Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Pai cine zice ca asta nu e doar un retracement si ca se duc iar la deal asa cum stiu ele cel mai bine sa faca?

:)

 

Poate sa mearga si in sus.pretul e liber sa faca ce vrea, dar am vazut la mine pe grafic, ca a atins maximul acelui patrat albastru, iar in varf s-au instalat cateva punctulete rosii(sau maro).Nu prea stiu ce semnifica acestea, dar dau de banuit ceva..... *-border=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punctuletele rosii sau maro semnifica finele undei pe daily, teoretic. daca e sa ne luam dupa ele, urmeaza o unda daily in jos, ceea ce inseamna impulsive + corective pe h4.

problema e ca indicatorul se rescrie permanent; daca vom vedea un nou maxim, punctele rosii se muta frumusel pe noul maxim... si tot asa. e valabil pentru toate timeframe-urile. din cauza asta nu e bine sa iei decizii de intrare / iesire in functie de puncte, trebuie sa astepti semnele de reversal: nivel fibo, OB (este berechet acum, dar nici asta nu inseamna mare lucru pentru ca intr-un trend e normal ca oscilatorii sa stea lipiti de extreme), divergente, linii de trend sparte si pattern de reversal.

la ce sunt bune totusi punctele: iti dau o idee general despre evolutia undelor si sub-undelor. am mai zis odata, dar am sa dau din nou un exemplu, sa zicem pe g-j la h4/daily:

- sa zicem ca unda daily s-a terminat in sus; bun, indicatorul pune un punct rosu in locul ala, iar eu stiu ca urmeaza o unda daily in jos;

- cu presupunerea asta, schimbam pe h4; daca unda daily este in jos, atunci pe h4 ar trebui sa vedem cel putin 3 sub-unde, si in ordinea asta: impulsiva-jos, corectiva-sus, impulsiva-jos;

- cel mai sigur este de intrat NU PE PRIMA IMPULSIVA la h4, ci imediat ce s-a terminat corectiva; este cel mai sigur, si ai un r:r foarte bun.

sper ca am fost clar. daca nu ai inteles, am sa pun o schema cu succesiunea undelor elliott.

 

 

Poate sa mearga si in sus.pretul e liber sa faca ce vrea, dar am vazut la mine pe grafic, ca a atins maximul acelui patrat albastru, iar in varf s-au instalat cateva punctulete rosii(sau maro).Nu prea stiu ce semnifica acestea, dar dau de banuit ceva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai uitat sa zic o chestie: eu mai folosesc punctele din urma si ca sa pun fibo pe ele; nu poti sa pui fibo pe fiecare virf de swing, pentru ca nu e relevant.

iti dau un exemplu mai jos pentru g-u daily. sunt 2 puncte rosii pe grafic: unul la 2.0652, urmatorul la 1.9652; unda curenta de pe daily este in sus si nu pare sa se fi terminat inca. am pus un fibo intre ultimele 2 unde finalizate ca sa vezi extensia; urmatorul nivel fibo important este 1.272, la 2.0924. e posibil sa vedem un reversal acolo, dar la fel de bine pretul poate sa-si continue ascensiunea.

inca ceva: aglomerarea aia albastra e semn ca si unda pe weekly se termina in acelasi loc; deci... in situatia asta, se va schimba si unda weekly, nu numai cea daily... asa ca in momentul in care incepe caderea, are sanse s-o tina pina pe la 1.8510.

post-1398-1193942160_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca o poza, cu g-u weekly. am pus fibo pe ultimele 2 unde weekly, si dupa cum vezi, urmatorul nivel fibo aici este 2.11 (extensie la 1.618); as zice ca o unda weekly in jos n-o sa inceapa pina cind nu vedem 2.11.

post-1398-1193942587_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem si confirmarea pe tf-uri mici ptr. schimbarea de sens la gbp/usd, gbp/jpy

in poza se poate vedea impulsiva h1 in jos, corectia m30 in sus, divergentele bearish care confirma ca trendul in sus nu mai are putere. O intrare ptr. short ar fi optima in zona asta. Desigur facem intrarea la m30 cu un sl mic (in maxima de ieri, adica vreo 40 de pipsi) si facem iesirea cand vom avea la daily urmatoarele conditii os + divergente bulish + fibo. In felul asta vom avea un rr excelent.

Desemenea incepem sa adaugam pozitii short la cele cu sl deja profitabil.

post-1465-1193992564_thumb.jpg

post-1465-1193992795_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se pare. totusi, g-u nu vrea sa se miste deloc in jos... sper sa vad ceva azi, e sfirsit de saptamina si multi isi inchid pozitiile.

 

p.s. numai bine ca g-u a bagat un nou maxim si azi. astept 2.0924 ca sa incerc un short.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit un indicator care nu stiu ce face pentru simplul motiv ca nu'l vad pe grafic. poate se uita cineva la el si'i da de capat... (pe mine m-a atras numele).

Elliott_Wave_indic.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fac o scurta analiza a lui GJ:

CCI pe H4 arata ca pretul e in zona OS.Pe stoch. pretul da semne ca ar vrea sa se intoarca, poate din cauza ca pretul a ajuns pe nivelul fibo 38.2.Divergente nu am gasit.Mai e si un cluster mic format din 2 ratii, una destul de importanta...38.2

Acum sa luam H1.Dupa cum se vede din imagine avem un gartley, si in jurul pivotului intermediar M1 avem niste codite maricele, cum ca pretul ar fi incercat sa scada dar nu prea a reusit.

CCI-ul arata ca pretul a luat-o in sus si tinde sa iasa din zona OS, la fel si stochasticul si-a cam terminat treburile prin OS si o ia in sus.

Oricum cred ca ar fi bine sa mai asteptam cateva lumanari, pana suntem convinsi ca pretul se duce in sus.

Cam atat am observat eu din cele 2 imagini atasate.Daca mai sunt si alte aspecte care mi-au scapat va rog sa-mi ziceti, sau daca am gresit.

post-1335-1194272937_thumb.jpg

post-1335-1194273034_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fii atent pina unde in sus, pentru ca mai exista niste linii de trend si e posibil sa vedem o noua cadere; daca le sparge si pe alea, atunci urmeaza 242... si de acolo s-ar putea sa vedem o cadere ceva mai mare.

 

Sa fac o scurta analiza a lui GJ:

CCI pe H4 arata ca pretul e in zona OS.Pe stoch. pretul da semne ca ar vrea sa se intoarca, poate din cauza ca pretul a ajuns pe nivelul fibo 38.2.Divergente nu am gasit.Mai e si un cluster mic format din 2 ratii, una destul de importanta...38.2

Acum sa luam H1.Dupa cum se vede din imagine avem un gartley, si in jurul pivotului intermediar M1 avem niste codite maricele, cum ca pretul ar fi incercat sa scada dar nu prea a reusit.

CCI-ul arata ca pretul a luat-o in sus si tinde sa iasa din zona OS, la fel si stochasticul si-a cam terminat treburile prin OS si o ia in sus.

Oricum cred ca ar fi bine sa mai asteptam cateva lumanari, pana suntem convinsi ca pretul se duce in sus.

Cam atat am observat eu din cele 2 imagini atasate.Daca mai sunt si alte aspecte care mi-au scapat va rog sa-mi ziceti, sau daca am gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista conditii os + divergente bulish la h1/h4 ptr. gbp/jpy. Daca trebuie o sa trasez divergentele la h4.

Si dupa cum se misca pretul intr-adevar cred ca a inceput corectia in sus. De altfel segmentul in sus, va confirma inca o data ca daily e definitiv inchis corect sus si ca urmeaza o corobare de pret abrupta.

 

 

 

 

Sa fac o scurta analiza a lui GJ:

CCI pe H4 arata ca pretul e in zona OS.Pe stoch. pretul da semne ca ar vrea sa se intoarca, poate din cauza ca pretul a ajuns pe nivelul fibo 38.2.Divergente nu am gasit.Mai e si un cluster mic format din 2 ratii, una destul de importanta...38.2

Acum sa luam H1.Dupa cum se vede din imagine avem un gartley, si in jurul pivotului intermediar M1 avem niste codite maricele, cum ca pretul ar fi incercat sa scada dar nu prea a reusit.

CCI-ul arata ca pretul a luat-o in sus si tinde sa iasa din zona OS, la fel si stochasticul si-a cam terminat treburile prin OS si o ia in sus.

Oricum cred ca ar fi bine sa mai asteptam cateva lumanari, pana suntem convinsi ca pretul se duce in sus.

Cam atat am observat eu din cele 2 imagini atasate.Daca mai sunt si alte aspecte care mi-au scapat va rog sa-mi ziceti, sau daca am gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.