Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

la p835

-h4 nu s-a incheiat pc ca nici h1 nu a ajuns la os,nu?

-vad ca folosesti daily/h4/h1,h4/h1/15'

-pt intrarea ob pe chartul mare trebuie sa fie ob si pe celelalte 2 si cand ajunge os si celelate trebuie sa fie la fel ca sa putem iesi?

Da, de preferat ca toate tf-urile inferioare celui pe care faci tranzactia (intrare/iesire) sa aiba conditii de reversal (div + ob/os + pattern-uri)

Am mai spus si mai sus si in thread cu alte ocazii.

 

- trebuie sa studiem elliot? nu prea ai vb de el pe acest thread dar vad ca-l folosesti....cand incepe un ciclu pe un chart pana ajunge in partea opusa inseamna un ciclu elliot din cele 5v +abc? MS

Am mentionat de mai multe ori despre cartea Mastering Elliott Waves de Glenn Neely, care contine pattern-urile elliot neo wave, chestii foarte clare de reversal. De fapt ma doare gura de cate ori am pomenit de ea si am recomandat-o. Daca vrei sa stii despre pattern-uri fibo f. precise, frumos descrise si foarte practice, cartea este obligatoriu de citit. Nu te retine nimeni sa citesti si de Pretcher, Robert Balan, Robert Miner, Stephen Poser

Sunt 2 probleme legate de Elliot:

1) Teoria nu poate fi jucata fara sa fie corelata de alte conditii (linii de trend, pattern-uri, etc). Intreaba orice trader care lucreaza cu elliot sa vezi sl-uri de sute si mii de pipsi, etc

2) numaratul undelor ramane o povara si ptr. cei mai impatimiti traderi care lucreaza doar cu elliot

 

Concluzia este sa corelezi pattern-urile de reversal din neo wave, sa incerci eventual si sa numeri undele (iese, nu iese, nu prea conteaza) dar baza raman conditiile mentionate in strategie: ob/os, divergente, fibo, pattern-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mfx,

iti multumesc din suflet ca abia acum am inteles teoretic importanta tf si cum sa interpretez charturile .Sunt prea obosit ca verific si practic......dar o voi face in acest weekend ..sper ca sa mai inteleg si maine sclipirea din seara asta :P

Sa iti dea Dumnezeu sanatate :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mfx,

 

Despre candelstick-uri care pot confirma schimbarea undelor si patternurile (figurile) clasice care pot confirma schimbarea trendului stiam, insa, de celelalte...fibo gartley/scot carney/ pasavento si elliot nu stiu nimic.

De aici si dificultatea mea de a intelege unele posturi pe care le explici mai sus.

 

Abia astept sa mi le insusesc. Daca mai ai rabdare...

 

Multumesc.

 

Pattern-urile de reversal fibo le gasesti la posturile 503, 504, 505, din acest thread

http://forum.vamist.com/index.php?s=&s...post&p=6158

http://forum.vamist.com/index.php?s=&s...post&p=6159

http://forum.vamist.com/index.php?s=&s...post&p=6160

Le traseaza foarte frumos indicatoarele zup (atentie la ratele fibo) si 0_harmony_06

Alte detalii gasesti pe google dupa termenul de cautare: Harmonic Trading sau la

forex[/acronym]-tsd.com/harmonic-trading/"]http://www.forex-tsd.com/harmonic-trading/

Am atasat si o poza cu ele

 

Despre pattern-urile neo wave am mai zis si mai sus, citeste cartea "Mastering Elliott Waves" de Glenn Neely un material stufos si foarte bine pus la punct. Vezi de pe la cap. 5 in sus

 

Nu eu trebuie sa am rabdare ci tu. Spor la citit si bafta la trading!

post-1465-1228468424_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am postat graficul asta si pe forex factory, acum citeva ore.

virf de volum pe NFP, candela corespunzatoare virfului are range (distanta high-low) neobisnuit de mare; testarea ulterioara a zonei de suport (a doua sageata) de catre o candela (care candela ajunge in zona in care a inchis prima...) cu volum mic. "smart money" nu a sustinut miscarea in jos, ci a impins-o doar ca sa vada cine mai intra short.

configuratie clara de reversal (chiar daca temporara deocamdata).

 

p.s. trebuie sa deschid odata si odata topicul ala despre volume.

post-1398-1228510697_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johny_english

Revin-o cu intrebari concrete. Nici eu nu stiu cum sa poti sa modifici feed-ul de date de la broker sa-ti afiseze cu mai putine zecimale (de fapt cred ca nu e posibil asa ceva) si Scrat are dreptate, poti sa folosesti feed de la alt broker care-ti afiseaza datele cu cate zecimale ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai face gj, prietenul si tovarasul nostru de drum?

La h1 se vede corectia in jos cu conditii os, divergenta hidden bulish semn ca pretul vrea sa plece in sus.

La h4 deasemenea os, div. bulish, fibo, cu conditii generale in sus pe o daily corectiva probabil 0.618 din unda veche.

Deci cum ziceam si zilele trecute, probabil mergem mult si bine in sus pe corectia data (pana in zona 173)

post-1465-1228806155_thumb.jpg

post-1465-1228806172_thumb.jpg

post-1465-1228806190_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu de apreciat asupra lui 173. dupa cum arata situatia, intr-adevar as zice ca urmeaza inca un rally. problema e pe tf mari, unde h4 arata o divergenta bearish ascunsa iar daily nu a trecut prin linia de trend descendenta.

pina nu vad o divergenta bullish ascunsa pe h4, urmaresc doar intrari short.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.