Sari la conținut

LEVEL TRADING


Postări Recomandate

Fibo Channel este un instrument puternic dar din pacate nu poate fi folosit decat in chart-ul in care este atasat. Daca se comuta in grafice minore numai arata la fel de bine. De ce? Pai din cauza magnificatiounului graficului. De cine depinde acest magnification al graficului de fapt? Tzine de broker sau tine pur si simplu de matatredr si cei care l-au programat.

Pai eu tind sa cred ca tine si de broker.

Mi-ar fi placut ca un simplu trendline trasat in graficul Daily si trasat intre 2 candele sa arate la fel si-n graficul H4 si-n graficul H1 si asa mai departe pana la graficul minut. Se poate face chestia asta printr-un indicator?

Iata ce face acel magnification de fapt in grafic, te induce in eroare.

Broker Interbank Fx, grafic daily in prima imagine: am trasat o linie intre doua candele simple HH de la H=209.00 la H =208.93. Vreau ca acelasi trendline cand comut pe H4 sa se duca fix pe candela din 2008.05.02 ora 12:00 H=209.00 si a doua candela din 2008.05.29 ora 16:00 fix la 208.93. De asemenea cand comut pe H1 sa fixeze candelele corespunzatoare ,etc pana la graficul pe minut.

Exista o solutie tehnica pentru asta? Ii intreb pe toti cei care au vreo treaba cu programarea. Eu recunosc nu am nici o treaba, sunt pe dinafara si nici disponibilitatea sa mai invat numai am. Sunt dispus sa platesc pentru o ininerie de genul asta.

 

 

Bafta

post-768-1212695902_thumb.jpg

post-768-1212695913_thumb.jpg

post-768-1212695924_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Haha =)) Mai frate, tu iar gandesti ca o fata! (tradelover misogin)...

 

Am mai avut odata discutia asta, atunci cand am vorbit despre paralelismul liniilor pe diferite TF. La vremea aia complaint-ul era ca daca schimbi TF, liniile anterior paralele devin acum concurente (nu mai sunt paralele).

 

Pune naibi linia aia pe graficul "la minut" intai, si o sa stea cuminte cand muti pe graficele mari.

 

nu exista o solutie tehnica SIGURA pentru asta (adica care sa iti mute linia corect in toate situatiile), datorita simplului fapt ca pe tf mai mari candelele au granulatia de timp mai mare. Adica intervalul de timp dintre 2 bare H1 este de o ora, pe cand intervalul de timp dintre candelele M5 este de 5 minute (obviously! haha). Deci in graficul H1 toate barele incep la ore fixe, 09:00, 10:00... xx:00. Tu cand tragi linia, ea este pusa la ACESTE cuante de timp, nu la altele. Adica parametrii Time1 si Time2 de la TrendLine Properties au valori orare fixe, daca esti pe H1 ele au forma "yyyy.mm.dd-hh:00", daca esti pe D1 au forma "yyyy.mm.dd-00:00". Daca tu pui linia pe D1, ora si minutul e zero, adica ora si minutul de deschidere a candelei D1. Cand te muti pe H1 computerul tre sa "umple" hh-ul ala cu valoarea dintre punctul unde ai pus tu linia pe D1 si valoarea la care tu VREI sa ai linia pe H1. Computerul NU POATE ghici gandurile tale, el nu stie ca tu ai vrut sa tragi linia prin maxim, ori prin minim, ori prin close, ori whatever. Daca o tragi prin close-uri decalajele sunt si mai mari in timp, de o zi intreaga, pt ca bara se deschide la ora 00:00 azi si se inchide la ora 00:00 maine, cand se va deschide alta bara (ma rog, e 23:59:59, pentru carcotasi....).

 

Este simplu de facut un indicator care sa ia toate obiectele de pe ecran, sa verifice daca sunt trendline, si daca da, sa verifice daca capetele lor stau "pe grafic" sau nu. In caz ca nu, atunci sa caute spre dreapta pana gaseste prima candela care are acelasi pret cu capatul trendlainului, si sa schimbe timpul capatului trendlainului la timpul acelei candele. Tema pentru programatorii care ma tot "sacaie" pe messenger cu intrebari despre MT4, am explicat foarte detaliat, precum vedeti, hihi (si e simpluuuuu, doua while-uri unu il altu si trei if-uri).

 

De fapt nici macar nu este indicator, un script e destul. Si dati dublu click pe el cand schimbati tf-ul de la unul mai mare la unul mai mic. Pentru ca in sens invers nu e nevoie: daca comut de la M1 la D1 parametrii de timp nu se modifica. Ei nu se modifica niciodata, indiferent cum as comuta TF-urile, de fapt asta e buba ta. Tu esti ofticat ca de ce nu se modifica parametrii liniillor, de capul lor. E normal sa nu se modifice, computerul nu se apuca de nebun sa schimbe parametrii la liniile care le trag eu. Daca tu o sa tragi linia aia intai pe M1, o sa vezi ca sta cuminte bine mersi, indiferent cum schimbi tu TF ala. Ori daca e prea mult de derulat pe M1, trage-o pe ce TF vrei tu, apoi du-te pe M1, unde vei avea linia trasa "orientativ", si ajusteaza-i capetele la valorile corecte. O sa vezi ca dupa aia sta cuminte oriunde muti TF-ul ala. Practic i-ai "adaugat" minutele la paremetrii de timp, care in TF mai mari vor fi ignorate. Cand tu tragi linia pe TF mare, acele minute lipsesc si nu e normal ca procesorul sa se apuce sa puna minute prin computerul meu... el copiaza ce gaseste in HST file (adica TF-ul candelei, care este timpul la care candela "se deschide", adica timpul lui Open.

 

Daca e greu sa dai click de fiecare data pe script, se poate pune intr-un "fel" de indicator schilod, adica din care lipseste functia start(), (adica nu scriu nimic in start), iar in functia init() scriu ce am zis eu cu doua fragmente mai sus. De fiecare data cand schimb TF, MT4 executa automat functiile init() de la toti indictorii atasati in chart (vezi MT4 help, "MQL4 refferences / Program Run").

 

Dar din nou, crearea unui astfel de indicator e inutila. Din 2 motive:

 

1. Dupa ce am pus linia pe D1, schimb o singura data pe M1 si linia se muta, apoi nu mai e nevoie sa faca nimic, niciodata, oricum as schimba, ca graficul va apare corect. Deci indicatorul ramane in spate si incarca memoria si scade viteza, pe degeaba. Mai bine trag linia aia si ii mut capetele manual, cum am explicat mai sus, la urma urmei nu ma doare sa fac asta odata pe saptamana, cand D1 face top sau bottom. Ori tu tragi si muti mii de linii pe D1 in fiecare zi?

 

2. Motivul asta e mai dureros, si sa imi fie cu iertare ca il spun.... Voi chiar trageti trendlines prin fiecare varfuletz???? O linie e o linie, la naiba. Piata face ce vrea ea, poate sa taie linia aia cand vrea ea. Ce naiba va cramponati atat de liniile alea? Cititi Elder sa vedeti "cum se trage corect o linie de suport/rezistenta". Ceva de genul asta:

post-1272-1212721211_thumb.jpg

 

Nu trebuie sa plece dintr-un punct fix, nu trebuie sa treaca EXACT prin maxime si minime, alea sunt EXCEPTII de la miscarea pietei, locuri unde tradereii au "push the limits". Acolo au fost batalii, razboaie, bullşii erau la guvern si au venit bearşii si le-au dat cotonogeala, apoi au luat ei guvernu, a mers economia cat a mers, dar au venit iar bullşii si le-au dat celorlalti bataie la cur. Scopul vostru e sa faceti bani, nu sa cumparati exact minime si sa vindeti exact maxime, nimeni nu poate face asta.

 

O linie de trend este o linie de trend. Ea iti arata ORIENTATIV miscarea trendului. Dar nu e batuta in cuie, cursul poate trece cativa pipsi sau chiar cateva zeci de pipsi dincolo de ea, dar daca se intoarce la loc, baricada a rezistat. Guvernul pe time-frame-ul asta, o sa pice data viitoare... poate....

 

O linie de trend iti arata "grosier" limitele trendului. A spart-o? Se tot duce. Ca in poza de mai sus. Trebuie sa vedeti liniile aste ca pe niste BENZI, adica niste chestii foarte late, niste "autostrazi". Suportul este la 1.2345, inseamna ca undeva in jurul valorii astea cursul se poate intoarce in sus. Poate fi mai devreme, poate fi mai tarziu. De obicei e mai tarziu, adica o sa fie un spike in jos care sa mai aduca niste fraieri la masa de joc (aia care erau bear sub linia de suport). Spike-ul ala nu trebuie cuprins intre liniile de trend. NU ACOLO trebuie sa tranzactionati voi. Acolo e razboi, nu stii daca miscarea o sa "rupa" ori daca o sa revina. Nu tranzactionati in cusca cu lei infometati. Lasati-i sa se linisteasca.

 

Vedeti linia de suport/rezistenta, ca pe o probabilitate, nu ca pe o certitudine! Vazuta prin prizma asta, practic nu mai conteaza ca o pun cu cativa pipsi mai incolo ori mai incoace...

 

Spor la pipsuiala.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am pus post separat pt ca nu am vrut sa stric finalul melodramatic al postului anterior =))

 

Legat de problema cu paralelismul: asta chiar nu are solutie. Liniile pot fi facute sa stea paralele, intre M1 si H1, ajustand convenabil parametrii lor de timp, la fel ca mai sus. Dar trecerea la TF mai mari va aduce intotdeauna o modificrare de paralelism (liniile apar ca se departeaza sau se apropie una de alta, devin concurente, atunci cand schimbam TF la mai mare de H1).

 

Asta e datorata faptului ca la H4 graficul depinde de decalajul orar al brokerului, la D1 are weekenduri, iar W1 si M1 nu se cuprind exact una in alta, saptamanile sunt distribuite diferit in cadrul lunilor.

 

De exemplu, inchipuiti-va un grafic in forma literei N, adica sus, jos, sus. Trag o linie prin cele doua minime, pe M30, una cu parametru T1=azi la ora 23:30, P1 (pretul) = 1.5, T2 = maine la ora 3:30 (4 ore distanta, asta este linia de jos, care trece pe la baza lui N), pretul P2=1.6. Cea de a doua linie, care trece prin partea de sus a lui N este T1=0:30, P1=1.8, T2=4:30, P2=1.9. Asta defineste perfect un paralelogram, am 4 ore intre ambii timpi, 2000 de pipsi intre ambele preturi, deci laturile opuse sunt egale doua cate doua, deci cele doua linii de trend sunt paralele. Si asa apar si pe grafic. In plus, sunt inclinate in sus, dar asta nu e important (este un trend up). Daca insa ma mut pe D1, prima linie are diferenta de o zi intre timpi, si de 2000 de pipsi intre preturi, ea va ramane inclinata in sus. Linia a doua insa, are acum diferenta de 2000 de pipsi (aceeasi de dinnainte) dar intre timpi diferenta e de ..... 0 zile. ZERO. Ambii parametrii de timp sunt in aceeasi zi (remember? orele si minutele se ignora). Deci linia mea va apare verticala.

 

Si invers, linii duse paralel in TF mare pot deveni concurente cand schimb la TF mic. La fel, linii paralele pe weekly devin un o amestecatura totala, daca schimb pe mounthly, unde o diferenta de 8-9 saptamani poate insemna o luna, poate insemna doua, ori poate insemna trei (depinde cu ce zi a saptamanii incepe luna).

 

Asta chiar nu are solutie, dar ala e si motivul pentru care MT4 pune la dispozitie parametrii de "vizibilitate" pentru obiecte. Dati properties pe trendline, dati visualization, si puteti alege pe care TF sa fie vizibile obiectele voastre, si pe care nu. In felul asta template-ul se poate schimba automat ori de cate ori schimbati TF. Adica desenati niste triunghiuri pe D1, le spuneti sa fie vizibile doar in D1, desenati patrate in M5, linii in H1, ok. Treaba voastra. Atunci ori de cate ori o sa schimbati TF pe M5 o sa vedeti patrate; dati pe H1, o sa vedeti linii; dati pe D1, o sa vedeti triunghiuri. Mare scofala... hihi

 

Ca sa vedeti toate obiectele ulterior, adica si alea invizibile, dati ctrl+B, sau rightclick pe chart si alegeti objects. Le puteti edita manual pe fiecare. Endlesssss posibilities....

 

Asa se invatza! Nu punand un script pe grafic care sa imi mute liniile de capul lui... doamne fereste de un bug ori o conjunctura proasta a pietei, ori a serverului, a brokerului, a computerului meu, a pisicii vecinului, etc, ca ma trezesc deodata cu toate liniile adunate intr-un coltz... vo doua chiar ies din monitor, prin spate.... prin mufa de power... si eu intru long cu 10 lotusi si piata o ia in jos.... grrrr.... eu vreau sa mut liniile pe grafic cu mana!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradelover wrote:

Am mai avut odata discutia asta, atunci cand am vorbit despre paralelismul liniilor pe diferite TF. La vremea aia complaint-ul era ca daca schimbi TF, liniile anterior paralele devin acum concurente (nu mai sunt paralele).

 

Multumesc mult tradelover pentru explicatii si pentru ajutor. Am vrut sa trag doua, 3 linii paralele in H1 si sa le vad tot paralele si-n M5 sau m1.

De asemenea vroiam ca linia care trecea in H1 prin doua candele ( top-uri sau bottom-uri) pe Tf-urile mai mici sa-si caute singure candelele corespunzatoare (top-urile si bottom-urile) Este adevarat cu o singura linie e simplu de gasit aceste candele, dar deja cand intri in graficul pe 5 minute sau 1 minut numai este asa simplu. Sau gandestete ca vreau sa trasez un Fibo channel in H1 si sa-l vad pana-n TF minut. sau 2 Fibo channel.

Problema asta cu "magnificationul" am rezolvat-o. Doua linii paralele pe monthly apar tot paralele cand comuti pana unde este posibil...pana unde ai "istoric" ...daca in graficul minut ai avea suficient istoric ar aparea paralele si acolo.

Dar toate aceste nu manual ci cu ajutorul unui indicator. Indicatorul care invinge "magnificationul"..hehe. Are chiar o optiune la cat de "rafinata" sa fie cautarea celor doua candele pe care vrei saa-ti fixeze capetele liniei in Tf-urile mici...adica cat de exacta sa fie precizia cu care gaseste candelele. Daca vrei sa o puna pe chair high-ul candelei..acolo cauta si o pune. Dupa ce pune el aceste linii paralele in toate Tf-urile pe care le vizualizezi..poti da jos indicatorul caci nu-ti mai foloseste. La ce ma ajuta acest lucru? Simplu: in primul rand la o analiza mult mai precisa cu diferenta de pip. Initial le trasam manual iar asa cum spune si tradelover paralelismul nu se mai respecta si in alte Tf-uri datorita acestui "magnification" al graficului.

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua imagini:Una pe H4 si alta pe M15 desi se vede perfect si pe M1 nu poate fi cuprinsa toata imaginea. Despre asta vorbeam in posturile anterioare. "magnificationul" sa nu-ti afecteze liniile si trendline-urile si canale si tot ce vrei tu sa mai pui pe grafic. Acum sa-mi spune-ti voi unde se duce piata ...ca mie mi se pare ca si cum as pune graficul de pe H4 la "microzcop".

post-768-1213204193_thumb.jpg

post-768-1213204204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.