Sari la conținut

Ce parere aveti sa ne facem un Hedge Fund ?


TheEconomist

Hedge Fund  

38 membri au votat

  1. 1. Ai fi de acord sa participi la deschiderea propriului nostru Hedge Fund ?

    • Da
      29
    • Nu
      3
    • Nu stiu/Nu sunt sigur.
      6


Postări Recomandate

Cred ca nu le poti uploada pentru ca nu mai este loc pe server.. Cat au cartile?

Sunt destul de maricele dar am sa dau link-ul de unde se pot downloada:

 

http://avaxhome.org/ebooks/

si dati cu "Search" arbitrage si Hedge Fund. Mai sunt si alte lucruri interesante pe acolo.

 

O am pe aia "An Arbitrage Guide to Financial Markets"...tot asa, n-am putut sa fac upload.

Ce sa zic, e scrisa destul de sec, pentru finantisti ca mine....care sunt, normal , angajati in hedge funds ;) nu incearca sa faca asa ceva de acasa ;)

 

Pana la urma am priceput de ce la televizor le zice "finantisti" la aia cu taxe si impozite... Absolventii de finante, in tarile civilizate, nu in jaful asta pseudoeuropean, se numesc "quants" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 1 lună mai târziu...

Daca imi permite-ti o sa adaug si eu nişte cuvinte

Sunt solidar cu mfx ca mai bine sa fie fondata o societate...Eu de exemplu am o companie înregistrata in UK care are scopul investitii speculative. Impozitul la aşa gen de activitate in Uk e de 20%.....Poate fi si alte jurisdicţii cu condiţii mai bune....

SI as dori sa intreb de ce aşa categoric fata de speculaţii ? De fapt speculaţiile aduc cel mai bun profit...Cine o sa investească bani într-un fund care aduce profit mai mic decăt alt fund in care se practica speculaţii si respectiv profitul e de câteva ori mai mare ?

Eu as propune aşa o ideie .....acest fond sa fie împărţit intre mai multi traderi care sa înfăptuiască trading in diferite domenii cu strategii clare si bine determinate in Money Managment, sa fie o echipa de manageri care sa monitorizeze aceste momente si in dependenta de performante sa mărească limita de risc sau sa o micşoreze p/u fiecare traider si respectiv cu suma care activează sa o mărească sau sa o micşoreze. Desigur traderii trebuie selectaţi riguros de aceeaşi echipa manageriala.

Cel puţin eu aşa vad lucrurile cineva munceşte pe stock cineva forex alt cineva metale sau petrol., fiecare are porţiunea de care răspunde, astfel sa dea faliment toţi odată e prea greu astfel se hedgeaza activitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Iordaki, nu e nevoie sa infiintezi o companie in marea britanie pentru a plati 20% impozit cand poti face acest lucru in insula "isle of man" si nu platesti niciun impozit.

 

Foarte buna ideea cu hedge fund-ul, dar nu cred ca pot fi gasiti investitori,si...ca sa faci arbitraj cu bani putini seamana a pierdere de vreme.Varianta propusa de mine ar urmatoarea:o firma off-shore de consultanta pentru firme mici-mijlocii din Romania de 20-100 de angajati cu capital integral privat si nelistate pe o piata reglementata.Sunt convins ca ar fi multi manageri interesati sa scape miraculos de stresul impozitelor cu duiumul...in schimbul unui comision.Profiturile potentiale sunt fantastice.Si, mai apoi putem sa discutam si despre hedge fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iordaki, nu e nevoie sa infiintezi o companie in marea britanie pentru a plati 20% impozit cand poti face acest lucru in insula "isle of man" si nu platesti niciun impozit.

 

Foarte buna ideea cu hedge fund-ul, dar nu cred ca pot fi gasiti investitori,si...ca sa faci arbitraj cu bani putini seamana a pierdere de vreme.Varianta propusa de mine ar urmatoarea:o firma off-shore de consultanta pentru firme mici-mijlocii din Romania de 20-100 de angajati cu capital integral privat si nelistate pe o piata reglementata.Sunt convins ca ar fi multi manageri interesati sa scape miraculos de stresul impozitelor cu duiumul...in schimbul unui comision.Profiturile potentiale sunt fantastice.Si, mai apoi putem sa discutam si despre hedge fund.

Poti crea o companie off-shire, dar apare întrebarea cine investeşte in companie offshire??? Cine e gata sa riste sa dea bani in împrumut la cineva cere mâinepoate sa dispara???

Când are jurezdictie normala si e reglementata e alt ceva.

Si mi se pare ca ai cam plecat de la subiect cu consultanta =)) si chear crezi ca managerilor nu l-ea venit idea geniala a schemei de optimizarea impozitelor?

 

P.S. Cred c aidea cu fondul s-a dus in istorie ................ =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca se poate face un "hedge fund" fara mari batai de cap.

Acum sunt la moda hyip-urile , un fel de hedge fund numai ca acolo de cele mai multe ori se intampla sa fuga adminul cu banii.La hyip-uri riscul este foarte mare si sumele investite sunt mici.

Se poate cumpara un script complex care creaza o pagina de web , se alege de acolo planurile de investitii , etc.Scriptul face automat si platile.O firma off-shore ca sa se rezolve problema din punct legal.

Problma e alta.Cine inmulteste banii investiti?Ce randament da?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

...

Acum sunt la moda hyip-urile , un fel de hedge fund numai ca acolo de cele mai multe ori se intampla sa fuga adminul cu banii...

...

Hyip-urile NU sunt "un fel de hedge fund". Sunt mai de graba un fel de caritas :smile: Ca sunt unii care totusi "investesc" in asa ceva chiar daca stiu ca sunt scam-uri, asta e altceva. Se bazeaza pe faptul ca la inceput programele astea aduc bani pentru a putea atrage oameni care sa bage mai multi bani... exact ca si caritas-ul... sunt scheme piramidale.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/High-yield_investment_program

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan

Sunt complet de acord cu tine cu privire la tema "Hyip".NU sunt fan Hyip si sincer sa fiu nici a Hedge Fund-urilor.

Eu am dat exemplu ca totusi hyip-ul ca si hedge fundul se vrea a fi un program de investitii unde investitorii isi maresc capitalul.Este mult mai usor sa pleci de un hyip , in sensul ca in poti promova pe tot felul de siteuri , intretinerea este mica , in comparatie cu HF.

 

Cred ca se ridica mai multe probleme privind "construirea" unui HF.

Cea mai importanta partea este cea de inmultirea banilor.Asta este cel mai important lucru.De aici ar trebui sa se plece din punctul meu de vedere.Cand se rezolva problema asta restul sunt amanunte.

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problma e alta.Cine inmulteste banii investiti?Ce randament da?.

Sunt gata sa întru in discuţii de a mi se permite sa administrez o parte din bani..... Detalii pe parcursul evoluţiei temei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki

Ce randament dai in medie pe luna?

Sunt luni in care iesi pe minus?

Cat % din cont pui pe un ordin?

Iti stapanesti emotiile?

Cum sunt ordinele tale?[putine cu targeturi largi sau joci intraday]

Ce experienta ai pe piata forex?

Lista poate continua.Vrei imi raspunzi , nu vrei nu raspunzi :smile:

 

Deocamdata nu sunt banii dar in mod sigur daca iese un hedge fund din treadul asta o sa ti se dea o parte din suma totala de bani pentru trade.Eu zic ca in continuare trebuie sa plecam de la problema fundamentala "Cine inmulteste banii investiti?".Sa nu se inteleaga de aici "Cine vrea" , sa se inteleaga "Cine e capabil".

[quote="iordaki"

Sunt gata sa întru in discuţii de a mi se permite sa administrez o parte din bani..... Detalii pe parcursul evoluţiei temei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.