Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Scrat sa analizam pe rand:

 

- in primul caz nu mie clar :) sa inteleg ca tot muti SL-uri (coborandul in cazul nostru) pana la un top anterior pe un tf inferior? adica tot pe la 212

- daca mergi dupa fibbo cum ai spus in postul anterior aceasta ar fi 209.5 sau mijlocul sau cum ai spus 211.6 unde ar fi cam jumatatea trendului.

In cazul acesta cred ca o intrare pe 30 min pe impulsiva ce corespundea celei de a doua impulsive de la 1 H si inchiderea la inchiderea ciclului la 1 ha r fi fost perfect cu un castig decent :)

 

Frumos! Pe ce TF ai intrat pt longul de care ai spus? E incredibila intrarea. Eu m-as fi incumetat abia pe la un 211.10 pe 30 min vreo 50 pipsi.

 

Multumesc pt arhiva dar nu am gasit la ce ma referea. Uite in imaginea atasata de mine si preluata de la mfx. Ce indicator ia colorat lui in albastru acel pattern? La indicatorul ala ma refeream

post-1698-1203095543_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mut SL pe masura ce pretul coboara. de exemplu, daca te uiti la o miscare pe M30... e bine sa muti SL in functie de virfurile pe M5.

referitor la fibo: trebuie sa ai in vedere si 0.5, nu numai 0.618 (ar fi si alte nivele, dar de obicei daca vezi oscilatorii ca se comporta sugestiv la nivelele astea, e bine de luat profitul).

am intrat pe baza M1, sub un minim de pe un swing M1 anterior. ma asteptam la scadere, pentru ca un retracement era asteptat de ceva timp... apoi, dupa cum am spus deja, ciclul obisnuit al g-j a fost inversat azi si practic ar fi trebuit sa atinga maximul pe inceputul de frankfurt (in ora dinaintea londrei...). daca eram pe faza, intram chiar de la 213. de ce nu am iesit la 211.64? pentru ca nu am vazut pretul sa sara in sus din pivot...

trebuia sa vedem un retracement serios, si de fapt ma asteptam la cel putin 210.60 (unde s-a cam si oprit). cit despre 209.57, e posibil sa-l vedem saptamina viitoare.

indicatorul ala este ce-ti trebuie. figurile apar doar in momentul in care sunt indeplinite conditiile.

 

Scrat sa analizam pe rand:

 

- in primul caz nu mie clar :) sa inteleg ca tot muti SL-uri (coborandul in cazul nostru) pana la un top anterior pe un tf inferior? adica tot pe la 212

- daca mergi dupa fibbo cum ai spus in postul anterior aceasta ar fi 209.5 sau mijlocul sau cum ai spus 211.6 unde ar fi cam jumatatea trendului.

In cazul acesta cred ca o intrare pe 30 min pe impulsiva ce corespundea celei de a doua impulsive de la 1 H si inchiderea la inchiderea ciclului la 1 ha r fi fost perfect cu un castig decent :)

 

Frumos! Pe ce TF ai intrat pt longul de care ai spus? E incredibila intrarea. Eu m-as fi incumetat abia pe la un 211.10 pe 30 min vreo 50 pipsi.

 

Multumesc pt arhiva dar nu am gasit la ce ma referea. Uite in imaginea atasata de mine si preluata de la mfx. Ce indicator ia colorat lui in albastru acel pattern? La indicatorul ala ma refeream

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mut SL pe masura ce pretul coboara. de exemplu, daca te uiti la o miscare pe M30... e bine sa muti SL in functie de virfurile pe M5.

referitor la fibo: trebuie sa ai in vedere si 0.5, nu numai 0.618 (ar fi si alte nivele, dar de obicei daca vezi oscilatorii ca se comporta sugestiv la nivelele astea, e bine de luat profitul).

am intrat pe baza M1, sub un minim de pe un swing M1 anterior. ma asteptam la scadere, pentru ca un retracement era asteptat de ceva timp... apoi, dupa cum am spus deja, ciclul obisnuit al g-j a fost inversat azi si practic pe frankfurt ar fi trebuit sa atinga maximul. daca eram pe faza, intram chiar de la 213. de ce nu am iesit la 211.64? pentru ca nu am vazut pretul sa sara in sus din pivot...

trebuia sa vedem un retracement serios, si de fapt ma asteptam la cel putin 210.60 (unde s-a cam si oprit). cit despre 209.57, e posibil sa-l vedem saptamina viitoare.

indicatorul ala este ce-ti trebuie. figurile apar doar in momentul in care sunt indeplinite conditiile.

 

Scrat sa analizam pe rand:

 

- in primul caz nu mie clar :) sa inteleg ca tot muti SL-uri (coborandul in cazul nostru) pana la un top anterior pe un tf inferior? adica tot pe la 212

- daca mergi dupa fibbo cum ai spus in postul anterior aceasta ar fi 209.5 sau mijlocul sau cum ai spus 211.6 unde ar fi cam jumatatea trendului.

In cazul acesta cred ca o intrare pe 30 min pe impulsiva ce corespundea celei de a doua impulsive de la 1 H si inchiderea la inchiderea ciclului la 1 ha r fi fost perfect cu un castig decent :)

 

Frumos! Pe ce TF ai intrat pt longul de care ai spus? E incredibila intrarea. Eu m-as fi incumetat abia pe la un 211.10 pe 30 min vreo 50 pipsi.

 

Multumesc pt arhiva dar nu am gasit la ce ma referea. Uite in imaginea atasata de mine si preluata de la mfx. Ce indicator ia colorat lui in albastru acel pattern? La indicatorul ala ma refeream

 

Intradevar merge, multumesc :D

 

Pe 4H cum vezi situatia? In principiu eu as zice ca suntem pe o impulsiva ce a coborat din 213.70 si ar putea avea tinta pe la un 209.50. Acum depinde daca mai apare o corectiva intre timp au ba. Ce zici?

post-1698-1203097595_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere saptamina de trading s-a incheiat. am spus mai sus ce cred ca urmeaza de luni incolo.

depinde care e pretul de inchidere acum pe new york. daca e peste 211.60 semnificativ, atunci luni o sa vedem un test al lui 211.60 (cel putin). daca pretul inchide undeva in zona in care se misca acum, atunci e foarte posibil sa vedem un test la 209.57 luni... repet... pentru ca sesiunea asiatica are tendinta de a intari yenul si pentru ca inceputul zilei de luni este de fapt o scurta continuare a ceea ce s-a intimplat la finele saptaminii precedente (luni se inchid o serie de pozitii lasate deschise peste weekend). in cazul asta, cele 2 conditii ar trebui sa impinga pretul in jos. de asta cred ca sunt sanse sa vedem 209.57; nu cred ca mai apare vreo corectiva intre timp.

iar dupa aia, mai vedem, dar cred ca o s-o ia din nou la deal pina la cel putin 216.10, poate 217.60.

am pus si niste grafice:

- pe h4 se vede schitata o divergenta ascunsa, ceea ce ar insemna continuarea trendului in sus... mergem pe h1 sa vedem daca coborirea s-a terminat (ar trebui sa vedem o divergenta clasica bullish pe stochastic)

- h1 sugereaza ca mai e de coborit, ar trebui sa vedem divergenta bullish ... e posibil luni sa vedem chestia asta.

- m15 schiteaza o divergenta ascunsa bearish care sugereaza ca la primul semn de reversal incepe o noua coborire, ca sa completeze caderea pe h1.

cam asta ar fi.

 

Intradevar merge, multumesc :)

 

Pe 4H cum vezi situatia? In principiu eu as zice ca suntem pe o impulsiva ce a coborat din 213.70 si ar putea avea tinta pe la un 209.50. Acum depinde daca mai apare o corectiva intre timp au ba. Ce zici?

post-1398-1203124568_thumb.jpg

post-1398-1203124574_thumb.jpg

post-1398-1203124580_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am plasat toate liniile de suport/rezistenta enumerate anterior pe graficul g-j (linii orizontale continue) si pentru range-ul curent am impartit spatiile dintre ele in jumatate (liniile intrerupte). template-ul este atasat.

sper sa reusesc sa fac acelasi lucru si pentru gbp-usd.

have fun...

gbp_jpy.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

interesant este faptul ca sesiunea cu miscarile cele mai semnificative este londra, si nu US... desi cantitatea de bani vehiculata este cu mult mai mare pe sesiunea americana.

Foarte interesanta discutia starnita de scrat de pe la postul 500 incoace. Nu am citit inca tot, m-am oprit la citatul de mai sus, la care am o mica observatie. Sesiunea cea mai "tare" este Londra, de cateva sute bune de ani incoace. Niciodata in istorie nu a vehiculat NY sume mai mari de bani. Pentru justificare o sa postez un tabel snapuit dintr-un document primit recent de la ener, sursa este guvernul australian (investaustralia dot gov dot au), de aia Australia apare cu rosu. De mentionat ca ceea ce apare sub denumirea "UK" este bursa londoneza, iar ceea ce apare sub denumirea "USA" cuprinde ATAT bursa newyorkeza CAT SI cea din Chicago.

 

post-1272-1203134139_thumb.jpg

 

Continui sa citesc topicul, ca imi place. Revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect. nu mi-am facut lectia cum trebuia... multumesc pentru interes, sper sa reusesc sa dezvolt ideea mai departe.

mai exista un lucru pe care nu l-am discutat, e vorba despre modul in care se face analiza fundamentala pe termen scurt. stirile reprezinta un alt element important care misca pretul (dar nu atit de important ca deschiderile si inchiderile celor 3 sesiuni majore).

am avut ocazia sa vad cum lucreaza cineva pe durata unei saptamini (intimplator a fost saptamina in care am avut NFP... deci o saptamina periculoasa, ca sa zic asa). ce a luat in consideratie:

- candela saptaminii precedente: open/close, si modul in care a inchis (cum a evoluat pretul in ultima zi a saptaminii)

- deschiderea saptaminii curente (mai concret in momentul respectiv: faptul ca pretul nu a continuat in sensul imprimat de inchiderea de vineri... si in sensul "normal" al sesiunii asiatice... care semnifica o agitatie pe piata...)

- orarul stirilor (pe zile si ore)

- estimarile stirilor

bun. in momentul asta a schitat o posibila evolutie a saptaminii, care (din intimplare sau nu) s-a potrivit. mai departe...

- inaintea stirilor pe o anumita pereche pretul are o evolutie care spune multe despre efectul ulterior. saptamina precedenta am fost cu totii martori la niste stiri cel putin mediocre pe lira... cu toate astea, dupa stiri pretul a luat-o frumusel spre nord ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat (insa uitati-va ce-a facut inainte de asta...).

- si nu in ultimul rind, impactul stirilor pe o valuta care nu face parte din perechea de interes (de exemplu, stirile pe dolar si evolutia gbp-jpy...).

daca pina acum am crezut mereu ca analiza fundamentala pe termen "scurt" este imposibil de descifrat si nu merita efortul de a investi timp in a o studia... ei bine, mi-am reconsiderat parerea. practic, este un mod de a descifra ce gindeste big shark... si indicii, desi nu sunt multe, exista.

si apropo de schema saptaminii, inca un lucru simplu pe care multi dintre voi l-a observat (ei bine, eu nu l-am constientizat pina recent). un mod simplist de a privi evolutia unei saptamini "normale" este urmatorul:

- luni: continuarea trendului din vinerea precedenta

- luni spre marti, marti, eventual marti spre miercuri: stabilirea trendului principal

- miercuri: trendul principal se consuma

- joi si vineri: retracementuri dupa consumarea trendului principal

astea, evident, sunt niste aproximari grosiere (pentru cei care vor sa verifice, graficul h4 este cea mai buna perspectiva asupra saptaminii). la ce ne ajuta? pai... ne ajuta, ca pe la o luni asteptam sa vedem formarea directiei principale, iar miercuri ne pregatim sa inchidem tranzactiile de pe trendul principal si sa asteptam retracementurile (asta pentru cine e swinger si o ia in ambele directii, he he...); in plus, perioada de tranzitie nu e niciodata sigura...

asa ca... vesti bune: saptamina de tranzactionat se reduce la 3 zile - luni/marti (trendul principal), si joi/vineri (in astea 3 se includ si cele 2 jumatati de miercuri si vineri, pentru incasat).

 

p.s. am inceput sa scriu mult ca tradelover... sper ca scriu si lucruri interesante (nu chiar ca el, da'macar pe-aproape)...

weekend fain tuturor!

 

Foarte interesanta discutia starnita de scrat de pe la postul 500 incoace. Nu am citit inca tot, m-am oprit la citatul de mai sus, la care am o mica observatie. Sesiunea cea mai "tare" este Londra, de cateva sute bune de ani incoace. Niciodata in istorie nu a vehiculat NY sume mai mari de bani. Pentru justificare o sa postez un tabel snapuit dintr-un document primit recent de la ener, sursa este guvernul australian (investaustralia dot gov dot au), de aia Australia apare cu rosu. De mentionat ca ceea ce apare sub denumirea "UK" este bursa londoneza, iar ceea ce apare sub denumirea "USA" cuprinde ATAT bursa newyorkeza CAT SI cea din Chicago.

 

post-1272-1203134139_thumb.jpg

 

Continui sa citesc topicul, ca imi place. Revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi trebuit sa pun postul asta la inceput.

toata teoria de mai sus se bazeaza pe un lucru simplu: ce anume influenteaza miscarea pretului? am enumerat mai jos evenimentele:

- inchiderea si deschiderea sesiunilor majore (3 sesiuni majore = 3 deschideri + 3 inchideri) - 6 evenimente

- stirile, care sunt de 2 feluri: stiri primare (care afecteaza valutele din perechea de interes), si stiri secundare (am dat exemplul cu gbp-jpy si stirile pe dolar) - inca 2 tipuri de evenimente

as zice ca cele mai importante sunt de departe inchiderile si deschiderile, pentru ca odata cu ele se modifica volumul tranzactionat.

daca privim lucrurile astfel, avem o imagine "3D" a pietei (in care, atentie, apare si elementul "timp"): totul e ca o harta cu o sumedenie de semnale, pe care ne miscam intr-un vehicul (analiza tehnica). cind ajungem la un semafor pe rosu... cei mai experimentati in analiza tehnica se furiseaza dincolo, altii asteapta la semafor dar majoritatea nu vad stopul si ajung sub rotile lui big shark. am ales exemplul cu semaforul tocmai pentru ca cel mai important lucru pe care ar trebui sa-l avem in vedere este unde SE OPRESTE PRETUL, si nu pe unde sau cum merge. de aici si ideea cu nivelele istorice de suport/rezistenta: acolo vom vedea mereu stopuri, si acolo intram si iesim cu cea mai mare siguranta.

 

p.s. poate am cam deviat de la subiectul topicului... mfx, nu te supara :) ... am considerat ca liniile enumerate anterior trebuie sa faca parte din strategia de reversal... si odata cu ele au mai iesit si alte chestii la lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa prezint analiza tehnica la perechea valutara GBP\JPY incepand de la Weekly pana la 15 min.Sper sa nu va deranjez posturile cu analiza fundamentala.

Sa incepem cu weekly:

 

Apare o divergenta clasica, care ne arata ca trendul in jos este slabit si vrea sa se corecteze.Mai apare si un ghartlei si un cluster fibo.Deci e clar ca trendul e cam epuizat.Ok sa mergem mai jos:

 

Daily:

 

Pe daily din nou avem confirmarea ca va urma un trend up.

 

H4:

 

Pe H4 avem divergente ascunse si patternuri de reversal.Deci e posibil sa mergem in sus.Sa coboram mai jos si sa vedem ce ne zic TF-urile mai mici.

 

H1:

 

Pe H1 s-a terminat corectia si incepe o noua impulsiva.

 

M15

 

Pe m15 se poate vedea divergenta clasica si undele corective abc, care le-am notat si pe graficul h1

 

Din cate ati vazut si voi vom merge in buy.Astept sa ma corectati daca am gresit cu ceva, sau sa veniti cu alte scenarii.

post-1335-1203181319_thumb.jpg

post-1335-1203181617_thumb.jpg

post-1335-1203182257_thumb.jpg

post-1335-1203182460_thumb.jpg

post-1335-1203182750_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marco, un gartley bullish arata asa http://img146.imageshack.us/img146/7092/gartleybullre3ff1dacol7.th.jpg, iar ceea ce este colorat pe graficul tau se cheama butterfly bullish, si schematic trebuie sa arate asa: http://img169.imageshack.us/img169/4525/bflybullre403721aot4.th.jpg. atentie la proportiile dintre virfuri.

care este confirmarea pe daily ca avem trend in sus?

h4 arata intr-adevar reversal, dar daca ne uitam pe h1 as zice sa mai asteptam ca nu s-a terminat coborirea. iar pe M15 se vede chiar si o divergenta ascunsa bearish, care spune ca la primul semn de reversal urmeaza o noua coborire.

am pus ieri pozele impreuna cu explicatiile - vezi postul 510 pentru graficele h4, h1 si m15.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.