Sari la conținut

Ce cautam noi in forex ?


TheEconomist

Postări Recomandate

Marea majoritate a noastra am ajuns in forex pentru ca , pur si simplu, asta am gasit... Am vrut un trading usor, am vrut arbitraj, hedging , dar am gasit forex... acolo unde tradingul NU e usor, unde NU poti sa faci arbitraj, unde NU poti sa faci hedging normal...

 

Am gasit recent un broker care permite o gama mult mai larga de strategii:

WHC e un broker rus; Include forex, currency futures, metale, petrol , gaze naturale si restul de commodities , plus actiuni

 

http://www.metaquotes.net/files/whc/whc4setup.exe

 

(daca nu apar restul de active, click dreapta pe market watch, Show All)

 

De curand ma chinuiam sa fac arbitrajul cash/futures cand m-a lovit deodata: AVEM PETROL...

 

si intr-adevar, printre active, am vazut BRN (Crude Oil Brent) si CL (Crude Oil Nymex) ... diferenta de zile la scadenta era mica, activele practic echivalente... Bine, volumul unui lot probabil foarte mare (n-am vazut, caci MarketInfo pentru futures aplicat cu MODE_LOTSIZE da rezultat 1), la 0.01 loturi vine 1$/pip, destul de periculos, dar cred ca pe la 1000$ equity poate fi implementata o strategie usoara si simpla de arbitraj... The hell with forex!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Intru eu azi pe forum, care va sa zica montat sa vad ce mai e nou si cu cine ma mai cert...

 

Si dau click pe "View Posts by History" (inca odata mersi Stefan!). Si ce apare? Neeeeee, nu postu craciunului, postu pastelui, neeee....

 

Citind subiectele posturilor noi, ca doar n-o sa citesc mărunţişul scris cu negru dedesupt, apare ceva de genul ăsta:

 

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Cel mai bun broker

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Indicatori digitali MT4

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Strategie 3h+

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: GBP/USD

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Divergenţe

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Divergenţe

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Divergenţe

Thread: Ce căutăm noi în forex?

Thread: Divergenţe

etc...

 

Cred ca o sa fac un thread care sa se numeasca "Cum să ne îmbogăţim peste noapte", in care sa nu scriu nimic.... Poate citesc si alţii istoria posturilor....

 

Gata, mă duc la căutat divergenţe pe jos prin secţie, că aici văd ca nu gasesc nici o divergenţă cu nimeni ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt AMBELE la petrol ?

Ambele? http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/question.gif

La NF am asa:

#CLN7 (July 2007 Light, Sweet Crude Oil Future)

#CLQ7 (August 2007 Light, Sweet Crude Oil Future)

Cred ca la astea te-ai referit cand ai scris "ambele" daca nu, imi pare rau dar eu nu tranzactionez petrol.

 

In momentul asta #CLN7 (July 2007 Light, Sweet Crude Oil Future) are la bid 68.50

#CLQ7 (August 2007 Light, Sweet Crude Oil Future) iar asta are la bid 68.62

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal caut un broker care sa aiba platforma de la SAXOBANK si facilitatile de tranzactionare de la OANDA.

Apropo de SAXO...circula zvonul ca or sa bage MT...dar e doar un zvon..

SAXO are o gama de activa mai mare decat OANDA... Care or fi "facilitatile" OANDA nici nu prea inteleg, din moment ce automatizarea costa bani. Iar BoxOption are un pricing super scump, mai nasol decat cel de dinainte de lansarea serviciului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.