Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

De fapt vreau sa mai adaug ceva, daca tot am inceput :))

Scuzati de off topic.

Vreau sa-l felicit pe Stefan si echipa (tradelover, carboon, fata_morgana, ener, tavi, etc) ptr. calitatea acestui site. E cel mai bun site in limba romana de trading si cred ca se poate compara cu site-urile de top, pe profil, pe plan mondial. Excelente materiale care demonstreaza profunzimea preocuparilor echipei care conduce vamist. Ma bucur f. mult ca traderii romani au de unde invata! Fara nici o gluma si modestie!

 

Si oltciter, scuze ptr. replica, n-am vrut sa te ofensez. Cand ne vedem prima data, fac cinste!

Editat de MOMO12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit pe forum, momo12. am sa urmaresc cu interes tranzactiile pe care le faci, daca zici ca traiesti din trading inseamna ca am de invatat multe de la tine.

m-as fi asteptat ca inainte de a-l pune la punct pe oltciter cu strategia pe termen lung, sa fi deschis tu niste tranzactii conform daily/h4 pe care sa le tii pina se maturizeaza. piramidate frumos.

 

p.s. si daca va certati, eu plec.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Sunt incantat sa va cunosc! Sunt un amic de-al lui mfx si fac trading for a living de cativa ani. N-am postat nimic pe forum pentru ca nu prea am ce. Lucrurile discutate aici sunt notiuni generale. De-aia si strategia asta e asa de permisiva, ptr. ca de fapt e o insiruire de principii care daca sunt respectate, duc probabilistic la profit. Asadar, nu vad ce as mai putea adauga, poate doar mici detalii. Am facut un pic de practica pe demo, fara sa am intentia sa distrug contul. :)) Aseara am luat cu un lot, fara sa vreau, pozitia pe gbp/usd, pe news-uri (a fost chestia cu Paulson care a dat-o iar in bara) si eram convins ca usd o sa scada, ceea ce s-a si intamplat. Am ramas cu 2 pozitii prinse in hedge, pe care o sa le inchid separat: prima, short, dupa h1 corectie (sub BB mediana la h1), a doua, long dupa finalul h1 impulsiva in sus.

Sapt. asta a fost una grea, cu multe patternuri irregulare. Greu de analizat, greu de facut profit pe ele. Oricum, o sa repar contul si o sa-l inmultesc, fiti fara grija!

 

Referitor la remarca dura a lui oltciter, cu distrugeri si panselute. Oltciter, nu toti sunt buni asa ca tine. Unii sunt chiar mai buni :P

Ce faci tu pe demo, e un intraday amarastean, pe care orice trader amator poate sa-l faca. Intri pe trendul zilei si mergi cu el, pana la finalul zilei. Unde sunt undele h4/daily, cnf. strategiei? Sau nu te pricepi sa joci tf-uri mari?

Pe ce neam de pattern-uri neo-wave joci? Ca n-am vazut nici macar unul pana acum? Cei care stiu despre ce vorbesc, sunt convins ca imi dau dreptate...

Apoi, spre exemplu pozitiile tale long luate acum pe demo, imi demonstreaza ca n-ai priceput nici macar logica succesiunii undelor. Acum spre exemplu trebuie sa se incheie short eur/usd, usd/jpy, corective la h1. Abia dup-aia long.

In fine, fiecare cum isi asterne asa doarme. N-am nimic cu tine si nici cu nimeni; succes la pipsi si ai grija ca-s hotarat sa-ti iau banii pe real, inaintea lui Big Shark! :D

 

Cam atat am avut de zis. In general prefer stilul no comment; tac si fac. :D

Daca cei care sunt atenti pe demo, urmaresc tranzactiile mele sper sa aiba ce invata si de la mine.

 

Bafta multa si succese in trading,

Cu stima, momo12

 

Ai perfecta dreptate! Ma numesc Oltciter si sunt un loser!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Ai dreptate, chiar ma everveaza tradingul ptr. cativa pipsi. M-am luat cu valul...

O sa incep de luni sa postez tranzactii pe h4/daily cu hedge interne + piramidari: lucruri educative...

 

P.S. Am citit foarte multe posturi de-ale tale si apreciez foarte mult efortul tau. Si mfx te lauda de zor, esti unul dintre varfurile acestui site. Citesc cu mult interes ceea ce postezi!

Felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@oltciter

Sorry man! Am zis si eu in graba niste prostii.

Eu sunt si mai looser, tocmai am executat pe demo niste pozitii, la o deplasare puternica la g/j, e/j contra pozitiilor mele. Nu-i bai recuperam.

Weekend placut!

Nu se supara mosu Oltciter din atat.Tine la tavaleala si chiar e bucuros cand mai primeste o palma dupa cap.Chestia cu panselutele si cu ciuda a vrut sa fie o gluma (cam nesarata-tre sa recunosc).

 

Bafta si weekend plin cu femei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bun ca v-ati impacat! Eu tocmai ma pregateam sa spun ca topicul acesta e PREA FRUMOS ca sa il patati cu chestii de astea, si ma pregateam sa adaug ca daca continuati umblu la warn... :))

 

Atunci cand am zis intr-un post precedent ca topicul e foarte bun, nu am facut-o ca sa laud pe careva, ci pentru ca efectiv cred asta. Este cel mai bun topic de pe vamist, este cel mai lung, discuta o strategie clara, cu exemple, cu trading in real time, forward testing, nu ST, cu mai multi traderi care participa, etc. Un incepator care vrea sa invete ceva, de aici are cele mai multe lucruri de invatat. De pe topicul asta.

 

Este totodata PRIMUL topic de pe site care DEMONSTREAZA trading adevarat. Adica in real time. Nu discut despre calitatea tradingului, nu e strategia mea si nu am testat-o atat de mult ca sa pot spune ca o stapanesc atat incat sa pot spune ca X sau Y face tranzactii conform cu strategia, sau "din burta". Practic nu stiu ce faceti in contul ala, ma multumesc sa urmaresc din cand in cand evolutia, cu parola de investor (pe aia de master nici nu o mai stiu) si la urma urmei NU ARE NICI O IMPORTANTA daca o sa aduceti contul ala la o suma de zece ori mai mare ori o sa pierdeti toti banii, dar IMPORTANT ESTE că unu care vrea sa vada cu ce se mananca forexul, poate sa vina, sa boldeasca ochii, sa inteleaga "pe viu" cum merge treaba, sa bage la tartacutza ca aici este stiinta si NU LOTERIE, ca fiecare tranzactie are in spate un motiv "stiintific", mai mult sau mai putin obiectiv, dar stiintific. Adica nu ai nici o sansa sa arunci niste bani la plesneala si sa te imbogatesti peste noapte. Si nici nu ai vreo sansa sa pui pe altul sa se joace cu banii tai (trader uman sau expert programat) si sa te duci in Hawaii sa astepti cecurile lunare. Fiecare trebuie sa munceasca, sa invete, sa se perfectioneze continuu, nu exista castig nemuncit.

 

Aici e munca, este permanent ceva de invatat, invatam unii de la altii, adica fiecare care are urechile ciulite si nu sta cu ele clapauge, si ochii mari cascati, are de unde sa invete. Si de la traderi mai experimentati, dar si de la altii mai putin experimentati se poate invata. Fiecare are o idee a lui, care se merita luata in seama, fiecare are o educatie, economica, tehnica, etc si POATE sa aduca ceva nou, daca vrea. Nu trebuie sa fii taticul traderilor. Totul e o chestie de atitudine. Eu am invatat o gramada de chestii pur si simplu testand strategii cat mai aiuristice, postate de incepatori. Chiar si pe vamist ati vazut ca imediat cum mi se pare ceva interesant, cum fac repede un expert mic sa testeze chestia aia, si eventual il pun pe site sa se bucure si altii. Asa invat MQL, asa invat cum se comporta anumiti indicatori in anumite conditii, etc. Asa am redescoperit frumusetea unor indicatori pe care la inceput ii ignoram pentru ca nu ii intelegeam, asa am invatat sa programez experti, la inceput mititei, apoi din ce in ce mai avansati.

 

Poate ca daca la inceputuri, cand m-am apucat de trading, daca as fi avut un topic ca asta de aici sa il citesc si sa il inteleg, nu as fi plecat la drum cu cateva conturi reale pierdute... Si poate acum stateam mult mai bine, si nu ma mai prindeati pe aici. Spre regretul unora, spre bucuria altora :P

 

Deci va rog sa lasati topicul asa cum este. Daca vreti cearta, va fac un subforum separat special pentru asta, cum exista pe alte forumuri. Pe evz de exemplu era un forum special pentru spus prostii, numit "forumul de injurat", pentru aceia care nu pot fara nu stiu ce in gura toata ziua, ca sa nu mai polueze forumul de comentarii la articole, iar pe desprecopii era un forum numit "zona zoster" pentru aia care au mancarime unu cu altu. Nu ar fi rau sa practicam si pe vamist.

 

Scuze pt offtopic, va rog sa nu dati reply la postul curent, si sa continuati cu strategia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare tehnica care se refera la durata unui "ciclu" sau a unei unde. uitati-va la graficul acesta, g-j h4: am pus sageti pe ultimele 3 virfuri, si niste cycle lines. care e impulsiva si care e corectiva?

stiu ca acceptiunea generala este ca piata face trend doar in circa 30% din timp, restul de 70% petrecindu-l in corectie. asta inseamna implicit ca impulsurile sunt mai scurte decit corectiile corespunzatoare, da? bun, atunci, vreau sa stiu si eu care e interpretarea voastra pe cazul asta concret.

post-1398-1226685775_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow, s-au incins spiritele...

Nu ma asteptam la momo, baiat bun de altfel si vecin de strada cu mine. Care cand are o veste gen Paulson a dat kics cu planul lui de 700 de mld. $, nu conteaza ca-i zi/noapte, el suna la usa, sa-mi explice :P . Eventual si cu cafeaua aburinda... http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/06.gif/04.gif' class='bbc_emoticon' alt=':D' /><' />

 

Dar subscriu intr-adevar la ce scrie tradelover mai sus. Sa continuam cu ale noastre. Si neaparat cu tranzactiile la h4/daily (daca vreti tf-uri mai mici, piramidati sau adaugati pozitii, dupa ce le-ati luat pe alea, la tf-urile mari). Sapt. viitoare o sa reiau si eu activitatea, pe demo si sa listez si cateva tranzactii de pe real.

Momentan incepe weekendul, enjoy! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

e clar ca in desenul tau undele impulsive sunt in jos. Poti sa le masori de pe BB banda superioara, pe cea inferioara si invers, sau cu un zig zag, asa cum ai facut si tu.

 

Treaba cu corectia 70% din timp, se refera la altceva. Chiar si pe bucata aia de h4 corectie in sus, pe desenul tau, a fost un trend. Si inca unul rapid. Corectia in sine, se refera la valurile de trend intraday (impulsuri scurte in timp, urmate de corectii lungi). Proportia 30% timp ptr. impulsive, 70% timp ptr. corectii, doar aici se respecta. Valurile alea intraday, compun apoi undele mai mari la care te referi (h4 in cazul nostru).

 

Later edit:

1) Intr-un trend candelele cele mai mari, cu directie ferma formeaza impulsivele, barele mai mici, cu directie opusa si mai multe decat cele mari, formeaza corectiva. Si asta e valabil doar ptr. undele intr-un trend intraday

2) Sunt 2 lucruri distincte undele trendului intraday si undele pe care noi le numim corectiva/impulsiva undele mai mici sau mai mari la diverse tf-uri

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.