Sari la conținut

LEVEL TRADING


Postări Recomandate

Despre "Level Trading" se discuta prin diverse locuri, cum ar fi forumul de la Alpari Rusia, adica aici:

http://forum.alpari-idc.ru/thread25780.html

Creatorul sistemului "Level Trading" - TraderNeo are la randul sau un site:

http://www.leveltrading.ru/

Ambele pot fi citite in lb. engleza cu "Babelfish" sau cu Google

http://www.google.com/language_tools?hl=en

http://babelfish.altavista.com/

De asemenea se discuta si pe Forex-Tsd despre "Level trading": aici:

forex[/acronym]-tsd.com/metatrader-4/3407-level-trading.html"]http://www.forex-tsd.com/metatrader-4/3407...el-trading.html

 

Am sa atasez si un material in engleza si originalul in ruseste al acestui sistem si de asemenea toti indicatorii pe care i-am gasit( trebuie spus ca indicatorii nu sunt creati de TraderNeo, pentru ca el deseneaza manual aceste niveluri).

Acum pentru ca am facut introducerea care este problema cu sistemul asta.

Am vazut numeroase "Statement-uri", inclusiv al lui Neo care este afisat pe site-ul sau si toate abunda de profitabilitate. Rar am vazut tranzactii pierzatoare.

Desi exista materialul tradus in engleza, acesta nu este tradus de catre Neo (pentru ca nu stie engleza) ci de alti traderi iar traducerea este destul de criptica si nu se specifica in mod clar care sunt regulile de intrare in piata. Deci in urma ramane o "ceata" groasa.

Nici autorul nu-si da silinta sa ne prezinte punctele esentiale ele sistemului. Pe site-ul sau isi face reclama la un curs pe care-l tine in legatura cu "Level trading" si probabil isi rezerva secretele pentru acel curs. Totusi pe site-ul sau pot fi vazute analizele si are chiar si un newsletter free.

Am adus in "vizor" acest sistem pentru discutii pe marginea lui si poate descoperim care sunt acele reguli de intrare in piata, pentru ca eu pe unde am citit, am gasit ca-s destul de neclare aceste reguli. Poate ajungem la o concluzie mai buna decat altii, pe alte forumuri.

Editat de maslow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Dap, interesant dar am senzatia ca rusii astia tind sa complice lucrurile prea tare. M-am uitat peste un chart cu toate liniile alea desenate, unele de indicatoare altele manual nu mai pricepi nimic. Deoarce sunt calculatorist tind sa cred ca un system e bun daca trece de backtesturi pe 2,3 ani si functioneaza in forward test cel putin 2 luni. (prin functionare inteleg in primul rand drawdown mic, muuulte tranzactii, si bineinteles pipsi cu +)

De asta voiam sa te intreb daca in cautarile tale n-ai gasit vreun EA care sa confirme ca sistemul e bun ;).

 

Ms, Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

M-am jucat si eu cu metoda asta mai demult. Deocamdata nu vreau sa ma bag in discutii... tehnice, nu vreau sa comentez daca e buna sau nu e buna. Prefer sa las treadul sa evolueze, nu sa il duc in directia in care imi convine (sa tai elanul unora care poate au idei bune, hihi). Voi interveni pe parcurs doar daca opiniile evolueaza in contra a ceea ca cred/stiu/presupun/am testat/am intuit eu. ;) Si daca am timp.

 

Deocamdata m-am bagat pt un sfat: Nu e nevoie sa trageti linii dupa un unghi anume, nu e nevoie sa trageti fiecare linie manual. In primul caz unghiurile variaza cu magnificationul graficului (nu e bug, asa e normal sa fie) si se pot schimba cand cursul iese din grafic sau cand rescalati. Al doile caz ia mult timp, in plus aveti probleme cu respectarea paralelismului, deoarece MT4 nu are facilitati de duplicare a unui obiect. De exemplu ca la alte platforme, dai click pe linie, duplicate, apoi o muti unde vrei si ea pastreaza caracteristicile (adica panta dreptei). In schimb in MT4 avem o jucarie numita Fibonacci Channel. Nu e pe bara de unelte (Line Studies) by default, dar se poate pune (right click pe meniu, customize). Fibo Channel este simplu de tras, cu doua-trei clickuri, pastreaza unghiurile si punctele de grafic prin care trece (ca trendlinurile) si poate avea oricate nivele, la orice valoare, sub sau supra unitara, pozitiva sau negativa. Pentru aceasta metoda nu aveti nevoie de nivele pe ratiile fibo (desi asa ar fi mai utila, mi se pare mie), in schimb aveti nevoie de nivele echidistante. Ori de orice alte nivele, in orice relatie credeti de cuviinta. Puneti un fiboch pe chart unde vreti voi, apoi selectati-l si editati properties. Stergeti nivelele de -0.382, -0.5, -0.618 care sunt default si adaugati (sa zicem) alte 9 nivele, cu valorile -0.1, -0.2, -0.3, ...... pana la -0.9 (daca vreti linii intre cele doua marje, valorile sunt negative, daca le vreti in afara, pozitive). Odata facuta treaba asta, computerul o tine minte, si viitoarele fiboch pe care le trageti vor contine cele 10 nivele. Daca folositi fiboch si cu alte feluri de nivele, puteti salva setupul si il reincarcati de fiecare data cand vreti sa il folositi pt metoda asta (canalele odata schimbate, raman schimbate, deci nu aveti posibilitatea sa selectai intre doua feluri de canale, adica cel cu ratii fibo si cel echidistant, decat cu reload sau cu re-editare a nivelelor).

 

Cam asa (nivelele nu au nici o semnificatie sau legatura cu graficul, doar ca exemplu cum sa le trageti, l-am pus pe grafic si l-am editat odata, apoi l-am pus de inca 3 ori pe grafic la intamplare, mi-a luat doua minute in total, se pot intinde pana unde vreti, se pot muta, nu are rost sa va complicati sa trageti fiecare linie):

 

post-1272-1191660763_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Al doile caz ia mult timp, in plus aveti probleme cu respectarea paralelismului, deoarece MT4 nu are facilitati de duplicare a unui obiect. De exemplu ca la alte platforme, dai click pe linie, duplicate, apoi o muti unde vrei si ea pastreaza caracteristicile (adica panta dreptei)...

how about : trasezi prima linie, dublu click pe ea ca sa devina modificabila, Ctr + click stanga pe linie si deplasarea noii linii in punctul dorit ? ;)

 

n'am constatat nerespectari ale paralelismului pe acelasi TF..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Al doile caz ia mult timp, in plus aveti probleme cu respectarea paralelismului, deoarece MT4 nu are facilitati de duplicare a unui obiect. De exemplu ca la alte platforme, dai click pe linie, duplicate, apoi o muti unde vrei si ea pastreaza caracteristicile (adica panta dreptei)...

how about : trasezi prima linie, dublu click pe ea ca sa devina modificabila, Ctr + click stanga pe linie si deplasarea noii linii in punctul dorit ? ;)

 

n'am constatat nerespectari ale paralelismului pe acelasi TF..

 

 

Phaeton e buna metoda. Probabil asta este shortcut-ul pentru "duplicate" de pe alte platforme. Mai stii din astea? ;)

Paralelismul se respecta in acelasi TF. Problema intervine la comutarea intre Tf-uri. Metoda functioneaza cu orice instrument pe care-l gasim la meniul "Insert".

 

 

maslow, rasfoiesc acum forumul alapari. documentul in rusa e bazat pe mesajele lui Neo de pe alpari. am mai spicuit cate infos care au fost postate ca raspunsuri la intrebarile altor users.

 

sper sa reusesc azi sa compar si versiunea in engleza.

 

referitor la paralelism. problema a fost semnalata si pe alpari. ei o credeau bug.dar acum tind sa cred ca e cum zice Tradelover. Neo mentioneaza ca el foloseste cate un grafic separat pt fiecare TF. Ceea ce nu mi se pare un asa mare inconvenient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Phaeton wrote:

referitor la paralelism. problema a fost semnalata si pe alpari. ei o credeau bug.dar acum tind sa cred ca e cum zice Tradelover. Neo mentioneaza ca el foloseste cate un grafic separat pt fiecare TF. Ceea ce nu mi se pare un asa mare inconvenient.

Asa am inteles si eu ca "pentru fiecare set de linii paralele" foloseste cate un TF separat si numai comuta pe grafic pe alte Tf-uri. Dar cum transfera totusi paralelismul de la un TF la altul ? Adica sa asez acelasi set de linii paralele pe un Tf mai mic de exemplu.

 

 

am verificat doar primele doua parti. a trebuit sa mai 'nivelez' pe ici pe colo traducerea din topor. exemplele le-am lasat, mi se par usor de inteles si asa.

 

referitor la intrebarea ta, pe Weekly si daily, liniile pastreaza unghiul de pe monthly.

 

pe 4h si 1h se deseneaza independent, alegi doua puncte de referinta care ti se par importante si .... repli-kate ;)

 

cred ca se poate incepe cu imaginea oferita chiar de el pe propriul site.

 

bafta

leveltrading.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

how about : trasezi prima linie, dublu click pe ea ca sa devina modificabila, Ctr + click stanga pe linie si deplasarea noii linii in punctul dorit ? ;)

 

n'am constatat nerespectari ale paralelismului pe acelasi TF..

waaaa haaaaa.... Habar nu aveam! > Sarutmanaaaa!

Nici nu stii cat imi lipsea! Am pacut pana acum o gramada de artificii sa trag linii paralele... Inclusiv un script care imi crea un o linie paralela cu alta existenta.. ....

 

Ca sa ma asigur ca nu spui prostii am deschis graficul si am tras 100 de linii paralele... Nu ma mai puteam opri, haha...

 

Uite asa invat si eu lucruri noi!

 

Later edit: Am testat si merge pt orice obiect, nu doar pt linii. Am umplut ecranul cu cercuri, triunghiuri, fibouri, etc... Waaaa... Daca m-ar vedea fiica-mea ce entuziast sunt... hihi, ea de obicei face asta zilnic cu Paintbrush si eu fac misto de ea... ;)

Deci e bine de scris si de pus in rama: "In MT4, CTRL+leftclick+drag&drop creaza un duplicat al obiectului respectiv!".

Well done, phaeton!!

 

Later later edit: Hei, Stefan, cum scap de gunoaiele care imi apar dupa omuleti??? (FF2.0, dar am vazut ca apar si cu IE!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.