Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Din nou, cateva cuvinte despre hedge. S-a vazut aseara ca 2 pozitii long, short, au avut profit simultan. Stiu ca sunt multi care critica pozitiile in hedge si ca e mult de discutat aici.

Esenta per global se rezuma la eficienta si profit. Atat timp cat e profit, teoria mai trebuie ajustata...

Ce ne intereseaza in mod particular in strategia asta (scuze ca ma repet, dar iarasi unii n-au inteles si am primit niste

bobarnaci nemeritati aseara)

Luam sa zicem o pozitie long la h4. Cum e cazul acum gbp/usd.

In interiorul ei vor fi unde h1 impulsive, h1 corective. Facem profit pe prima unda, impulsiva la h1 si n-o inchidem, o lasam ptr. maturizare la h4. Apoi profit pe h1 corectiva si o inchidem imediat dupa corectie. Apoi eventual piramidam dupa corectia la h1 si vom avea 2 pozitii long (h1 impulsive), pe trendul principal la h4.

Sper ca s-a priceput...

pina sa deschid eu corectia pe 5min la gu pe real mi-ai luat-o ininte pe demo. He He!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambele sell-uri pe g-j sunt ale mele (145.3x), am scris numai la unul. ma astept la un target in zona 143.30 prima data, daca e depasit cred ca ajunge la 141.70.

revin cu rationamentul si poza de la servici... daca nu-mi ia stopul.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un desen pentru a intelege mai bine ce e piramidarea.

Uneori pentru a obtine desenul din dreapta, suntem nevoiti sa mergem pe un TF inferior celui pe care ne aflam, pentru a putea identifica subundele.Dupa cum ati observat in desen, tranzactiile sunt luate doar in directia trendului, adica pe impulsive, dar se poate intra si in corectii, numai ca sunt riscante.Daca chiar va chinuie talentul puteti intra in corectii, cu loturi mai mici.(aici fiecare decide)

post-1335-1227019717_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un desen pentru a intelege mai bine ce e piramidarea.

Uneori pentru a obtine desenul din dreapta, suntem nevoiti sa mergem pe un TF inferior celui pe care ne aflam, pentru a putea identifica subundele.Dupa cum ati observat in desen, tranzactiile sunt luate doar in directia trendului, adica pe impulsive, dar se poate intra si in corectii, numai ca sunt riscante.Daca chiar va chinuie talentul puteti intra in corectii, cu loturi mai mici.(aici fiecare decide)

Ajutor fate! Da-mi un exemplu concret care sa reflecte urmatoarele: " De un singur lucru ii e rusine adevarului: sa se ascunda", ca daca nu,nu mai reusesc in seara asta sa analizez piramidarile din cauza lu fica-mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare legata de setup-ul stochasticului. ce credeti ca e mai bine de folosit la price field, close/close sau high/low?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ca ajunge mai repede in ob/os. in plus, parca se vad mai bine divergentele ascunse pe el. eu nu folosesc 5,3,3 ci 9,4,3... ma rog, o chestie cu durata medie a unui ciclu complet (impuls-corectie).

am intrebat pentru ca nu am folosit pina acum setarea close/close.

tradelover, daca citesti asta, poate-ti dai cu parerea... cred ca te pricepi cel mai bine la stochastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica analiza pe EUR\USD.

Se pare ca asupra EUR\USD-ului se exercita o presiune in directia down.Din ultimele 5 lumanari se vede clar cum pretul a incercat sa coboare, dar n-a fost lasat.

Cred ca nivelul la care se afla acum pretul, este unul critic.Deci daca va sparge suportul, vom merge in jos intr-o noua impulsiva.

Eu am pariat pe directia UP, iar SL-ul l-am plasat dedesubt de suportul rosu.

De ce am pariat pe UP?Un supot sau rezistenta, cu cat e mai mult incercat\a cu atat devine mai puternica.

post-1335-1227199181_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Tavi, poti sa pui aici datele de la noul cont (doar parola de investitor)?

 

Eu le am salvate la serviciu si am uitat sa mi le trimit pe mail sa le am si acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pentru ca am inteles ca au fost probleme cu vechiul cont (brokerul tot schimba parolele pentru ca se conectau prea multi), Tavi a facut un alt cont la FxPro.

 

Datele de conectare sunt:

 

Login : 360729

Investor : wv5xshe (read only password)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.