Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Sincer sa fiu nu prea vad divergente.

@Scrat

Poti sa atasezi o imagine cu linia de trend?Am trasat si eu o linie de trend pe daily, fiindca se potrivesc mai multe puncte.Dar din cate vad e aproape sparta.Trebuie sa se inchida lumanarea sa vedem daca ramane corpul real sau doar umbra.

Si mfx te-as ruga sa trasezi si tu div pe h4 ca sa lamuresc problema cu ele.

 

Si inca ceva...Am luat un buy, la 237.61.Pana unde va tine corectia pe h4??Sau trebuie sa asteptam divergente pe h1?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

241.31, 240.29, 240.06... iese o rezistenta pe la 239.19. e pe h1.

 

Sincer sa fiu nu prea vad divergente.

@Scrat

Poti sa atasezi o imagine cu linia de trend?Am trasat si eu o linie de trend pe daily, fiindca se potrivesc mai multe puncte.Dar din cate vad e aproape sparta.Trebuie sa se inchida lumanarea sa vedem daca ramane corpul real sau doar umbra.

Si mfx te-as ruga sa trasezi si tu div pe h4 ca sa lamuresc problema cu ele.

 

Si inca ceva...Am luat un buy, la 237.61.Pana unde va tine corectia pe h4??Sau trebuie sa asteptam divergente pe h1?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uploadat o poza cu div. bulish la h4, gbp/jpy

Corectia ar trebui sa fie de pe BB banda de jos, pana pe BB banda de sus, adica o miscare scurta de vreo 200-300 de pipsi (pana in zona 239.7 - 240.7)

In zona respectiva ar trebui sa existe din nou conditii ob + div. bearish la h1/h4, semnal de reversal ptr. short, ptr. confirmare

 

 

 

Si mfx te-as ruga sa trasezi si tu div pe h4 ca sa lamuresc problema cu ele.

 

Si inca ceva...Am luat un buy, la 237.61.Pana unde va tine corectia pe h4??Sau trebuie sa asteptam divergente pe h1?

post-1465-1194290787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un retracement, long, mai scurt, de doar vreo 150 de pipsi. Asteptam confirmare ptr. short.

Din poza la gbp/jpy, se pot vedea divergentele pe %R si cci. Pretul inca merge in sus dar cci pe ultima bara in jos, semn ca trendul in sus nu mai are fortza.

Pe gbp/usd la h1 se poate vedea un head and shoulders frumos, semn ca e timp ptr. short

post-1465-1194330565_thumb.jpg

post-1465-1194330795_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. felicitari inca o data mfx pt munca depusa:).am facut in ultimul timp destule tranzactii bune asta confirmand ca strategia este ok, este adevarat i-mi cam prind urechile cand vine vorba de final de unda si anume ca rabdarea i-si spune cuvantul.concluzia este ca treb respectate regulile strategiei. exemplele de mai sus sunt ok , le-am luat si eu cu peding order avand in vedere ca nu sunt acasa in timpul zilei .desi am vazut si eu anumite conditii la aceste perechi tot nu am vazut tot ce ai vazut tu:)). cert este ca mai am de invatat din aceste exemple pe care le dai si nu numai. sper sa ne impartasesti cat mai multe din experienta ta avand in vedere ca poti ajuta multi traderi la inceput de drum ba chiar si pe unii care cred ca stiu destule in legatura cu forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mfx, am o intrebare despre configuratia pe g-j. am pus graficele pe h1 si h4. rationamentul meu este urmatorul:

pe graficul h1 se vede ca finele undei precedente pe h1 a fost la 237.10, si ca a avut 3 segmente (deci probabil a fost corectiva, nu impulsiva). mai departe, se vede ca suntem intr-o noua unda h1, care inca nu s-a inchis bine pe fibo - ar trebui sa ajunga intre 0.618/239.72 si 0.786/240.43 (deci o scadere a pretului acum inseamna doar un retracement care nu ar trebui sa depaseasca 237.10).

mai departe. daca unda precedenta h1 a fost corectiva, e corect sa presupun ca unda actuala la h1 este impulsiva? daca da, asta inseamna ca ar trebui sa se termine undeva deasupra lui 241.35 (si eventual sa inchida unda curenta de pe h4). un target pentru h4 ar putea fi 242, iar altul ar putea fi 243.49.

 

cealalta varianta ar fi ca h4 s-a inchis la 241.34, extensie 1.06 (???); am avut o unda in jos pe h1, acum se incheie si cealalta pe h1 in sus, si urmeaza o alta in jos care o sa depaseasca 237.10.

post-1398-1194356731_thumb.jpg

post-1398-1194356745_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Ma astept sa se intample o stationare a g/j prin zona 239-241, inainte de a pleca mai jos. Si inclin spre varianta unei miscari de corectie in jos la h1, urmata de o impulsiva in sus la h1, ptr. a inchide corectia la h4. Dup-aia din nou o impulsiva h4 in jos.

Dar cand se vor concretiza lucrurile astea inca nu-mi dau seama. Am luat deja un sl pe intrare short fortzata, acum ma uit pe grafic si vad a 2-a tentativa de a spage linia de trend in sus. Ramane de vazut pe masura ce piatza se desfasoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gindeam la acelasi scenariu.

doar ca poza mea pe h1 difera putin. punctele mele albastre sunt pentru h1, iar cele verzi pentru h4. daca te uiti la graficul meu, o sa vezi ca eu am doar 1 punct albastru pe h1 in timp ce tu ai 3 (si in plus si unul verde pentru h4 la 237.10).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.