Sari la conținut

Cum ies din tranzactiile deschise??


Postări Recomandate

Salutare!

Am o problema, destul de grava si as avea nevoie de o indicatie, de un sfat de la voi.

Problema e urmatoarea:Intru in pozitii bune, cand am un profit de 50-70-100 pipsi inchid pozitia, iar dupa cateva minute pretul mai urca cu aprox 60-80pipsi, iar cand o las deschisa, cu speranta ca va mai creste, ma trezesc cu ea pe minus.

Voi ce tehnici folositi pentru iesirea din tranzactii?

 

HELP MEEE!! ^%5E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

e una din problemele la care mai cautam inca raspunsul exact, dar pana atunci poate fi folosit indicatorul "Parabolic SAR", Stop and Reverse :D, pentru asta a fost facut si de cele mai multe ori nu da gres

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Din cate am vazut eu Parabolic SAR este util mai ales atunci cand ai o crestere/scadere semnificativa si/sau pentru o perioada mare de timp. Pentru intraday nu este extraordinar (adica nu este o diferenta mare intre pozitia de intrare si iesire).

Cel putin asa vad eu lucrurile.

Ce metode mai cunoasteti de iesire din tranzactii?

Ce indicatori folositi pentru a va da seama cand are loc un trend puternic?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc o alta metoda de iesire, in 2 variante. de exemplu, daca sunt pe pozitie long, misc SL sub minimul barei precedente; pe pozitie short, SL deasupra barei precedente (poti sa folosesti formula urmatoare: maxim + 5 + 0.5spread; minim - 5 - 0.5spread). daca am timp sa urmaresc piata, cind vad un close sub bara precedenta (pt. long) sau un close peste bara precedenta (short) am inchis tranzactia.

 

Din cate am vazut eu Parabolic SAR este util mai ales atunci cand ai o crestere/scadere semnificativa si/sau pentru o perioada mare de timp. Pentru intraday nu este extraordinar (adica nu este o diferenta mare intre pozitia de intrare si iesire).

Cel putin asa vad eu lucrurile.

Ce metode mai cunoasteti de iesire din tranzactii?

Ce indicatori folositi pentru a va da seama cand are loc un trend puternic?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

foloseste nivelele fibo pentru iesiri...Parabolic SAR e cam laggy

parabolic SAR tocmai pentru asta a fost scris Stop and Reverse si folosit cu setari adaptate strategiei da rezultate bune

in imagine sunt setarile care le folosesc eu

 

post-759-1202582820_thumb.jpg

 

ultimul sell a cules 350 de puncte :) rabdare sa ai sa le lasi sa se adune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ar trebui sa studiezi si tu putin, adica un backtest pt perechea respectiva in care aplici pe fiecare trend fibo si vezi statistic care ar fi cel mai bun fibo level pt iesire; btw nu generaliza studiul si la alte perechi daca o sa-l faci vreodata,

in uptrend se zice ca 61.8. iar in downtrend 50, ar fi ok, asta ar insemna sa dai aproape tot profitul inapoi deci presiunea psihica si frustrarile in timp te vor face sa renunti la astfel de iesiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ar trebui sa studiezi si tu putin, adica un backtest pt perechea respectiva in care aplici pe fiecare trend fibo si vezi statistic care ar fi cel mai bun fibo level pt iesire; btw nu generaliza studiul si la alte perechi daca o sa-l faci vreodata,

in uptrend se zice ca 61.8. iar in downtrend 50, ar fi ok, asta ar insemna sa dai aproape tot profitul inapoi deci presiunea psihica si frustrarile in timp te vor face sa renunti la astfel de iesiri.

Cred ca mie imi suna asta.Voiam sa-l vad pe adi ce raspuns imi da.Deci sa reluam:

Valorile pe care mi le-ai dat sunt niveluri de retrecementuri pentru corectii. :)

Si nu as sfatui pe nimeni sa intre pe corectii si pe impulsive nu.

Cea mai optima iesire din tranzactie este la aparitia unei divergente.(ala e un semnal clar ca trendul e slabit, si sunt sanse mici ca sa-si continue drumul).

Eu folosesc si fibo si divergente pt a iesii din tranzactie, iar dak imi apare si un pattern de reversal atunci iau un bid in sens opus.(deschid tranzactia doar daca am pattern de reversal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.