Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

de citeva zile ma uit la graficele g-u si g-j si nu inteleg nimic. ca sa nu mai zic c-am luat cam multe SL... insa problema nu e asta, ci faptul ca nu pot sa tranzactionez in directia in care se misca marketul, pentru ca mi se pare riscant un long la nivelul asta (ma refer la g-u).

tot astept shortul ala mare pe g-u (probabil o sa apara cind n-o sa-l mai astept). pina una alta, avem un nou maxim si cred c-o sa mai vedem si altele saptamina asta. pe un fibo intre 2.0652 si 1.9652 vad ca urmatoarea statie este la 1.128 - 2.0780, iar daca nu se opreste aici, urmeaza 1.272 - 2.0924.

cit despre g-j, tot in sus. nici nu ma asteptam s-o ia in jos (si probabil g-u n-o sa scada semnificativ atit timp cit g-j creste). ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil in noaptea asta , insa ai grija se asteapta stirea de maine in legatura cu dolarul. Daca vrei sa tranzactionezi short cauta spargerea unei linii de trend , chiar pe 30 de minute si-a facut una , insa astepata o deschidere a unei lumanari de preferat sa fie la ora fixa , 1-2-3-4 etc, caderea cred ca va fi insa este riscanta , acum doecamdata urca cel mai probabil sa intepe 00 , moment in care iti recomand intrarea short dar pe gbp/jpy , astfel incat sa poti lua macar 40-50 etc pipsi din prima reactie.De prefereat e ca usd/yen in acel moment sa fie cat mai aprope de 115.oo , sau in tro zona de rezistenta minora , dar sa fie rezistenta .. are la la 114.70 in 50 si in zone mai joase chiar , sunt slabe slabe dar conteaza enorm sa existe in momentu intrari pe short pe gbp/jpy (bineinteles daca intri pe gbp/jpy), daca urmaresti gbp/usd e alta treaba. Poate fi ceva frumos , insa e riscant , astia asteapta dezastru pentru dolar , mama lor .. insa tehnic la noapte poti lua ceva daca apare ocazia , sincer si eu astept m-am parlit azi cu o intrare si vreau sa vad daca mai am o a doua sansa sa recuperez pierderea. Tot short am intrat..

o zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gbp/usd creste pe fondul problemelor economice SUA, ca de altfel mai toate perechile pe usd. Totusi ele sunt extrem ob + divergente bearish deci o cadere abrupta a pretului este iminenta. Si eu am inchis pozitiile swing si am jucat doar h1, unde lucrurile au fost f. clare si anticipabile.

La gbp/jpy deasemenea mi s-a parut clar. Avem un daily long in desfasurare, dar conditii ob + divergente bearish la h4/h1; o corectie in jos de vreo cateva sute de pipsi e f. posibil sa apara si aici. Acum e nevoie de confirmare. Atat timp cat liniile de trend in sus raman intacte, ramanem si noi long. Cand apar patternurile de reversal probabil ne pregatim ptr. short h4 gbp/jpy, short daily gbp/usd.

 

Later edit: La gbp/usd, la daily, se poate vedea un pattern gartley ab=cd, cu un target rezonabil la 2.005 ceea ce ma face sa cred ca daily short este f. aproape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tranzactionez de mult pentru 40-50 pipsi. in general nu am timp sa urmaresc piata, iar cind am timp... stiti si voi ce inseamna sesiunea americana. asa ca deciziile le iau folosind h4/daily (uneori h1), pentru ca imi vine relativ usor sa verific cite 5-10 minute la fiecare 4 ore. asa ca am stopuri mai largi si target mai indepartat.

eu nu intru decit dupa ce vad o confirmare; de obicei pe h4, rareori pe h1. in momentul de fata nu vad nici una pentru g-u si g-j, asa ca stau cu pending sell dupa colt.

 

Posibil in noaptea asta , insa ai grija se asteapta stirea de maine in legatura cu dolarul. Daca vrei sa tranzactionezi short cauta spargerea unei linii de trend , chiar pe 30 de minute si-a facut una , insa astepata o deschidere a unei lumanari de preferat sa fie la ora fixa , 1-2-3-4 etc, caderea cred ca va fi insa este riscanta , acum doecamdata urca cel mai probabil sa intepe 00 , moment in care iti recomand intrarea short dar pe gbp/jpy , astfel incat sa poti lua macar 40-50 etc pipsi din prima reactie.De prefereat e ca usd/yen in acel moment sa fie cat mai aprope de 115.oo , sau in tro zona de rezistenta minora , dar sa fie rezistenta .. are la la 114.70 in 50 si in zone mai joase chiar , sunt slabe slabe dar conteaza enorm sa existe in momentu intrari pe short pe gbp/jpy (bineinteles daca intri pe gbp/jpy), daca urmaresti gbp/usd e alta treaba. Poate fi ceva frumos , insa e riscant , astia asteapta dezastru pentru dolar , mama lor .. insa tehnic la noapte poti lua ceva daca apare ocazia , sincer si eu astept m-am parlit azi cu o intrare si vreau sa vad daca mai am o a doua sansa sa recuperez pierderea. Tot short am intrat..

o zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord. g-u apare OB incepind de la h4 si pina la monthly. insa n-o sa se miste in jos pina nu vor astia mari sa faca si altceva cu dolarul decit sa-l tot vinda. stirile nu cred ca-s asa de importante in stadiul actual...

astept confirmarea de short.

 

gbp/usd creste pe fondul problemelor economice SUA, ca de altfel mai toate perechile pe usd. Totusi ele sunt extrem ob + divergente bearish deci o cadere abrupta a pretului este iminenta. Si eu am inchis pozitiile swing si am jucat doar h1, unde lucrurile au fost f. clare si anticipabile.

La gbp/jpy deasemenea mi s-a parut clar. Avem un daily long in desfasurare, dar conditii ob + divergente bearish la h4/h1; o corectie in jos de vreo cateva sute de pipsi e f. posibil sa apara si aici. Acum e nevoie de confirmare. Atat timp cat liniile de trend in sus raman intacte, ramanem si noi long. Cand apar patternurile de reversal probabil ne pregatim ptr. short h4 gbp/jpy, short daily gbp/usd.

 

Later edit: La gbp/usd, la daily, se poate vedea un pattern gartley ab=cd, cu un target rezonabil la 2.005 ceea ce ma face sa cred ca daily short este f. aproape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in momentul in care vad o configuratie sugestiva, pun un pending order care de obicei intra in functie de minimul/maximul barei precedente. SL e de partea cealalta a barei, asa ca nu risc prea mult (media pe 4 ore este de ~100 pips pe g-j, la care adaug si spreadul la cele doua capete ale barei) fata de profitul pe care il astept - care de obicei e undeva pe la 3-4-500 pips.

 

Analizele mari sunt bune , dar pe lira /jen o sa ai nevoie de sl mare si de fundamente bazate economice.Oricum indiferent de analiza facuta va urez mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu un post scurt.

mai e putin pina la stiri. g-u a ajuns la 2.0780, si g-j la 239.48. pe graficul meu, astea sunt niste nivele fibo si daca pretul se intoarce aici o sa iasa un profit fain din sell.

am pus cite un pending sell pentru fiecare, 2.0700 la g-u si 238.70 la g-j; SL deasupra ultimului maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un post anterior (la un nfp) ziceam de niste scripturi care seteaza automat pending ordere sau joaca la stiri. Le-am atasat aici. Este vorba de scriptul send_pending la care trebuie sa modificati cu meta editor sl, tp si distanta_pipsi la care se seteaza pending orderele, apoi am atasat niste scripturi ptr. inchiderea automata de pozitii (ptr. cazul cand aveti mai multe pozitii si vreti sa le inchideti automat), apoi un EA cu 2 versiuni care joaca la stiri. Nu mai retin de pe ce forum am cules EA-ul, dar ptr. cei care folosesc volatilitatea generata la stiri sper sa fie util.

scripturi.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nu se misca la bursa fara sa vrea astia mari ;)

 

 

 

insa n-o sa se miste in jos pina nu vor astia mari sa faca si altceva cu dolarul decit sa-l tot vinda. stirile nu cred ca-s asa de importante in stadiul actual...

astept confirmarea de short.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.