Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am promis, un template pentru gbp-usd. este incomplet (doar pentru range-ul curent), dar e suficient pentru perioada urmatoare.

liniile intrerupte sunt inca in lucru.

 

p.s. pe fiecare linie am pus data la care am gasit-o prima data, in caz ca vreti sa verificati pe graficele proprii. ma astept sa existe variatii de maxim 30-40 pipsi intre diferiti brokeri.

o chestie interesanta, uitati-va la ultimul maxim de pe g-u de la 2.1160... este chiar la nivelul unui pivot (jumatatea distantei dintre 2.0939 si 2.1369... zone de rezistenta care vin din 1979, respectiv 1980).

gbp_usd_1.rar

post-1398-1203208704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Hai sa vedem ce sa-a mai intamplat din punctul meu de vedere... Pretul acum fluctueaza pe la un 209.75 (GJ)

 

Pe daily avem o retragere fata de unda precedenta de 61.8%; si cel mai interesant pare a fi un fel de divergenta "ascunsa". Acum nu stiu cat de bine am "descoperit-o" eu si cat de valabila poate fi. Ce spuneti? In versiunea in care insa ar fi ok atunci am putea spune ca pe daily avem un final de unda short si posibil inceput de unda long.

 

Pe H4 divergenta este clara. Stoch cu pret; Avem un 0.618% retragere; indici ce incep sa isi revina din zona os.

 

Pe H1 m-am folosit de template-ul lui scrat pt a evidentia acele zone de rezistenta puternica. Si avem una la 209.57. Zona despre care vb cu el zilele trecute ca pretul ar putea sa ajunga in acest nivel... A ajuns.. a mai cazut aproape 100 pipsi si si-a revenit. pe 1H s-a oprit intr-un cluster foarte serios... din ce se vede si pe grafic.

 

Bun.. mergand pe aceste ipoteze as zice long pe H4 din zona aceasta 209.6 - 209.8 pana la BB+ adica un 213.7; asta daca trece de 211.64 si vom vedea si cum trece...

 

Ce spuneti?

post-1698-1203424977_thumb.jpg

post-1698-1203424984_thumb.jpg

post-1698-1203424991_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interpretarea daily nu e corecta cu divergenta. nu asa se defineste o divergenta, ci intre maxime (sau minime) de swing.

pe h4 ar fi, ascunsa, dar nu a trecut de linia de trend... asa ca deocamdata degeaba exista.

pe h1 ar fi clasica... aceeasi idee ca la h4. eu am luat long de pe linia de suport de la 209.60, si in mod normal astept sa atinga 211.60, dar pina acolo mai este ceva... maine urmeaza stiri pe gbp si usd, si n-as baga mina in foc ca o sa urce.

 

p.s. incearca sa privesti lucrurile in ansamblu, nu in amanunt. nici eu nu puteam la inceput... stii vorba aia, nu vezi padurea din cauza copacilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interpretarea daily nu e corecta cu divergenta. nu asa se defineste o divergenta, ci intre maxime (sau minime) de swing.

pe h4 ar fi, ascunsa, dar nu a trecut de linia de trend... asa ca deocamdata degeaba exista.

pe h1 ar fi clasica... aceeasi idee ca la h4. eu am luat long de pe linia de suport de la 209.60, si in mod normal astept sa atinga 211.60, dar pina acolo mai este ceva... maine urmeaza stiri pe gbp si usd, si n-as baga mina in foc ca o sa urce.

 

p.s. incearca sa privesti lucrurile in ansamblu, nu in amanunt. nici eu nu puteam la inceput... stii vorba aia, nu vezi padurea din cauza copacilor.

 

da, cam scartaia si pt mine interpretarea daily. sa inteleg ca pe daily inca avem de inchis ciclul short pt ca nu am avut inca os, pattern de reversal si fib.

Pe H4 si H1 imi inchipui ca ai dreptate, nu avem o confirmare solida de long (am uitat de linia de trend.. am trasat-o acum si vad ca este tocmai pe la 210.7)

dar avem celelalte indicatii. pe de alta parte nu crezi ca intrari atat de sigure pot fi facute doar pe TF mari (4H.. daily) deoarece pe TF mai mici cand pretul ajunge acolo deja este de mult in conditii de ob si trebuie sa se corecteze.

si in cazul cum e mai chibzuit sa intri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai chibzuit e sa intri dupa ce ai confirmarea de long, si pe primul retracement dupa asta. in cazul de fata, confirmarea de long ar veni prin spargerea nivelului de rezistenta al zonei 210.70, iar primul retracement ar veni dupa momentul asta cind vezi ca oscilatorul pe care il folosesti devine puternic OS si indica o divergenta ascunsa.

cind am inceput cu acest sistem intram asa. dupa un timp ai sa te inveti ca in anumite situatii merge sa intri si mai riscant, daca iti evaluezi corect si rapid riscurile... asta a fost si motivul pentru care am pus lista nivelelor istorice de rezistenta, pentru ca ofera intrari si iesiri in astfel de momente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Victor!

Incearca sa gasesti directia trendului pe termen lung.De ex daca saptamana asta te astepti ca pretul sa urce, atunci astepti confirmare pentu buy.Du-te de la TF mare la TF mic, ca sa prinzi miscarea pretului de la inceput.

Sa luam exemplul tau!Ai zis ca pe Tf h4 si h1 ai posibile semnale de long, dar Daily iti arata ca mai are de mers pretul inca in jos.Ce faci in urmatorul caz:

Astepti ca pretul sa o ia in sus, (mai precis sa se corecteze) si intri pe noua impulsiva, care poate va incheia ciclul Daily.Dupa ce incepi sa simti miscarea pretului, vei putea incepe sa intri si pe corective cu mai multa siguranta.

Deci priveste graficul mai de departe cum ti-a zis si Scrat.

 

Sa-ti atasez totusi imagini cu Eur/Usd ca se potriveste cu subiectul nostru.

 

Acum ce se vede pe graficul H4?Tot ce vezi acolo e o formatie de corective (asa vad eu acum.Ceea ce trebuie sa stiu este ca ma aflu intr-un trend long, iar pretul trebuie sa mearga in sus cel putin pana la nivelul lui X.Dupa aceea poate va cobori ca sa isi termine mofturile, si sa formeze formatia de corectii pe care am mentionat-o mai sus.

 

Sa mergem pe H1 ca sa vedem cum am intrat.

Pe H1 se observa ca trendul e slabit ( am insemnat cu o bifatura)si ne asteptam la o corectie.(sincer sa fiu, eu n-as fi luat acel semnal la momentul respectiv, si nici nu l-am luat.Am asteptat sa se termine corectia.Si dupa cum vezi avem o ratie fibo importanta si un semnal de reversal.Chiar daca pretul nu ar fi luat-o in sus imediat, mai tarziu directia tot up era fiindca se vede pe graficele mai mare.

post-1335-1203433946_thumb.jpg

post-1335-1203434573_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.