Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

doamnelor, domnilor!

 

daca e duminica, e vamist universitatea forex.

 

@mfx, toata stima!

 

am capatat astazi o prognoza profesionista excelenta pe gj, pe termen scurt (30m, 1h, 4h).

 

ce m-a facut sa intervin este faptul ca ma chinuie boala ea-urilor si ca,

eu sambata si duminica exersez ea-uri(aproape, ca pasiune - daca m'aude tradelover ma desfiinteaza)

 

slabiciunea mea in aceste ea-uri este ca nu pot sa surprind (intr-o forma analitica, cu eficienta care sa-mi dea o anume siguranta) tensiunea care se acumuleaza in pret inainte de reversal sau retrec (pasiunea mea, nu simona senzual, adica ea-urile pe care le exersez - se bazeaza pe martingale)

 

prin postul tau de azi am descoperit ca poate fi luata in considerare (ca filtru) si o divergenta pe un singur(ultimul) interval dintr-un tf dat, pe un indicator dat(aceasta este foarte usor de introdus intr-un ea)

 

@scrat(florine!) aceiasi stima!

 

ideea ta de a analiza mai serios evolutia volumelor, in ce ma priveste, in sensul spuselor de mai sus, a picat la fix, asa ca multumesc!

 

tote bune tuturor!

 

doamnelor si domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut la repezeala o traducere aproximativa a unui pdf atasat anterior. scuzati eventualele greseli, inclusiv alea de exprimare.

Using_Volume_Spread_Analysis_ro.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx

 

nu sunt eu marea scula pe bascula in materie de mq4 dar,

am ceva cunostinte despre libaje formale (fortran, cobol, ... deh reumatismul ...)

 

eu folosesc <expert adisor builder> pentru a-mi transpune ideile in mq4,

asta nu inseamna ca nu preiau si experti facut de altii, pe care-i adaptez ideilor mele.

 

de ce cred domnule in experti? pentru ca poti sa-i treci pe pilot semiautomat si sa-i

pui sa lucreze si cu partea de discretionar caracteristica orcarui treader.

 

slabiciunea expertilor mei este aceea ca nu pot sa surprind tensiunea ce se acumuleaza in pret (un fel de energie potentiala) inainte de a se produce retrec/reversal,

bineinteles legata de martingalele de care pomeneam in postul anterior.

 

tocmai aceasta problema o pune scrat in ultimile posturi legate de o anume evolutie a volumelor si preturilor inainte de inversarea trendului pe termen mai scurt sau mai lung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan!

Eu as zice sa lasi asa cum este, deoarece se leaga de aceasta strategie.Scrat a adaugat inca un instrument pe langa cele cu care a inceput Mfx.Parerea mea e ca ar fi bine sa ramana asa....voi decideti.

 

@Scrat!

Or mai fii greseli, dar esenta conteaza.Eu iti multumesc din suflet ca ai tradus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa traduc si celalalt pdf cit de curind. de joi e vacanta in US, asa ca sigur am ceva timp de joi incolo.

mi-am aruncat ochii prin cartea lui tom williams, cele 2 pdf-uri sunt de fapt un ultra-rezumat la ce spune el acolo. din pacate, n-am cum sa traduc toata cartea. daca timpul imi permite am sa incerc, pe masura ce-o citesc, sa traduc ce mi se pare cel mai relevant - dar e un mare daca.

 

@Scrat!

Or mai fii greseli, dar esenta conteaza.Eu iti multumesc din suflet ca ai tradus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea mea initiala a fost sa gasesc o modalitate simpla sa bagam si vsa la elementele descrise aici de mfx ca fiind semnele majore de reversal. de asta nu am deschis un thread separat despre volume. am crezut ca gasesc pe cineva care foloseste si aceasta "metoda".

cred ca pe viitor ar fi bine sa deschidem un thread separat in care sa discutam despre vsa - l-as fi deschis deja, dar nu am nici macar niste elemente de baza, stiu doar niste lucruri de bun simt si alea se reduc la cele 2 pdf-uri pe care le-am atasat (alea sunt niste trucuri in cel mai bun caz :P).

 

Nu credeti ca ar fi mai bine sa facem un thread separat despre volume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continui analiza la GJ.Se pare ca a facut o mica corectie, si nu una mare cum ma astepta, dar in rest lucrurile au mers cum am planuit.Dupa numaratoarea rosie pe care am mai adaugat-o se intelege ca urmeaza un ABC.Corect, doar ca trendul mare nu e finalizat, rezultand ca undele numerotate sunt defapt subunde din unda principala(sau mare).

post-1335-1227552698_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.