Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

acum banuiesc ca urmeaza un nou rally, si pe g-u, si pe g-j.

2.0924 g-u, 240.71/244.20 g-j.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai faceam niste calcule cu dynamic gann levels sa vad care ar fi urmatorul target. Scrat, mai ai docu' ala de la dgl? Ai reusit sa obtii vreun tp cu metoda asta?

In afara de gann sq9 pe care am vazut ca l-ai folosit in ultimele posturi?

Va povestesc in weekend mai pe indelete ce e si cu gann. ;)

 

 

acum banuiesc ca urmeaza un nou rally, si pe g-u, si pe g-j.

2.0924 g-u, 240.71/244.20 g-j.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu un post scurt.

mai e putin pina la stiri. g-u a ajuns la 2.0780, si g-j la 239.48. pe graficul meu, astea sunt niste nivele fibo si daca pretul se intoarce aici o sa iasa un profit fain din sell.

am pus cite un pending sell pentru fiecare, 2.0700 la g-u si 238.70 la g-j; SL deasupra ultimului maxim.

ce s-a intamplat cu pendingurile acestea??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce s-a intimplat: g-j mi-a luat un SL... si nu am inteles de ce, dar dupa ce m-am uitat pe grafic mi-am dat seama: am pus pending sell mai sus decit trebuia, din greseala - in loc sa-l pun la 238.43, l-am pus la 238.70.

mai departe... am mutat in sus entry, si bineinteles si SL:

- 2.0735 la g-u (entry)

- 238.40 la g-j (entry)

 

p.s. folosesc MT si de la NF, si de la FXDD; am valori diferite pentru candele, de aici si eroarea pozitiei.

 

revin cu un post scurt.

mai e putin pina la stiri. g-u a ajuns la 2.0780, si g-j la 239.48. pe graficul meu, astea sunt niste nivele fibo si daca pretul se intoarce aici o sa iasa un profit fain din sell.

am pus cite un pending sell pentru fiecare, 2.0700 la g-u si 238.70 la g-j; SL deasupra ultimului maxim.

ce s-a intamplat cu pendingurile acestea??

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am folosit niciodata calculele DGL. abia am inceput sa studiez documentul, am niste zile ceva mai libere la servici.

ce-am folosit mai devreme nu era sq9, ci un tabel cu date posibile de reversal (nu insa si valori). de exemplu, urmatoarea data la care am putea vedea un reversal este 16 noiembrie (cu o eroare de 1-2 zile, probabil) - si pe g-u, si pe g-j. imi inchipui ca pina atunci ambele isi continua trendul ascendent.

am sa revin cu un post despre asta dupa ce inteleg ce vrea sa zica DGL. intre timp, astept cu interes weekend-ul...

 

Tocmai faceam niste calcule cu dynamic gann levels sa vad care ar fi urmatorul target. Scrat, mai ai docu' ala de la dgl? Ai reusit sa obtii vreun tp cu metoda asta?

In afara de gann sq9 pe care am vazut ca l-ai folosit in ultimele posturi?

Va povestesc in weekend mai pe indelete ce e si cu gann. ;)

 

 

acum banuiesc ca urmeaza un nou rally, si pe g-u, si pe g-j.

2.0924 g-u, 240.71/244.20 g-j.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot ai adus vorba despre indicatori, pune-i ;) . eventual si cu o explicatie succinta daca crezi ca e cazul.

ce cred ca face g-j: h4 arata OB; pe CCI se vede o divergenta bearish. pretul a mers cam 1000 pips in sus fara un retracement semnificativ. as zice ca e timpul pentru o coborire.

se vede pending sell-ul pe care il tin pe g-j.

 

Am adus niste imagini in "spiritul" strategiei lui mfx. Numai ca in loc de Bollinger este alt tip de canal, iar in loc de indicatorii pentru divergente si OB/OS este un altul ( unul singur) pus de patru ori cu setari diferite ( de la mic la mare).

Sper sa nu se supere mfx de "inovatie". Sunt lucruri care le-am vazut la un tip (DDD) pe un forum rusesc.

Daca o sa existe solicitari pentru indicatori ii pun ca nu ma doare mana. Bollinger a fost inlocuit cu canalul Keltner.

Pe GBP/JPY H1 tendinta este de ceva vreme in down pentru ca pretul a ajuns in partea de sus a canalului iar indicatorii ZZ_ps sunt toti patru tot in downtrend. Pe H4 aceeasi poveste ca pe H1 iar pe daily pretul inca nu a ajuns in partea de sus a canalului, totusi ZZ_ps arata down -probabil pretul va mai merge si in jos o perioada, asa cum arata pe H1 si H4 tendinta.

Voua ce va mai spun divergentele alea pe G/J?

post-1398-1193877227_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-am de ce sa ma supar de inovatie. Daca e buna, o folosim...

 

Divergentele zic multe. Problema e cu liniile de trend care inca sunt intacte ptr. directia in sus. Asa ca ptr. moment exista o singura solutie indiferent de strategie: sa mergem cu trendul in sus pana cand or apare semnale ptr. short.

 

 

 

 

Am adus niste imagini in "spiritul" strategiei lui mfx. Numai ca in loc de Bollinger este alt tip de canal, iar in loc de indicatorii pentru divergente si OB/OS este un altul ( unul singur) pus de patru ori cu setari diferite ( de la mic la mare).

Sper sa nu se supere mfx de "inovatie". Sunt lucruri care le-am vazut la un tip (DDD) pe un forum rusesc.

Daca o sa existe solicitari pentru indicatori ii pun ca nu ma doare mana. Bollinger a fost inlocuit cu canalul Keltner.

Pe GBP/JPY H1 tendinta este de ceva vreme in down pentru ca pretul a ajuns in partea de sus a canalului iar indicatorii ZZ_ps sunt toti patru tot in downtrend. Pe H4 aceeasi poveste ca pe H1 iar pe daily pretul inca nu a ajuns in partea de sus a canalului, totusi ZZ_ps arata down -probabil pretul va mai merge si in jos o perioada, asa cum arata pe H1 si H4 tendinta.

Voua ce va mai spun divergentele alea pe G/J?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine zice ca asta nu e doar un retracement si ca se duc iar la deal asa cum stiu ele cel mai bine sa faca?

:)

 

A luat-o la vale baieti!!!!!!

Dupa atatea semnale false.....in sfarsit a luat-o in directia asteptata.Insa nu inteleg de ce nu au functionat semnalele anterioare(div, OB, ratii fibo).E vorba de analiza fundamentala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te pe h4 la liniile de trend (pentru shortul pe care il asteptam ieri, uita-te la linia albastra). de obicei divergentele clasice functioneaza cind sunt sparte aceste linii de trend.

acelasi lucru e valabil si in cazul g-u, uita-te pe h4.

 

A luat-o la vale baieti!!!!!!

Dupa atatea semnale false.....in sfarsit a luat-o in directia asteptata.Insa nu inteleg de ce nu au functionat semnalele anterioare(div, OB, ratii fibo).E vorba de analiza fundamentala?

post-1398-1193929762_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.