Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

zig zag-ul pe care-l ai in poza, e cumva zup dml? exista o varianta foarte recenta de zup care arata punctele pe capatele undelor pe toate tf-urile, dar nu reusesc s-o setez... stii ceva de asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zup dml, insa vroiam sa stiu cum faci capetele de unda in celalalt zup, adica ala "clasic".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o discutie cu 3 traderi pe un chat extern, am convenit sa reluam postarile pe strategia asta, sa facem exemple practice, concrete. harif sau flames or sa faca un cont de demo pe care sa tranzactionam si sa postam principiile/motivatiile care au stat la baza tranzactiilor. Astept datele de login ptr. noul cont.

Eu din pacate nu mai stau toata ziua la calc., deci nu mai joc intraday; totusi o sa postez tranzactii mai largi si in masura in care timpul imi permite, sporadic o sa mai incerc si intraday.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur foarte tare sa aud ca se redeschide "carciuma" :P

Eu o sa tranzactionez pe platforma proprie, din cauza ca nu vreau sa se creeze o harababura pe acel demo.Pe langa asta eu lucrez si la DISCIPLINA si e mai bine pt mine.

Sper ca nu se supara numeni daca o sa incep eu. :)

Deci avem asa:

Pe h4 o divergenta clasica (inca nu e prea sigura, deoarece se vor putea desparti cele doua medii mobile, si atunci se ve strica, dar o putem numi deocamdata o tentativa de divergenta)

Pe H1 avem divergenta confirmata, plus pattern de reversal.

Pe M5 am trasat linia de trend (cu galben)daca aceasta va fi sparta, avem o posibila terminare de corectie.

post-1335-1224854043_thumb.jpg

post-1335-1224854050_thumb.jpg

post-1335-1224854057_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marco, ce sa zic, daca as tranzactiona perechea asta as astepta linistit sa urce ca s-o iau din nou pe short. nu cred c-o sa urce pina la linia de trend, ar fi prea usor.

am renuntat sa numar EW, nu prea mai merge. totul e in mainile lor, acum se vede cel mai bine. piata merge in directia in care vor banii multi, nu in aia in care numaram noi undele. cind toata america crede ca banul in mana e cel mai sigur si tot americanul lichideaza tot ca sa-si scoata economiile de-o viata... dolarul o tot creasca.

short pina se schimba perceptia situatiei. poate citeva luni, poate citiva ani.

 

p.s. in ultimul tau grafic, unde ai doar numerotarea pe unde: poate iei in consideratie si alte alternative, de obicei 4 este o corectie complicata ceea ce nu e cazul in varianta ta.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.