Sari la conținut

Ce parere aveti sa ne facem un Hedge Fund ?


TheEconomist

Hedge Fund  

38 membri au votat

  1. 1. Ai fi de acord sa participi la deschiderea propriului nostru Hedge Fund ?

    • Da
      29
    • Nu
      3
    • Nu stiu/Nu sunt sigur.
      6


Postări Recomandate

  • Moderators

@TheEconomist

 

Foarte bine zis man! Atat legat de partea cu economia (cine stie, cunoaste!.... marele meu regret la batranete e ca nu am facut niste studii economice la vremea respectiva, dar nu-i nimic, incerc sa recuperez) cat si legat de partea cu Ro. Si eu tot de aia am plecat....

 

O singura obiectie, Iraku' va fi mereu un pas in fatza... Are petrol. Noi suntem saraci si rupti in fund, nu vine nimeni la noi cu planuri Marshal (vezi wiki, "marshal plan" ). Ar fi o singura solutie: circula pe vremea lu ceausescu un banc, cum sa facem sa ne fie mai bine? Le declaram razboi la americani. Le scufundam vreo doua vase pe undeva, daca le prindem si presupunand ca avem cu ce, ca flota noastra saraca.... nu prea era nika de capul ei nici inainte de a o vinde Basescu. Apoi ăia, americanii, se enerveaza si vin la noi si ne cuceresc. Si o sa fim toti americani.... Al 54-lea stat american (alaturi de Irak si alte vo doua care urmeaza sa se alature celor 50). Sa vezi atunci trai neneacă...

 

Sorry for off-topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

As vrea sa ajut si eu cu 100$ dar nu sunt sigur ca am inteles ce e cu aceasta firma.Ce am de castigat din toata treaba asta, de unde vine profitul etc....Nu astept sa ma imbogatesc de pe 100$ dar nici sa-i pierd ca si cum n-as fi participat la nimik.Poate imi explicati careva.Thanks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa ajut si eu cu 100$ dar nu sunt sigur ca am inteles ce e cu aceasta firma.Ce am de castigat din toata treaba asta, de unde vine profitul etc....Nu astept sa ma imbogatesc de pe 100$ dar nici sa-i pierd ca si cum n-as fi participat la nimik.Poate imi explicati careva.Thanks

Viziunea mea, care nu cade neaparat pe cea a hedge funds reale, ci e mai degraba "tailored" pentru nivelul nostru financiar, ar fi aceea ca un fond ne-ar da posibilitatea sa aplicam strategii de arbitraj (foarte profitabile si in acelasi timp sigure) pe care nu le putem aplica la nivel individual ; si asta folosind platforme avansate, cotatii mult mai bune si brokeri cu toate autorizatiile la zi. Bineinteles, un investitor privat care pune 50 de milioane de dolari intr-un hedge fund o face doar pentru mai multi bani si pentru ca nu se complica cu strategiile si mai ales tehnologiile financiare folosite (in cazul arbitrajului e 5% strategie si 95% tehnologie) - pentru ca la nivelul lui ar avea acces la tot ceea ce noi, ca si traderi retail, nu putem decat sa visam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheEconomist

 

Foarte bine zis man! Atat legat de partea cu economia (cine stie, cunoaste!.... marele meu regret la batranete e ca nu am facut niste studii economice la vremea respectiva, dar nu-i nimic, incerc sa recuperez) cat si legat de partea cu Ro. Si eu tot de aia am plecat....

 

O singura obiectie, Iraku' va fi mereu un pas in fatza... Are petrol. Noi suntem saraci si rupti in fund, nu vine nimeni la noi cu planuri Marshal (vezi wiki, "marshal plan" ). Ar fi o singura solutie: circula pe vremea lu ceausescu un banc, cum sa facem sa ne fie mai bine? Le declaram razboi la americani. Le scufundam vreo doua vase pe undeva, daca le prindem si presupunand ca avem cu ce, ca flota noastra saraca.... nu prea era nika de capul ei nici inainte de a o vinde Basescu. Apoi ăia, americanii, se enerveaza si vin la noi si ne cuceresc. Si o sa fim toti americani.... Al 54-lea stat american (alaturi de Irak si alte vo doua care urmeaza sa se alature celor 50). Sa vezi atunci trai neneacă...

 

Sorry for off-topic...

Pe vremurile cand dolarul se dubla intr-un an, in Kosovo se introducea EURO... iar noi il injuram pe Isarescu de mama focului ca el facea rezerva BNR pe spinarea noastra... rezerva pe care o finantam injumatatindu-ne salariile prin cursul de schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cati oameni deschisi la minte, intruniti pe un singur forum. :D

foarte bine punctat tradelover. :D

Neaparat ar trebui lamurita teoria!

Cum sa functioneze, un model de strategie, ceva practica pe demo si apoi...

Cel mai probabil ar trebui facuta o firma, o SA; asta din cauza ca or sa fie cel mai probabil mai multi actionari principali

Banii trimisi la un broker afara care sa puna la dispozitie platforma avansata si eventual dovada ca banii sunt asigurati intr-o societate de asigurari. Asta daca nu cumva vrea cineva sa joace pe bursa romaneasca, ceva mai instabila si mai influentabila politic.

Performantele fondului sa fie facute publice. Profitul sa fie bun :D $-) poate vor aparea si altii care vor dori sa investeasca (in felul asta sa creasca stabilitatea fondului).

 

 

Oricum prima problema e sa lamurim cu partea teoretica. Daca e careva care nu stie cum functioneaza schema arbitrage fund: "buy stock, sell futures, sell stock, buy futures" sa-mi zica sa postez cateva exemple clare.

Partea de implementare a strategiei, cat, cum, unde trebuie cumparat/vandut, soft folosit, scheme de automatizare, astea ar trebui sa fie limpezi inainte de a deschide o astfel de firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cati oameni deschisi la minte, intruniti pe un singur forum. :D

foarte bine punctat tradelover. :D

Neaparat ar trebui lamurita teoria!

Cum sa functioneze, un model de strategie, ceva practica pe demo si apoi...

Cel mai probabil ar trebui facuta o firma, o SA; asta din cauza ca or sa fie cel mai probabil mai multi actionari principali

Banii trimisi la un broker afara care sa puna la dispozitie platforma avansata si eventual dovada ca banii sunt asigurati intr-o societate de asigurari. Asta daca nu cumva vrea cineva sa joace pe bursa romaneasca, ceva mai instabila si mai influentabila politic.

Performantele fondului sa fie facute publice. Profitul sa fie bun :D $-) poate vor aparea si altii care vor dori sa investeasca (in felul asta sa creasca stabilitatea fondului).

 

 

Oricum prima problema e sa lamurim cu partea teoretica. Daca e careva care nu stie cum functioneaza schema arbitrage fund: "buy stock, sell futures, sell stock, buy futures" sa-mi zica sa postez cateva exemple clare.

Partea de implementare a strategiei, cat, cum, unde trebuie cumparat/vandut, soft folosit, scheme de automatizare, astea ar trebui sa fie limpezi inainte de a deschide o astfel de firma.

 

De asigurat, nici Lloyds nu cred ca asigura fonduri... In ceea ce priveste ideea cu firma, e usor anormal sa lasi oameni care n-au nici in clin nici in maneca cu domeniul sa vina peste tine sa ia spagi pentru orice prostie (iar daca are loc o greseala contabila cat de marunta, sa dai spagi direct proportionale cu marimea fondului)... Sa lasi statul sa-ti ia impozit pe activitati pe care el insusi le catalogheaza ca "riscante" si care, facute in afara cadrului unei societati comerciale, ar fi neimpozabile (fac o paranteza, fuga de piete si trading e caracteristica Europei, in SUA pana si administratiile locale fac trading, ceea ce aici ar fi considerat nebunie curata). Fondul nu poate sa-si faca reclama in mod public, aidoma unui fond mutual... desi o vreme, pe fondul vidului legislativ in domeniu (ca din moment ce se pricep doar la furat si la luat mii de dolari pe luna MOCA de la stat nu s-a gandit niciunul sa reglementeze hedge funds) i s-ar putea face reclama. Oricum, rezultatele pot fi publicate pe siteuri specializate in interiorul comunitatilor hedge funds (probabil gen HedgeWorld )

 

In ce priveste arbitrajul, am vorbit mai devreme de cel cu petrol, care e functional, cel putin pe platforme bune (ca Strategy Runner) si brokeri adevarati (gen InteractiveBrokers si altii, necunoscuti noua, mult prea concentrati pe forex)

Arbitrajul cu petrol e simplu: urmarim exploatarea diferentei dintre doua contracte de petrol aproape identice (cand se departeza suficient, il vindem pe cel mai mare si-l cumparam pe cel mai mic, dupa care, dupa caz, cand se intalnesc sau cand se inverseaza diferenta inchidem tranzactiile).

Arbitrajul cu forex spot si currency futures, care are doua variante, una dintre ele, cea de trading activ prespupune exploatarea pozitiei contractului futures discontat. Daca diferenta dintre futures discontat si spot scade brusc, putem sa cumparam futures discontat si sa vindem forex spot; viceversa, daca diferenta urca. La fel, cand diferenta ajunge in valori normale, tranzactiile sunt inchise.

 

Mai devreme ai spus "buy stock, sell futures, sell stock, buy futures". Actiunile (stocks) - sau cum le mai traduc unii pe la televizor, "stocuri", ca si cum ar fi materii prime, marfuri, obiecte de inventar, etc. tot ce intra in clasa 3 din contabilitate - nu au NEAPARAT un futures correspondent, pentru ca nu exista de exemplu GOOGLE spot si GOOGLE futures. Exista un arbitraj complex cu actiuni si indicele bursier (eu zic ca ne-ar trebui peste 100.000 USD pentru asta si platforme specializate strict pe asa ceva). Arbitrajul de acest gen (program trading) vizeaza dezalinierea indicelui bursier de la portofoliul de actiuni care il compune. De exemplu, cand indicele e supracotat, poti sa vinzi indicele si sa cumperi portofoliul de actiuni (asta insemna cateva zeci de ordine executate concomitent, cate unul pentru fiecare actiune din portofoliu). Unele actiuni au si echivalent si futures. Exemplu de la noi : SIF-urile, care au spot cotat la BVB si futures cotat la BMFMS. Spre deosebire de varianta forex to futures, totusi, un futures de actiune fluctueaza relativ independent de spot, deci e posibil ca diferenta sa se largeasca la un moment dat mult prea mult si s-ar putea ajunge la apel in marja...

 

In concluzie, trebuie alese strategii de arbitraj real, fara risc sau cu risc foarte mic... In nici un caz speculatii... Amaranth Advisors era un gigant de 9 miliarde de dolari in active, si piata nu le-a iertat singura prostie pe care au facut-o...fondul s-a inchis dupa ce a pierdut 65% din active. O prostie similara s-a intamplat si cu LTCM, care urmarea arbitraje speculative, extrem de fine din punct de vedere matematic, dupa ce in primii ani faceau arbitraj cu obligatiuni, care mergea bine. Se pare ca toate fondurile foarte mari se prabusesc precum imperiile : devin prea greu de controlat. La inceput merg pe strategii de arbitraj, care devin din ce in ce mai greu de aplicat pe toata masa equity, plus ca viata de succes a "stapanilor universului" le ia mintile si-i indreapta spre speculatii... Si ajung sa aiba sub management miliarde de dolari pe care incep sa-i administreze ca niste incepatori... De aceea, eu spun NU speculatiilor. Daca toti am avea acces la arbitraj si am avea "money for nothing" cine ar mai merge la munca? Arbitrajul e o cale ingusta, dar e singura cale. De aceea el e rezervat de regula institutiilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheEconomist

 

mi se pare imposibil fara o firma sa administrezi asemenea fonduri. mai ales ca la sume mari (transferuri mai mari de $10000) esti automat luat in vizor de bnr si dicop. iar neplata impozitelor (care pentru persoane fizice ar fi de 16%) te trimite direct la mititica.

 

 

De restul nu mai zic nimic, ca n-am facut niciodata arbitrage pe oil sau pe forex. Poate mai invat oricum :D

Am facut in schimb pe futures cu stocks pe tradestation. O sa downloadez si eu Strategy Runner sa ma joc pe free trial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheEconomist

 

mi se pare imposibil fara o firma sa administrezi asemenea fonduri. mai ales ca la sume mari (transferuri mai mari de $10000) esti automat luat in vizor de bnr si dicop. iar neplata impozitelor (care pentru persoane fizice ar fi de 16%) te trimite direct la mititica.

 

 

De restul nu mai zic nimic, ca n-am facut niciodata arbitrage pe oil sau pe forex. Poate mai invat oricum :D

Am facut in schimb pe futures cu stocks pe tradestation. O sa downloadez si eu Strategy Runner sa ma joc pe free trial.

@mfx

 

Probabil sub o alta organizare juridica, nu cea a unei firme. La urma urmei, fondul are un caracter strict privat, nu public, ca un fond mutual. Cat despre venituri, nu sunt de natura dividendelor sau a celor venite din vanzarea unitatilor de fond. Intrucat organizarea nu este specifica fondurilor nu se poate vorbi nici macar de un impozit prin stopaj la sursa. E ca si cum o asociatie anume, ca poti sa-l constitui si ca pe o asociatie, iti datoreaza niste bani. Importa ca asociatia aia e de fapt un hedge fund ? E normal ca o activitate sa fie reglementata legal DACA EXISTA O PIATA DE DESFACERE. Fondurile inchise au de-a face cu pulblicul indirect, prin intermediul titlurilor cotate. Fondurile deschise au direct, o piata de desfacere. Oricum fondurile de investitii se afla sub reglementarea CNVM. Dar un hedge fund nu are de-a face cu piata. Nu pune o reclama luminoasa la usa cu care sa atraga clientii. Deci NU ARE SCOP LUCRATIV. Conform O.G. 26/2000, Asociatia este conceputa drept conventia prin care mai multe persoane pun în comun, în mod permanent, contributia lor materiala, cunostintele si activitatea lor, pentru realizarea unui scop care nu urmareste foloase pecuniare sau patrimoniale. Verifica sau nu definitia ? Hmm... greu de spus. Scopul real este pecuniar, desi nu e declarat ca atare; fondul NU exista pe piata, nu are clienti, cu alte cuvinte, e AUTARHIC, ca o asociatie. In plus, chiar daca esti luat in vizor de institutiile statului, ei sunt interesati doar de spalarea banilor si de toata gama de operatiuni ilegale... Cat despre virarea banilor retrasi de investitori, se face in conturi bancare, invizibile fiscal (ca de-aia avem secret bancar). Si nimeni nu spune ca nu s-ar putea deschide conturi in elvetia sau intr-un paradis fiscal, de unde ar putea fi virati banii electronic catre un cont de card din tara. Evident, totul devine vizibil numai cand apare o crestere semnificativa a averii , care trebuie declarata (de exemplu cumperi o vila).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheEconomist

 

Chestia cu conturile in strainatate si cardurile de pe care ridici banii in Romania nu functioneaza. Am trecut prin prea multe necazuri cu statul roman ca sa ajung la concluzia asta. Din cauza lui Act Patriot si Anti-Money Laundering, inventate de americani, la deschiderea de conturi bancare ti se cer actele de identitate, acte care se trimit fara ezitare la institutii abilitate ptr. control finaciar (interpol, finante, etc)

Nici Elvetia nu mai respecta secretul bancar (si ei trec prin aceleasi proceduri realizate "virtuos" de sua).

 

O sa rog un avocat care ma reprezinta sa studieze problema cu ONG-urile. Desi sunt convins ca nu functioneaza; ma refer la faptul ca la primul control financiar juristii reprezentati o sa inceapa sa balbaie.

 

In schimb o firma n-ar avea nici un fel de probleme. Am o astfel de firma care incaseaza bani de la brokeri din straintate si a trecut deja printr-un control fiscal fara probleme, asa ca nu vad care- baiu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheEconomist

 

Chestia cu conturile in strainatate si cardurile de pe care ridici banii in Romania nu functioneaza. Am trecut prin prea multe necazuri cu statul roman ca sa ajung la concluzia asta. Din cauza lui Act Patriot si Anti-Money Laundering, inventate de americani, la deschiderea de conturi bancare ti se cer actele de identitate, acte care se trimit fara ezitare la institutii abilitate ptr. control finaciar (interpol, finante, etc)

Nici Elvetia nu mai respecta secretul bancar (si ei trec prin aceleasi proceduri realizate "virtuos" de sua).

 

O sa rog un avocat care ma reprezinta sa studieze problema cu ONG-urile. Desi sunt convins ca nu functioneaza; ma refer la faptul ca la primul control financiar juristii reprezentati o sa inceapa sa balbaie.

 

In schimb o firma n-ar avea nici un fel de probleme. Am o astfel de firma care incaseaza bani de la brokeri din straintate si a trecut deja printr-un control fiscal fara probleme, asa ca nu vad care- baiu'.

Nu am spus nimic de un cont din strainatate atasat de un card de aici. Ci de un cont acolo, de unde se face virament spre un cont aici, care are un card atasat.

 

Sigur, o firma nu are probleme cu incasarea banilor de la broker... Problema e cum asiguri retragerile investitorilor. Ca oamenii or sa vrea sa-si scoata si profituri lunare, ca dintr-un cont bancar. Daca sunt asociati/actionari, asta nu se poate face. Esential este STATUTUL investitorilor fata de firma. Nu pot fi deponenti ; nu pot fi clienti, caci nu ai autorizare CNVM pentru consiliere financiara ; cat despre ideea cu fondul mutual , nici pomeneala... Uita-te pe reglementarile CNVM pentru SVM-uri si fonduri mutuale. Mai mare daraua decat ocaua. Plus ca CNVM nu te va lasa sa ai un management de tip hedge fund la un fond mutual. Deci trebuie sa gasesti o cale prin care deponentii (care, de fapt, e un numar mic si cunoscut de oameni) sa-si poata efectua retragerile la valoarea curenta, atunci cand doresc. (Chiar daca il efectuezi cu intarziere, trebuie sa existe posibilitatea legala ca deponentii sa scoata sume mai mari decat cele depuse initial, pe baza unei solutii contabile de inregistrare a unor "datorii" mai mari catre acesti deponenti). Ma gandeam ca o asociatie este mai simpla din punct de vedere juridic in ce priveste acest aspect. Poate vezi o solutie mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.