Sari la conținut

Contribuiti si voi cu ceva baieti


Postări Recomandate

Am hotarat impreuna cu 2 baiati sa traducem o carte despre fibonacci de 200 pagini.Traducerea e in jur de 200 ron.Cine vrea sa contribuie e binevenit.Taxa se va imparti la fiecare egal.Eu zic ca merita.Daca vi se pare naspa topicul, il rog pe administrator sa-l stearga. :D

 

[edit=Stefan]

Clarificare:

 

Nu ai inteles ce vreau sa fac.Eu nu-mi permit dau 70 ron pt traducere.Si de aceea am cerut sprijinul celorlalti.Daca o sa adun ceva baieti o sa fie o suma mica pe care trebuie sa o dam fiecare.Nu oblig pe nimeni, doar cine vrea si cine se descurca mai greu cu engleza.As vrea sa ajung la suma maxima de 30-40 ron fiecare.Peste ceva timp cartea va fi publicata pe un site (daca reusesc sa o traduc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Am hotarat impreuna cu 2 baiati sa traducem o carte despre fibonacci de 200 pagini.Traducerea e in jur de 200 ron.Cine vrea sa contribuie e binevenit.Taxa se va imparti la fiecare egal.Eu zic ca merita.Daca vi se pare naspa topicul, il rog pe administrator sa-l stearga. :D

Ar trebui intai sa zici cum se cheama cartea, cine a scris-o, ce contine. Si eventual, daca ai varianta originala sa o pui aici. E in chineza, sau ce?

S-o gasi cineva sa zica daca se merita banii pt traducere...

 

Eu as vrea sa contribui cu ceva fete... Cu baieti nu pot, ca nu am. Ma tot rog de nevasta de ceva vreme, dar ti-ai gasit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mersi. Am dat un search si am gasit aici o lista (nu stiu ce e cu numarul de la sfarsit, daca e unic generat ori nu, in primul caz, adica daca nu apare lista, mai dati voi search inca odata pe site-ul respectiv)

 

http://savefile.com/projects/1007650

 

sunt multe alte carti interesante acolo in lista aia. Cea de care vorbesti are 1.8MB arhivat rar. Am pus FlashGet-ul pe ele. Tocmai le aduce acuma. O sa ma uit peste cartea de care zici tu si daca merita, ii dedicam o sectiune la loserii anonimi :D

 

Si daca ne intalnim vreodata, faci cinste cu bere in valoare de 66.66RON, partea ta care ar fi trebuit sa o platesti pe traducere (200 impartit la 3) :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine engleza nu e ca romana.Daca incep sa o citesc in engleza o sa ma pierd pe undeva.

Mersi tradelover.Fi sigur ca fac cinste cu o bere,dar o s-o savurezi singur ca eu sunt minor. http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/shy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bun, au venit fisierele, cateva din lista aia sunt mult mai interesante. Le-am frunzarit pe toate. Cartea despre care tocmai se discuta are 184 de pagini, din care primele 6 sunt coperta 1, dedicatiile si cuprinsul, ultimele 10-11 pagini sunt bibliografie, pagini goale, coperta finala, vreo 8 pagini pe parcursul cartii sunt goale, si aproape 100 de pagini in interiorul cartii sunt pline cu charturi de la stocks, care oricum nu prea se mai potrivesc. Unele sunt vechi de 20 de ani. Piata se schimba continu. In plus, unele se contrazic. De exemplu prezinta patternul Px si baga 2-3 charturi in care artata cum Px se confirma, cu profit frumos in urma lui. Apoi mai incolo prezinta paternul Py si iar 2-3 charturi in care acesta se confirma. Lasa impresia ca aceste patternuri se confirma INTOTDEAUNA. Dar daca va uitati pe charturile de la patternul Py cu mare atentie, veti descoperi si niste patternuri Px pe ele, care nu se confirma.... Care nu sunt scoase in relief, desigur, dar uitati-va cu atentie de exemplu unde prezinta P3, P4, veti descoperi pe charturile respective destule P5 si P6 care nu se confirma. In timp real acestea sunt foarte greu de dibuit. Daca am un P5 in timp real, nu pot sa stiu daca el se va duce conform asteptarilor, or se va intoarce si de va dezvolta intr-un P4 sau Gartley222. Ma rog, nu asta era ideea, poate metoda e foarte buna, nu sunt eu in masura sa o discut, odata ce nu tranzactionez dupa ea. Ideea era alta: daca dau afara paginile inutile de la inceput si de la sfarsit, daca dau afara paginile goale si charturile, mai raman vreo 60 de pagini cu text, care trebuie traduse. Din acestea vreo 5 sunt cu egipteni si vreo 10 sunt cu astrologie. (GRRRR! ASTROLOGIE???? Tranzactioneaza careva Forex dupa miscarea astrelor in ziua de azi?). Honestly, eu nu as da 200 RON pentru traducerea a 45 de pagini...

 

Eu zic sa faci un efort si sa o citesti in engleza. Unde te impotmolesti, intreaba. Unii de pe aici te vor ajuta cu siguranta. Si daca faci un efort, o sa iti prinda bine mai departe. Sa zicem ca acum traduci cartea (cu bani sau free), dar ce te faci cu alte sute de carti care asteapta citite? O sa vrei sa le traduci pe toate? Ca cu o singura floare nu se face primavara... Nici trading profitabil dupa o singura carte...

 

(P.S. linkul dat mai sus e bun asa cu numere, chiar merge, au venit toate cartile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa o citesc.Prin aceasta cale o sa mai invat si engleza.Imi poti tu recomanda o carte buna din acele carti pe care le-ai scos tu??si poate mi-o si trimiti.(marco_ptm@yahoo.com).Insa mi-as dori sa deschidem un topic nou despre fibonacci si sa contribuim fiecare cu cate ceva(materiale)Daca nu deschide numeni o sa deschid eu, de indata ce termin de citit cartea.(ca sa am ce scrie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.