Sari la conținut

Am implinit 1 an de trade


Postări Recomandate

Salut prieteni traderi

 

Ma numesc Oltciter si sunt un loser.

 

Saptamana aceasta am implint un an de trade.;)

Cu pierderi, cu stagnari, cu castiguri dar mai ales cu acumulare de experienta si intelepciune.

Chiar daca in acest an nu am facut mare lucru din punct de vedere al contului, totusi a constituit un an de mari acumulari, care pentru mine constituie poarta , deja deschisa, pentru o oportunitate care poate sa-ti apara odata sau maxim de doua ori in viata.

In cele ce urmeaza am sa punctez cateva concluzii trase la bilantul acestei perioade care pot constitui sau nu , pentru voi, puncte de reper in accesarea unei astfel de activitati.

Deci sa-i dam drumul.;)

:exclamation:1.Nimeni nu ar trebui sa se apuce de trade live pina nu aprofundeaza si isi intipareste in materia cenusie elementele de Money Management.

:exclamation:2.Capitalul minim de incepere a tradeului live trebuie sa fie de 1000$

(bani care nu trebuie sa afecteze in nici un fel bugetul de familie. Tradeul este o activitate care trebuie facuta cu excedentul de bani ai bugetului.).Poti incepe si cu mai putin (de ex.300$) , dar trebuie sa ti se intipareasca in minte ca banii respectiv sunt "taxa" ta de scolarizare in trade.De ce taxa de scolarizare? Pentru ca tendinta in 98% din cazuri este de a marii rapid contul si atunci apar deciziile dezastroase care "sparg" capitalul. Deci, iti platesti "taxa" de scolarizare. Daca mai spargi inca odata un cont de , sa spunem, 300$ , atunci inseamna ca ai o problema.Ai ramas "pe toamna" la materia "trade"

:exclamation:3.Este imperios sa te analizezi psiholgic si sa-ti cunosti profilul, si acolo unde este cazul sa faci schimbarile necesare. Problema este ca o schimbare a unei tendinte psihologice necesita timp si mai ales vointa (cu toate elemntele sale: disciplina, tenacitate, determinare etc).

:exclamation:4.Nu trebuie sa-ti propui niste "tinte" inalte.Preferabil sunt " tintele" realizabile, a caror atingere iti creeaza un comfort psihologic. Neatingerea repetata a "tintelor" propuse duce la deviatii comportamentale atat in in trade dar, foarte important, si in relatiile tale cu cei apropiati. Deci , atentie, ceea ce va propuneti.

:exclamation:5.Tradeul este o activitate care NU SE POATE DESFASURA fara un plan. Indiferent ce crede-ti voi, si cat de supertraderi va-ti crede , a face trade haotic este ca si cum te-ai da huta aninat de grinda de la pod atarnand de o funie bine unsa cu sapun si pusa in jurul gatului.Poate ca m-am exprimat cam dur dar asta e adevarul. Planul de trade nu trebuie sa fie ceva complicat.Trebuie sa contina cateva puncte care trebuiesc indeplinite zilnic. Indeplinirea zilnica a ceea ce ti-ai propus (si aici nu ma refer strict la un numar de pips per zi) te va disciplina. Exemplu de plan de trade:

a)pregatirea jurnalului de trade pentru ziua in curs

b)logarea pe platforma de trade si anlizarea situatiei concrete de trade pe perechea preferata

c)de indeplinit un plan minim de 20pips/zilnic

d)nici o pozitie deschisa nu va depasii 1% din contul disponibil de trade, iar pozitiile deschise nu vor depasii 6 maxim 10%( in cazuri exceptionale) din cont

e)respectarea intocmai strategiei adoptate (aici ar trebui sa scrieti fiecare semnalele dupa care intrati si iesiti din trade)

f) la cel mai mic semn de indispozitie psihologica trebuie sa ies din trade

 

Si lista poate continua in functie de profilul vostru

 

Indeplinirea planului de trade zilnic poate parea plictisitoare , dar are un mare avantaj. Va ajuta sa treceti prin toate fazele prin care un trader TREBUIE sa treca pina sa ajunga profesionist.

 

(eu sper , dupa capul meu , sa fi trecut la faza de trader amator)

;)

:exclamation:6.Ideea ca vei putea sa-ti dublezi contul intr-o perioada scurta de timp este cel mai periculos "vis " pe care poti sa-l ai despre trade. Si recunosc ca l-am avut si eu. Dar am avut puterea sa recunosc ca am gresit, ceea ce a facut din mine ,sper, un trader mai bun.

7.Tradeul este una dintre cele mai periculoase activitati pe care am intalnit-o vreodata.Pare o prostie ceea ce spun, dar nu este.E adevarat ca nu-ti poti rupe un picior facand trade in fata calulatorului, dar iti poti "rupe" ceva si mai important daca nu ai bunul simt al masurii. Si anume SUFLETUL cu toate implicatiile sale de terminologie.

 

:cool:Ordinea in care am pus concluziile este aleatorie. Sper sa va foloseasca la ceva.

Daca considerati ca sunt niste prostii este OK. Eu sunt multumit ca ati avut rabdarea sa le cititi si sper sa ne intalnim la aniversarea a 2 ani de trade

 

 

Cu deosebita stima pentru cei ce au avut curaj sa se apuce de o atat de periculoasa activitate.

 

Oltciter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Brava man !

 

Felicitari multe, sanatate maxima si sa ne vedem pe Metatrader 9.0 (ala o sa apara prin anul 2020 si o sa aiba si video chat, deci nu e deplasata urarea "sa ne vedem" ;)

 

Si imi place postul. E scris cu inima, e sincer! (mai trebuie lucrat la maimutzoii care nu se vad si oleaca la cratime ;))

 

Later edit: sorry, maimutzoii nu se vedeau din cauza la browserul meu, acum ii vad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Si eu am implinit un an de trading... Sunt mai emotionat ca de ziua mea si mi se pare foarte dubios. In orice caz, sper sa va ajute ce am de spus pe-aici dar nu stiu cat de mult o sa-mi organizez ideile.

 

Sa incepem cu o poveste. Cand eram eu mititel de tot pe-aici am citit concluzia batuta in cuie ca primele conturi se fac praf. Ei bine, nu prea e asa. Si ca sa nu-ti faci praf contul, sau macar sa-l faci praf pe termen lung ai nevoie de 2 chestii: money management si un sistem de tranzactionare. La nivelul asta, sistemul de tranzactionare e mai putin important (da, e mai putin important) atat timp cat are ceva sens si il respecti. Money managementul e lege.

 

Am incercat la sisteme de nici nu stiu daca mi le voi aduce aminte pe toate: Envelopes cu MACD, ceva gen Cowabunga, sisteme cu Bollinger Bands, sisteme bazate pe candlestickuri, Cowabunga in sine, Vegas, Tunel, Elliott Wave Theory, divergente, CCI, si in final pur si simplu suport si rezistenta. Ce concluzii am putut sa trag? Din toate astea pot spune ca singurele care au ceva potential (sau singurele pe care le-am explorat destul incat sa le observ potentialul) sunt Elliott Wave si tradingul pe suporti, rezistente si linii de trend ( o sa ii zic S&R). Iar Elliott Wave nu mai merge cand piata se crizeaza, cum a fost de acum vreo jumatate de an, deci castigatorul este.... S&R.

 

1. Money management. La inceput 1% si gata. E confortabil sa tranzactionezi cu 1% risc. Dar e nevoie de R:R mare, deci e nevoie de ceva piramidari sau sisteme de trading care urmaresc trenduri.

 

2. Sistemul de tranzactionare. Cat de cat simplut. Pe un TF maricel, peste 1H inclusiv. In opinia mea, backtestingul spune doar daca un sistem NU E BUN, forward testingul il valideaza. Cred ca e mai bine discretionar decat mecanic, pentru ca la mai multa experienta se obtin rezultate mai bune.

 

3. Psihologia. E important sa ai altceva de facut. Eu cel putin tranzactionez mai bine asa pentru ca ma preseaza alte lucruri. Sirurile de pierderi inca ma fac praf (parca ma ia frica sa pun trade-uri) deci aici nu am sfaturi, in afara de: asteapta! TF mare e mult mai comod. Trebuie sa te asiguri ca sistemul e cat de cat in concordanta cu felul tau de a gandi, mie mi se pare o aiureala sa ai take profit la o valoare bine determinata la fel cum pui stop loss de exemplu. Ca tot vorbim de psihologie, nu vi se pare ca folosesc cam ciudat persoana I si persoana a II a cand scriu?

 

4. Vise. E foarte bine sa te gandesti cum iti vei dubla banii intr-un an. E nasol cand gandesti ca o poti face intr-o saptamana. Partea proasta cand visezi e ca in general nu vei ajunge acolo. Dar macar ai conturata o carare pe care trebuie sa mergi. E ca pe partie stii ca trebuie sa mergi pe ea pana jos, poate nu ajungi pana acolo fara sa cazi, dar macar stii ce scop ai.

 

5. Cititul. Mi se pare foarte important sa citesti cat mai multe carti chiar daca unele sunt balarii. Insa cand apar diferite frustrari legate de trading, de genul "nicio strategie nu e buna", "piata e random" ( unii mai destepti ca mine spun ca e, dar nu sunt de acord cu asta pe TF mari.. uitati-va pe W1 la GBPUSD, ma rog nu sunt de acord cu asta pe TF peste 1H). Cred ca de cel mai mult ajutor mi-a fost prima carte pe care am citit-o in domeniul asta si anume Trade Your Way to Financial Freedom. Nu trebuie ratata de nimeni.

 

6. Concluzii (?). Din ce am observat poti obtine orice vrei cu conditia sa nu ite intereseze daca iti iese sau nu. Adica sa vrei sa ajungi undeva, sa faci eforturi in sensul asta, dar sa nu consideri ca e esential pentru existenta ta sa ajungi acolo. Pentru ca atunci poti sa dai tot ce poti fara stres. In trading vine cam asa: tranzactionezi, iti doresti sa ajungi profitabil, dar nu consideri ca ceea ce te defineste ca persoana e sa fii profitabil, altfel spus ai putea trai si daca nu esti. Si de aici discutia se lungeste foarte mult la cum se imbina fericirea in viata cu banii, dar deja am ajuns departe.

 

Un fel de rezumat vine cam asa: Sa te simti bine in trading, 1% risc pe trade si un sistem simplu, pe un TF maricel, sa citesti mult si sa fii fericit!

(Parca e urare de Paste %%- ) Multumesc ca v-ati stricat ochiii pe ce am scris aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor (in trading)!

 

Eu am implinit trei luni jumatate de live trading. Din "experienta" mea, imi permit sa dau urmatoarele sfaturi celor care sunt la inceput de drum:

 

1. Fara tranzactii in prima vineri din luna (NFP) sau, preferabil, in nici o vineri (se inchid pozitii importante in piata).

2. Fara tranzactii in timpul stirilor importante (asteapta sa se linisteasca piata mai intai).

3. Fara piramidari (pentru un incepator, e dezastru). Reguli stricte de money management (maxim 1-2% risc pe trade, risk/reward minim 1:2, preferabil 1:3).

 

Personal, daca as respecta regulile astea cu consecventa, nu as mai fi un loser. Din pacate, inca sunt un mare loser, dar sper sa ma corectez %%-

 

Succes tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter, da-mi voie sa te felicit la aniversarea unui moment important in activitatea ta.

Am apreciat deschiderea si franchetea cu care ai intervenit pe forum, in atatea randuri.

Fiind la moment aniversar: SANATAE si cati mai multi pipsi adunati in cont.

Am rugamintea de a ne impartasi si pe mai departe din experienta ta celor care suntem la inceput de drum.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Zilele astea am implinit si eu un an de trade, un an in care am mi-am platit o parte din taxa de scolarizare si sper sa nu mai fie nevoie sa mai platesc nici macar un cent in plus.

Sunt de acord cu ceea ce a precizat sorin mai sus si ceilalti, eram la un moment dat aproape in imposibilitatea de a face trade propriu-zis, se intampla in timpul unor pierderi consecutive pe real, acum o saptamana insa, din cauza stresului acumulat si a nervilor. Asa ca, am iesit de pe platforma vreo jumatate de ora si pana nu m-am calmat nu am pus mana pe mouse. Am analizat piata obiectiv si totul a fost ok, indreptand greseala. Incerc sa imi pun la punct iesirile din trade, la care recunosc ca mai am unele probleme. In rest ce sa va spun, totul e ok. Daca nu curge - pica, vorba cuiva. Asa este si in forex. Sport la pips. Si sa ne vedem la viitoarea intalnire forexista cu portofelul doldora de PIPS. :tongue:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.