Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

nu am fost in fata computerului ca sa intru; practic a fost un retracement "mic"... pentru ca dupa ce 235.90 a fost spart, urmatorul nivel fibo e 0.5 (234.43), unde probabil pretul se va opri din nou; acolo o sa urmaresc un pattern de reversal pentru ca deja vad divergente pe cci (tripla!) si chiar pe rsi.

din punctul meu de vedere, in momentul de fata sunt 2 posibilitati:

1: a inceput o unda pe daily in jos, ceea ce inseamna ca vom vedea un retracement sub 240.65 care o sa incheie urmatorul ciclu h4; dupa care un nou ciclu h4, in jos.

2: inca nu a inceput unda daily in jos (pentru ca nu s-a inchis bine pe fibo la 0.618, ci la 0.67), si caderea pe care o vedem acum este doar un retracement; asta inseamna ca o sa vedem un nou maxim, peste 240.65, probabil la 0.707 sau 0.786 pe weekly.

in ambele cazuri, urmeaza o miscare in sus pe g-j. pina unde? cel mai probabil in zona 238.40-239.40. dupa care, mai vedem ce urmeaza.

si intrebarea: exista vreo modalitate sa-mi dau seama acum daca e retracement sau daca o sa depaseasca ultimul maxim de la 240.65?

 

planul de rezerva? Ai dreptate, e bine sa astepti sa se calmeze caderea, sa urmaresti conditiile de reversal si intri long pe noua impulsiva...

Acum spre exemplu ar fi optim de intrat din nou long.

post-1398-1192891484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit un indicator, Elliott Wave Oscillator, care pare sa fie de ajutor. incerc sa fac o corelatie intre ce vad pe zup_dml si virfurile EWO de-o parte si de alta a liniei 0.

pentru cine e interesat, am atasat indicatorul si o varianta.

Elliott_Wave_Oscillator.rar

AdvancedGetOscillator.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pina la urma au luat-o la vale toate.

- g-u: cred c-avem o noua unda in jos pe daily; astept retracementul ca sa iau un short long term, de oriunde intre 2.0422 - 2.0499.

- g-j: nu prea inteleg ce se intimpla; in mod normal ar trebui sa fiu long, dar... mai bine stau deoparte.

- e-u: la fel ca la g-u, cred ca a inceput o noua unda daily in jos; aici coincide si cu una noua pe weekly, pentru ca dolarul a atins un minim istoric; shortul pe daily a fost confirmat de la 1.4240, deci cred ca o sa mai scada. as zice acelasi lucru pentru weekly, insa cred ca e mai prudent sa asteptam sfirsitul saptaminii: vad un dark cloud, dar e prematur; pina se inchide candela pe weekly mai sunt 4 zile.

 

p.s. pentru cine mai urmareste topicul si nu intelege ce explic, pot sa pun explicatii mai detaliate. acum nu am avut timp sa postez grafice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am atasat un document excel pe care l-am mai pus odata, dar in alt topic (in cel in care vorbeam despre gann...).

pentru cine nu are timp si chef sa citeasca explicatiile acolo, am sa spun pe scurt: este vorba despre un spreadsheet care calculeaza date posibile de reversal (de fapt niste pivoti) in functie de data ultimului extrem (maxim sau minim).

prima data am observat chestia asta cind g-j a luat-o la vale pe 20 iulie: pentru minimul pe g-j (221.07, din martie), una dintre datele posibile prezise pentru reversal a fost 20 iulie - cind va amintiti ca g-j a inceput sa scada de la 251.08 si a tinut-o asa pina la 219.28. citeva mii de pipsi intr-un tyimp extrem de scurt.

pentru ce se intimpla acum, am reintrodus datele ultimelor extreme pentru g-j si g-u:

- 17 august pentru g-j (ultimul minim extrem, 219.28)

- 24 iulie pentru g-u (2.0652, pentru ca nu consider 1.9650 ca pe un minim extrem).

uitati-va la datele posibile de reversal (le-am facut rosii pe cele apropiate de data de azi).

 

p.s. mfx, stiu ca nu are legatura cu topicul, dar m-am gindit sa atrag totusi atentia; eu am "regasit" pur si simplu din intimplare acest document vineri seara, si am pus un ordin short pe g-u de la inceputul weekendului (ca experiment). se pare ca a mers.

p.s.2: nu am pus shortul doar pentru ca am gasit 23 octombrie ca data posibila de reversal... ci si pentru ca a ajuns la fibo 0.886; deci am intrat de la 2.0538

gann9.xls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa continui analiza pentru g-u.

am pus 3 poze, pentru daily, h4 si h1.

1. pe daily se vede o posibila unda in jos, care se pare ca abia a inceput, de la 2.0557. daca mergem cu ipoteza asta, atunci inseamna ca pe h4 trebuie sa avem macar 3 unde: una in jos, una corectiva in sus si urmatoarea tot in jos. mai departe mergem la graficul h4:

2. pe h4 se vede caderea brusca, care s-a oprit insa deasupra lui 2.0246; asta ar putea fi prima unda h4 din cea de pe daily. s-a terminat sau nu? conditii OS sunt, pare ca avem si un fibo de la un swing precedent. as fi fost mai multumit sa vad 2.0281 sau chiar 2.0207; asa cum e acum, e posibil sa nu fie inchisa si sa mai vedem o mica cadere. pentru asta, sa vedem ce se intimpla pe h1:

3. tinind cont de faptul ca h4 este OS, pe h1 cautam divergentele si semnul de reversal. se vad ambele pe poza atasata (h1).

 

concluzia: probabil urmeaza o miscare in sus (retracement), care se va opri intr-unul din nivelele fibo pe care le-am pus pe h1: de la 2.0437 la 2.0516. cred ca e posibil sa fie si mai jos, dar tot pe un nivel fibo.

 

alta posibilitate:

- unda pe h4 in jos nu s-a terminat, si mai urmeaza o coborire; abia apoi corectia de care vorbeam mai sus. ce fac in cazul asta: astept din nou sa vad h4 OS, si apoi divergente si reversal pe h1, dupa care intru long.

 

deocamdata atit. nu vreau sa fac "preziceri" pe termen mai lung.

 

p.s. e bine, mfx?

post-1398-1193099366_thumb.jpg

post-1398-1193099378_thumb.jpg

post-1398-1193099387_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o poza pentru g-j (h4) cu zup_dml: vad ca pretul s-a oprit fix in linia inclinata pe care scrie 0.786 (retracementul orizontal a fost insa 0.854).

imi explica cineva ce inseamna liniile inclinate? as zice ca arata ca un fibo retracement inclinat la un anumit unghi. cum se calculeaza unghiul de inclinare?

ce reprezinta zona colorata in alb?

post-1398-1193104371_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu se calculeaza unghiul, liniile sunt construite la fel ca fibo-fan (se duce o verticala, se imparte in ratii fibo, etc), doar ca in loc sa fie duse prin inceputul trendului (punctul verde mare din stanga jos) ele se duc paralel cu linia de trend (aceea care uneste cele 2 puncte verzi stanga jos is mijloc sus, de unde incepe zona alba).

 

Aceasta e metoda de constructie, vazuta direct in codul lui zup, cu multa vreme in urma. Despre utilitatea lor propriuzusa, nu pot sa zic mare lucru, pentru ca nu le-am folosit. Pentru mine e mai simplu sa pun evantaie. Probabil ca liniile astea ale lui zup sunt la fel de utile ca evantaiele, in plus arata cumva si canalele in care se misca pretul. Un fel de fibo channels + fibo fan, si care arata mai frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai reusit sa trec pe la calc. de ceva vreme, tot pe drumuri...

 

Si, deci cum facem sa folosim practic indicatorii astia?

 

 

am gasit un indicator, Elliott Wave Oscillator, care pare sa fie de ajutor. incerc sa fac o corelatie intre ce vad pe zup_dml si virfurile EWO de-o parte si de alta a liniei 0.

pentru cine e interesat, am atasat indicatorul si o varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conditiile de baza de intrare/iesire din tranzactii le-am mai zis, le mai repet:

ob/os + divergente + fibo ptr. iesire, pattern de reversal/incalcari ale liniilor de trend pe pret sau oscilatori/semnal de intrare de la indicatori ptr. intrare in tranzactie.

 

Cum stim daca avem de-a face cu o corectiva sau o impulsiva? Mergem pe tf superior si vedem unde au fost ultimele conditii de ob/os + divergente. Daca ultima oara, sa zicem, au fost conditii ob + divergente bearish + semnal de intrare long si pretul pe tf pe care am deschis tranzactia se deplaseaza pe o unda in sus, atunci avem de-a face cu o impulsiva. Daca pretul se deplaseaza in jos pe tf curent, unda corectiva.

Acelasi rationament si ptr. os + divergenta bulish + semnal short

 

Acum ptr. gbp/usd, la o privire aruncata in viteza pe grafic, avem de-a face cu o unda short daily , azi s-a terminat o corectie long la h4 si acum pare ca a inceput din nou short impulsiva la h1.

 

La gbp/jpy? daily long, corectii h4/h1 short

Pana unde se duce pretul? 237, 238, 240, etc? habar n-am! Nici nu ma intereseaza! Intram short, la urmatoarele conditii ob la daily + divergente bearish + pattern de reversal, sau trecerei ale pretului peste liniile de trend sau semnal de intrare de la indicatori ptr. intrare in tranzactia short

 

 

 

 

nu am fost in fata computerului ca sa intru; practic a fost un retracement "mic"... pentru ca dupa ce 235.90 a fost spart, urmatorul nivel fibo e 0.5 (234.43), unde probabil pretul se va opri din nou; acolo o sa urmaresc un pattern de reversal pentru ca deja vad divergente pe cci (tripla!) si chiar pe rsi.

din punctul meu de vedere, in momentul de fata sunt 2 posibilitati:

1: a inceput o unda pe daily in jos, ceea ce inseamna ca vom vedea un retracement sub 240.65 care o sa incheie urmatorul ciclu h4; dupa care un nou ciclu h4, in jos.

2: inca nu a inceput unda daily in jos (pentru ca nu s-a inchis bine pe fibo la 0.618, ci la 0.67), si caderea pe care o vedem acum este doar un retracement; asta inseamna ca o sa vedem un nou maxim, peste 240.65, probabil la 0.707 sau 0.786 pe weekly.

in ambele cazuri, urmeaza o miscare in sus pe g-j. pina unde? cel mai probabil in zona 238.40-239.40. dupa care, mai vedem ce urmeaza.

si intrebarea: exista vreo modalitate sa-mi dau seama acum daca e retracement sau daca o sa depaseasca ultimul maxim de la 240.65?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.