Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Salutare,

 

Am terminat de citit toate postarile de pana acum. Jumatate din ele cred ca le-am citit de vreo 2-3 ori deja :biggrin: Nu pot spune ca nu mie clara treaba. Dar pot spune cu certitudine ca inca nu mi-am insusit-o. Mai am insa de citit mult din foarte bogata bibliografie corelata cu aceasta strategie... sunt ceva carti serioase si asta va lua mult timp... Mi-as dori mult sa reusesc sa o inteleg la nivelul in care sa o si aplic constant profitabil. Incercarile de pana acum la TF ceva mai mici sunt datatoare de speranta. Dar strategia se bazeaza in principal pe 1h/4h/daily si asa vreau sa mi-o insusesc si eu. uneori obosesc de atat "zgomot" existent in piata de TF mai mici. 4h/daily cu intrari iesiri alese pe 1h suna foarte bine.

Asa ca eu unul voi incerca (momentan pe demo - pe real merg momentan pe ce am si stiu ca merge incetisor dar sigur). Am vazut ca sunteti cativa care v-ati insusit strategia si va merge. Ma bazez pe voi pe schimbul de opinii :wink:

Voi incerca sa postez graficele si parerile legate de piata (gj si gu) constant sau imediat ce apare ceva nou (din punctul meu de vedere). Va rog sa ma contraziceti de fiecare data si sa imi spuneti cum vedeti si voi lucrurile... cine va dori. Asta timp o perioada... voi vedea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 februarie:

 

GJ:

 

Daily - DOWN (ultima corectiva s-a incheiat al 213.88 cu un raport de 1 fata de precedenta impulsiva - ceea ce e interesant (da nu stiu sa o interpretez intr-un

mod special), momentan ne putem afla pe o impulsiva ce cobora din 213.88 si are o tinta pentru moment de 207.6; Daca urca peste 213.88

inseamna ca suntem de fapt pe o impulsiva si ne asteptam la un 1.27 din fosta impulsiva ca tinta de pret; daca nu directia e in jos)

H4 - DOWN (suntem pe corectiva daily de la 213.88 fragmentata pe H4 in numeroase cicluri implsiva - corectiva; momentan se pare ca s-a incheiat o

corectiva 0.707 si am putea vedea down dar mai avem nevoie si de un pattern si divergente... avem un gup la deschiderea de luni ce probabil

a fi umplut relativ repede; daca vedem un pret peste 211.9 - 212 inseamna ca depasim fostul maxim al ultimei corective si ne putem indrepta

spre o retragere de 0.886 din unda impulsiva adica un 213.6; daca nu directia e jos pana la bb- pt moment)

H1 - DOWN (retragere 0.707 din ultima impulsiva (poate merge insa si pana la 0.886); avem deja conditii ob si ceva divergente... plus gup-ul de la 12

noaptea; mai avem nevoie si de un pattern; pretul al 1h s-a oprit fix in linia de rezistenta trasata pe 4h a trendului de scadere; daca trece peste

ar merge un long riscant pana la conditiile clare de reversal si short spre bb- adica un 210.00 pt moment).

 

 

Voi cum vedeti piata?

post-1698-1203891249_thumb.jpg

post-1698-1203891256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o divergenta si un pattern pe care nu ar fi bine sa-l iei.Am observat ceva:Voi fortati divergentee si patternurile.Gresit!!!Asteptati pana apare asa ceva.Nu e obligatoriu sa gasiti divergente la orice ora.Aveti rabdare pana vine ceva plauzibil.Pe Gj inca suntem in corectiva.Doar ca este formata din mai multe subunde.

Micsorati graficul si incercati sa-i faceti o schema ca sa puteti identifica usor EW-ul.Faceti-va o imagine despre evolutia perechii respective.uitativa pe istorie si vedeti cate patternuri de reversal vedeti pe la jumatatea trendurilor.Daca a aparut un pattern amarat, nu inseamna ca pretul o ia in sens contrar.Vedeti ca sunt ceva analize la sectiunea "analize".De acolo va puteti pune la punct cu EW.

Astept noile grafice cu desene pe ele.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 februarie:

 

GJ:

 

Daily - SHORT (O zi de crestere cu o volatilitate de aproape 200 pipsi; pretul a scazut spre 20 sma - mijlocul bb - si a crescut imediat inapoi; in principiu suntem inca pe unda ce coboara din 213.8 - vom vedea daca corectiva ce se afla in desfasurare isi amana inchiderea si avem o continuuare de unda impulsiva ce s-a oprit pe 14.02; daca trece peste 213.8 atunci cautam cel putin o ratie de 1.28 fata de ultima corectiva deci un pret tinta pe daily de 216.2; daca se opreste in jurul lui 213.8 atunci vom revedea corectiva finalizata)

H4 - LONG (Pretul a depasit in cursul zilei linia de rezistenta a trendului dat de corectiva la daily la un nivel de aprox 211.14 - ar fi mers un long destul de bun pana la bb+ si un pattern de reversal; momentan suntem in situatia de corectiva pe 4H ce a ajuns la un nivel de 0.786 fata de impulsiva mare; cum avem si ceva divergente (liniile galben) si conditii de ob asteptam un pattern pentru short; pana atunci ar trebui sa tinem long-ul)

 

H1 - LONG (Crestere importanta pe ultimele ore; Momentan ar trebui sa ne aflam intr-o pozitie de long de la 211.4 din momentul trecerii peste linia de rezistenta; si tinem long-ul pana vedem conditiile de reversal; mometan avem ob, fib la 0.786; zup ne traseaza un potential pattern de reversal dar parametrii - 0.786 si 0.618 nu corespund nici unui pattern cunoscut de mine (nu ca as cunoaste prea multi :biggrin: ); deci asteptam un pattern short si evident spargerea liniei de suport a trendului up nou format; daca vedem aceste lucruri intram short cu un target bb-; daca revine luam long inapoi;)

post-1698-1203973504_thumb.jpg

post-1698-1203973509_thumb.jpg

post-1698-1203973515_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 februarie:

 

GJ:

Daily - SHORT (Inca aceeasi situatie ca si ieri; pretul a crescut in cursul zilei de azi; nu a trecut insa de rezistenta de la 213.9 asa ca nimic nu s-a schimbat pe daily)

 

H4 - LONG (O zi interesanta si relativ linistita - perechea noastra a scazut doar pe sesiunea asiatica cand (dupa cum spunea si scrat) de regula yen-ul se apreciaza. In rest am avut parte de cresteri constante. Am fi fost evident tentati de un short dar dupa cum se vede si pe grafic pt a lua short am fi avut nevoie de un pattern de reversal (ori nu am avut decat 3 lumanari mici rosii ce au acoperit lumanarea mare verde si apoi up - mi se pare ca e un setup asta, l-am vazut pe undeva dar nu ii retin numele) si am fi avut nevoie si de trecerea pretului sub linia de suport - linie pe care insa pretul nu a incalcat-o. Asa ca ne pastram long-ul de la 211.2 si asteptam aceste conditii sa se indeplineasca pt inversarea pozitiei. Impulsiva pe 4H a ajuns la 1.618 din corectiva si la 0.854 din unda daily... deci un cluster ce atrage atentia pt un posibil reversal.)

 

H1 - LONG (Pretul a oscilat intre bb+ si bb- mai toata ziua. Ar fi fost oportunitati bune de facut un 50 -100 pipsi pt un trader rapid de mana si experimentat…. Cu metoda descrisa de mfx de adaugare a pozitiilor in directia trendului... Dupa cum vedem pe grafic pretul a ramas constant peste linia de suport asa ca teoretic se pastreaza pozitia long pe 4H avuta de ieri. Momentan vedem pe grafic conditii de ob si un oarecare pattern de reversal trasat de zup dar nerelevant cred... Cand pretul va traversa linia e de urmarit. E f posibil sa o faca la noapte dar vom vedea in cazul acesta cum inchide candela la 4h pt a decide daca iesim din long si luam short. )

 

 

@ MarcoTrader2007

Folosesc date de la ODL. Are spread-uri ceva mai mici si de asta folosesc graficul pe metatrader pe el. Nu cred totusi ca difera prea mult...

post-1698-1204058954_thumb.jpg

post-1698-1204058960_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GJ:

 

H4: DOWN ( Inchidem long-ul din 211.20 la 212.70 [profit virtual de 150 pipsi] si deschidem short in momentul trecerii pretului sub linia trendului up. Pentru aceasta decizie avem fibo, divergente, un oarecare pattern candlestick, spargerea liniei de trend. Deci short de la 212.70 cu SL peste linia de trend unde vom relua long-ul si cu un TP pe la 210 aproape de bb- dar asta ramane de vazut...).

post-1698-1204104454_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 februarie:

 

GJ:

 

Daily - SHORT (Pretul a atins un maxim aproximativ egal cu cel de ieri si apoi a inregistrat o cadere de peste 200 pipsi; directia pe daily ar fi in jos spre bb- sau cel putin pana la conditii de os asta daca nu revine si bate rezistenta de la 213.9)

 

H4 - SHORT (Dupa cum am aratat si in post-ul din timpul zilei a fost o shcimbare de trend pe 4h azi; pretul a taiat linia de suport a trendului up de pe 4h de care aminteam ieri; in aces moment era cel mai indicat…cred… sa inchidem long-ul si sa deschidem short-ul. Acum pastram short-ul cu un SL fixat la +1 si TP spre bb- la 210. Pretul insa a scazut deja destul de mult astfel ca deja exista conditii de os... dar evident asteptam pana la un pattern de reversal. )

H1 - SHORT (Pretul a scazut dupa ce a spart linia de suport pana la bb- aproape 170 pipsi; a revenit pe graficul de 1h dar destul de putin si a scazut iar; e posibil si datorita unei posibili scaderi la noapte sa vedem o prelungire a impulsivei mai departe de 1.618 din fosta impulsiva si apoi sa vedem o corectiva... sau urca si inchide corectiva... vom vedea :biggrin:

 

 

Am sa incerc si o balanta cat de cat a mesajelor mele... Strategia conform viziunilor mele a dat luni un semnal de buy la 211.2 si azi un semnal de inchidere si totodata sell la 212.7. Deci un castig de +150 pipsi. Momentan detinem un short de la 212.7 si asteptam urmarind in paralel graficul la 4h cu cel la 1h si tinand in minte graficul de pe daily :wink: (un castig virtual de inca 170 pipsi... :D :D )

 

 

 

Am totusi o intrebare la acest stadiu... pt cei ce urmaresc ce scriu aici :D

- trendul down la 4h a fost puternic... castigul ar fi deja de aprox. 150-170 pipsi. o eventuala revenire nu ar fi imposibila. in cazul asta de scadere mare e greu de trasat linii de rezistenta a trendului pe 4h. Si atunci in cazul unei reveniri vom avea un semnal de inchidere a short-ului destul de tarziu... Si ar fi neconvenabil fata de pipsii potentiali pierduti. Nici de inchis nu e tocmai ok ca orice e posibil maine... si mai posibil sa scada chiar :D M-as gandi sa folosesc o linie de trend ca rezistenta de pe daily dar nu ma ajuta nici una... ar fi insa pe h1 o linie de rezistenta bunisoara dar cu unghi de inclinatie mare.. semn ca si o miscare laterala la noapte poate taia linia.. plus ca o linie de rezistenta pe H1 nu cred ca poate fi folosita pe 4H. Si atunci cum procedam? Cand inchidem short-ul daca cumva pretul o ia la deal...Pe SL tocmai? Ar fi cam neplacut

- si inca una da scurta :D ... ideea mea era sa folosesc TF mai mare - 4H pt a nu fi obligat sa urmaresc constant piata (oricum o fac momentan dar pe viitor...) insa semnale ca azi si cam ca tot timpul nu se pot lua la finalul candelei de 4h deoarece se pierd zeci daca nu sute de pipsi.. ele trebuiesc loate la anumite momente cheie de taiere a liniilor de trend etc.. dar asta inseamna sa fii la butoane.... si atunci cum mai e 4h? E adevarat ca totusi aceste momente ar trebui sa fie ocazionale. Dupa ce iti faci tranzactia in principiu stai si urmaresti doar... Dar semnale pot aparea oricand pt ca GJ poate face 100-150 pipsi in 5 minute daca vrea. si atunci pierzi si oportunitate si SL si tot.. deci mie ca totusi e nevoie sa fii la butoane cat de cat sau cel putin sa ai modalitati de alerte f eficiente care sa iti spuna cand pretul s-a apropiat amenintator de zona ta de interes :D

 

Seara faina

post-1698-1204142994_thumb.jpg

post-1698-1204143000_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GJ:

 

4H: Tocmai ma aflu intr-o situatie de nesiguranta. Graficul pe 4H s-a dus spre bb- atingand-o si revenind chiar peste ea la loc; conditiile de os s-au indeplinit oscilatorii deja revenind de la -200 la -100 (cci); am avut o crestere usoara de 100 puncte dar acum pretul pare a se fi oprit. Am trasat o linie de rezistenta ce pare a apartine trendului pe 4h nou format. Intrebarea mea este ce facem aici? Inchidem tot... inchidem partial sau asteptam sa treaca pretul peste linia de trend?

 

Eu unul tind sa merg spre varianta de mijloc. Inchid partial la 210.7 deci un castig de 200 pipsi (ieri am vandut la 212.7) pe jumatate din pozitiile virtuale :biggrin:

Si tind sa merg pe urmatoarea idee: Inchid si cealalta jumatate cand pretul atinge linia de rezistenta si o depaseste deschizand totodata long... sau stau cu cealalta jumatate short si vedem ce se mai intampla...

Tinand cont ca la 15.30 ora Romaniei vom avea un comunicat important pe care piata o asteapta tind sa zic ca e bine asa

 

Dar o fi bine? Ce spuneti? :wink: Voi cum ati face?

post-1698-1204200193_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.