imi spun cand e "safe" sa intru pe o pereche. Adica cand pot deschide un ordin in directia dobanzii, pe perechea respectiva, pentru ca sa il pot tine cat mai mult si sa nu iau tzeapa prea mare. Daca piata se misca in directia ordinului meu atunci castig si din curs, si din dobanda. Daca oscileaza, castig din dobanda. Totul e sa nu se miste invers. Adica tre sa deschid ordere doar cand indicatorul equity creste si se afla deasupra diferentialei perechii respective.

 

Cam asa arata indicatorul equity (linia rosie, cu plecare de la 1000 la sfarsitul anului trecut, repet, numerele nu sunt importante, ci evolutia curbei) si cu diferentiala pe EURCAD (linia albastra):

post-1-1180527959_thumb.jpg

 

precum si cateva dintre cele care s-au inchis (unele destul de vechi, ordonate dupa data inchiderii, profit in parai):

post-1-1180527957_thumb.jpg

 

Daca ar fi sa inchid tot ce am deschis acuma (vorbim doar despre ordinele puse pe ideea "carry trading", pe care m-am chinuit sa le selectez mai sus) ies cu putin peste 500 de parai profit pe luna mai... Dar deocamdata nu am motive de inchis...

 

Concuzia: carry trading = rabdare si tutun.... si un algoritm bun de mutat stopuri largi... totul se misca foarte incet, plus trail stop (cele cu galben in primul tabel) mai scurt decat stopul normal, pentru asigurarea profitului (un alt avantaj al metatraderului).

 

Bafta la pipsi!

post-1-1180527958_thumb.jpg

post-1-1180527956_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UN COSMAR!!!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Extras din: The Yen "Carry Trade" Unraveling Saga: A Deja-Vu Nightmare and a Cautionary Tale (http://www.rgemonitor.com/blog/roubini/176117)

 

Let me tell you a cautionary tale for 2007. The Yen has been weak and has kept on depreciating sharply for the last few months relative to the US dollar. Still mixed and weak economic data are coming out of Japan and short term interest rates there are still 0.25% while they were closer to 5.5% in the US; so the yen is weak and weakening. Massive amounts of carry trades using the yen – and the swiss franc – as the funding currency have been going on for months now leading to sharp increases in leveraged positions by investors who have been shorting the yen to play the carry trade bet.

 

Then, the yen starts to appreciate again – by a sharp 9% in one month - when a small emerging market economy defaults (Ecuador soon?) and a large hedge fund goes belly up (another Amaranth?). Then, suddenly one piece of good news comes out of Japan (a growth pickup?) and in a matter of 72 hours the yen appreciates by 12%. Then a major global macro hedge fund loses $2 billion dollars in 48 hours on the yen unraveling and decides to close shop; another one loses billions too and decides to restructure its operations. Carry trades unravel rapidly, margin calls are triggered, levered positions go belly up and the entire financial system goes into a seizure. Then the Fed is forced to cut the Fed Funds rate in between meetings by 75bps (in spite of still good US GDP growth) in order to avoid a financial meltdown, a collapse of US financial markets and a global recession.

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Cand marile institutii finaciare simt ca incep sa piarda bani isi inchid pozitiile. Marcheaza profitul si arunca pe piata cateva tone de yeni, apare o inflatie de yeni, cursul scade masiv. Urmeaza alte inchideri de pozitiile si urmeaza un boom in lant: in cateva zile piata scade exponential pina cand nu mai vinde nimeni, cursul se stabilizeaza.

 

Povestea o ia de la capat!

Iar imprumuta yeni, cumpara dolari/lire si ii depun in alte banci, incaseaza dobanzi, sustin cresterea cursului artificial si tot asa!

 

Cine profita!

Bineinteles ca nu traderii de rand care se zbat sa puna mina pe 100 de pipsi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

1. Trebuie sa mergi numai in directia trendului fundamental.

Astfel profiti din cresterea cursului si din dobanzi.

Cat timp piata este in range (70-80% din timp) acumulezi dobanzi.

 

2. Factorii fundamentali sunt punctul slab in testarea oricarui sistem.

 

3. Carry trade presupune un trend indelungat (ani).

5 min pe zi e suficient sa observi daca cursul a scazut la limita canalului in care acesta fluctueaza si sa introduci un ordin pe piata. E suficient sa deschizi si sa o mai verifici din cand in cand.

 

4. MT4, intodeauna, cand ai ordine in piata, iti roade 'un pic' din pozitii cand intri sau cand iesi.

Asa este conceput!

 

5. NZD este artificial ridicat cam cu 30-40% tocmai din cauza ratei mair a dobanzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extras din: The Yen "Carry Trade" Unraveling Saga: A Deja-Vu Nightmare and a Cautionary Tale (http://www.rgemonitor.com/blog/roubini/176117)

 

Then, the yen starts to appreciate again – by a sharp 9% in one month - when a small emerging market economy defaults (Ecuador soon?) and a large hedge fund goes belly up (another Amaranth?). Then, suddenly one piece of good news comes out of Japan (a growth pickup?) and in a matter of 72 hours the yen appreciates by 12%. Then a major global macro hedge fund loses $2 billion dollars in 48 hours on the yen unraveling and decides to close shop; another one loses billions too and decides to restructure its operations. Carry trades unravel rapidly, margin calls are triggered, levered positions go belly up and the entire financial system goes into a seizure. Then the Fed is forced to cut the Fed Funds rate in between meetings by 75bps (in spite of still good US GDP growth) in order to avoid a financial meltdown, a collapse of US financial markets and a global recession.

btw ai vazut data la care a fost publicat acest articol??

foarte bine a anticipat caderea de la sfarsitul lunii februarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UN COSMAR!!!

Ba nu este deloc un cosmar. Cel putin nu pentru mine. Mie chiar imi convine. ;) Pentru ca si eu fac acelasi lucru, mai putin partea cu pusul banilor in alte banci si declansarea unor reactii in lant, pentru ca cei cativa euro pe care ii am eu in cont n-au suficienta putere.

 

Ce fac eu? Pai intru long pe g/j si tin pozitia cat pot de mult. Daca vad ca merge, ca diferenta de la o zi la alta este apreciabila, mut sl-ul in favoarea mea, dar il las destul de larg. Cand piata incepe sa dea semne de nehotarare si cresterea stagneaza, strang putin sl-ul, iar cand apar indicii ca ar putea incepe o scadere inchid sau strang si mai mult sl-ul. Uneori, daca pretul este foarte ridicat, pun chiar un short cu sl mic si quantity in functie de sl. Daca merge, bine, daca nu, am atins sl, am pierdut 1-2%, e ok. Chiar si daca scade dupa ce mi-a atins mie sl-ul tot imi convine, am prilejul sa intru din nou long de la un pret bun.

 

Pierd si eu, cateodata, dar cand castig, castig! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.