Sari la conținut

Aria programatorilor


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Pentru ca am vazut ca sunt cativa programatori pe forum, pentru ca i-am promis lui TheEconomist si pentru ca si eu sunt programator, am decis sa deschid aceasta sectiune in care sa imbinam programarea cu forexul. Personal, nu am facut nici un program in MQL si nu pot sa spun ca "stiu" acest limbaj. Totusi, avand in vedere ca stiu C si ca MQL are sintaxa foarte asemanatoare, nu cred ca voi avea probleme cu el. Daca stii sintaxa, restul tine de gandirea algoritmica... pe care vreau sa cred ca o am :D

 

Nu cred ca mai exista pe undeva informatii in limba romana despre MQL, asa ca ne putem numi pionieri. In masura in care timpul imi va permite, o sa incerc sa traduc documentatia din Engleza in Romana si sa o pun aici.

 

Tradelover, nu am uitat ca am promis (de mult) ca o sa fac syntax highlight pentru MQL. Inca e pe lista de "ToDo"... mai spre sfarsit... dar este acolo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salutam cu bucurie initiativa! Si sa stii ca poate fi si aducatoare de bani. De exemplu cand va deveni destul de consistenta (traduceri din help, exemple de experti) se poate pune un link pe codebase la mql. Sunt destul de multi interesati, eu de exemplu primesc regulat cereri (chiar si aici pe pm, dar mai ales pe mail) de documentatie in romaneste si lectii de programare. Si trebuie sa le raspund mereu negativ, spre indignarea lor, si a mea: Nu am mql in romaneste, nu am nici macar in engleza carti si alte chestii, pt ca helpul este arhisuficient si la obiect.

 

Bun, de unde se poate incepe? Se poate incepe cu implementarea limbajului romanesc pentru Metatrader 4 si pentru Metaeditor 4. Sunt doua fisiere in care trebuie pur si simplu inlocuit textul in engleza cu textul in romaneste, dar trebuie cineva "cu idei" pentru ca lungimea sirurilor este limitata si trebuie sa sune frumos si la obiect in romaneste. Metaquotes pune la dispozitie un program de implementare a noilor limbaje, si cum piuteti vedea, altii sunt mult mai harnici, exista MT4 in turceste, spaniola, slovaca, rusa, portugheza, poloneza, koreana, japoneza, si alte vreo 20 de limbaje, inclusiv indoneziana si chiar bulgara. Daca dati in MT4 pe View/Languages o sa vedeti toata lista. Romana lipseste! De asemenea in MetaEditor, sunt mai putine limbaje, dar sunt cele mai importante, si iar, romana lipseste. Eu m-am apucat sa traduc de mai demult dar m-am oprit din lipsa de inspiratie. Adica e simplu sa scrii "Salveaza ca..." in loc de "save as..", dar in umele locuri mesajul in romaneste suna ca naiba si acolo iti trebuie intr-adevar inspiratie. Si nu e putin lucru sa iti apara numele in MT4 ca fiind individul care ai tradus MT4 in romaneste! :D

 

Uite asa arata la mine, lista de unde aleg limbajul, si asa arata meniurile la editor, dar traducerea e partiala (adica nu am tradus toate mesajele):

 

post-1272-1189953003_thumb.jpg

 

post-1272-1189952762_thumb.jpg

 

sa pun "unelte" in loc de tools? haha suna ca dracu. De aia ziceam ca trebuie inspiratie. Traducerea e foarte simpla, se lanseaza MT4Lang.exe, care vine in kitul de distributie cu Metatrader, si se straduc toate mesajele. Daca cineva vrea sa termine ce am inceput eu, va pun cele doua fisiere .lng (exista unul pt terminal si unul pt editor). Dar nu e mare scofala sa le faceti voi, tot ce va trebuie e inspiratie, nu e necesar sa stiti cine stie ce engleza. Si un background ca programator e preferabil, altfel vom avea traduceri ciudate cum gaseam eu acum vreo 10 ani prin programele de contabilitate care umpleau piata de la noi ca ciupercile, gaseam cate un mesaj de radeam cu burta pe jos....

 

Si apoi daca traduceti, puneti fisierul la metaquotes pe web. Lor s-ar putea sa le placa, sa includa in noul release care apare periodic (poate chioar 211, de ce nu? acum e Built no 210), si daca da, s-ar putea sa va treziti si cu niste bani... Putini, dar ii luati, nu ii dati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho, ho! O idee super tare! :D

Traducerea trebuie facuta indiferent cum. Si ce daca suna ca dracu'?

Nu conteaza, or sa vina apoi altii sa rafineze traducerea versiunea 1, si incet, incet, intram si noi in randul lumii. :D

Inceputul e foarte greu, restul se mai slefuieste.

 

 

 

 

 

 

Salutam cu bucurie initiativa! Si sa stii ca poate fi si aducatoare de bani. De exemplu cand va deveni destul de consistenta (traduceri din help, exemple de experti) se poate pune un link pe codebase la mql. Sunt destul de multi interesati, eu de exemplu primesc regulat cereri (chiar si aici pe pm, dar mai ales pe mail) de documentatie in romaneste si lectii de programare. Si trebuie sa le raspund mereu negativ, spre indignarea lor, si a mea: Nu am mql in romaneste, nu am nici macar in engleza carti si alte chestii, pt ca helpul este arhisuficient si la obiect.

 

Bun, de unde se poate incepe? Se poate incepe cu implementarea limbajului romanesc pentru Metatrader 4 si pentru Metaeditor 4. Sunt doua fisiere in care trebuie pur si simplu inlocuit textul in engleza cu textul in romaneste, dar trebuie cineva "cu idei" pentru ca lungimea sirurilor este limitata si trebuie sa sune frumos si la obiect in romaneste. Metaquotes pune la dispozitie un program de implementare a noilor limbaje, si cum piuteti vedea, altii sunt mult mai harnici, exista MT4 in turceste, spaniola, slovaca, rusa, portugheza, poloneza, koreana, japoneza, si alte vreo 20 de limbaje, inclusiv indoneziana si chiar bulgara. Daca dati in MT4 pe View/Languages o sa vedeti toata lista. Romana lipseste! De asemenea in MetaEditor, sunt mai putine limbaje, dar sunt cele mai importante, si iar, romana lipseste. Eu m-am apucat sa traduc de mai demult dar m-am oprit din lipsa de inspiratie. Adica e simplu sa scrii "Salveaza ca..." in loc de "save as..", dar in umele locuri mesajul in romaneste suna ca naiba si acolo iti trebuie intr-adevar inspiratie. Si nu e putin lucru sa iti apara numele in MT4 ca fiind individul care ai tradus MT4 in romaneste! :D

 

Uite asa arata la mine, lista de unde aleg limbajul, si asa arata meniurile la editor, dar traducerea e partiala (adica nu am tradus toate mesajele):

 

post-1272-1189953003_thumb.jpg

 

post-1272-1189952762_thumb.jpg

 

sa pun "unelte" in loc de tools? haha suna ca dracu. De aia ziceam ca trebuie inspiratie. Traducerea e foarte simpla, se lanseaza MT4Lang.exe, care vine in kitul de distributie cu Metatrader, si se straduc toate mesajele. Daca cineva vrea sa termine ce am inceput eu, va pun cele doua fisiere .lng (exista unul pt terminal si unul pt editor). Dar nu e mare scofala sa le faceti voi, tot ce va trebuie e inspiratie, nu e necesar sa stiti cine stie ce engleza. Si un background ca programator e preferabil, altfel vom avea traduceri ciudate cum gaseam eu acum vreo 10 ani prin programele de contabilitate care umpleau piata de la noi ca ciupercile, gaseam cate un mesaj de radeam cu burta pe jos....

 

Si apoi daca traduceti, puneti fisierul la metaquotes pe web. Lor s-ar putea sa le placa, sa includa in noul release care apare periodic (poate chioar 211, de ce nu? acum e Built no 210), si daca da, s-ar putea sa va treziti si cu niste bani... Putini, dar ii luati, nu ii dati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu adevarat important de tradus ar fi documentatia... Dar eu zic mai bine s-o lasati asa. Eu zic ca te invata lenes la engleza. Cei care au Windows sau Office pe romana nici nu se descurca cand ajung la un calculator normal cu ele pe engleza. Cat despre web, fiind in engleza, enigma totala... Si MetaTrader ar trebui sa ramana tot in engleza. Nu-i vad rostul sa fie neaparat tradus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu adevarat important de tradus ar fi documentatia... Dar eu zic mai bine s-o lasati asa. Eu zic ca te invata lenes la engleza. Cei care au Windows sau Office pe romana nici nu se descurca cand ajung la un calculator normal cu ele pe engleza. Cat despre web, fiind in engleza, enigma totala... Si MetaTrader ar trebui sa ramana tot in engleza. Nu-i vad rostul sa fie neaparat tradus.

 

Dragii Moshului ... apoi ... voi chiar credeti ca puteti face ceva in trading, fara engleza ?

Cum ramane cu stirile la care tre sa cuplezi in cateva secunde ?

 

 

Si parca se zicea pe'aici Aria Programatorilor ... adica ... programatorii pe verticala X programatorii pe orizontala = Aria

 

Acuma cred ca a sosit timpul sa va spun ca eu m-am lasat de tutun de vre-o 50 si ceva de ore ( de la 2 pachete pe zi ).

Asa ca va rog sa fiti ingaduitori cu mine pentru ca este ... printre cele mai grele lucruri de facut.

 

Da tot de la trading s-a tras ... Zice Elder in "Come into my trading room" ... citat aproximativ tradus din zbor ... SA NU TE APUCI DE TRADING DACA ESTI UN GRAS LENES CARE NICI MACAR DE FUMAT NU SE POATE LASA ... Cu alte cuvinte, daca tu stii despre tine ca NU cuplezi la disciplina si nu pui botu la reguli chiar si auto impuse, atunci mai bine las-o moarta cu tradingu, ca te va costa scump.

 

Si cum eu eram decis sa ma apuc de trading, am inceput cu ce am crezut eu ca e mai greu :

1. M-am lasat de mancat.

2. M-am apucat de invatat trading.

3. M-am apucat de testat platforme. Dupa ce am testat vre-o cateva am dat de MetaTrader si nu am mai testat nici o alta.

4. Continui sa invat trading.

5. Am slabit 17 kg si am facut primii experti in MQL4.

6. Continui sa lucrez la primii experti.

7. M-am lasat de fumat.

...

Cred ca mai am putin si dau afara primul expert utilizabil intr-o piata cu lichiditate moderata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Parerea mea este ca atunci cand faci o treaba ca asta NU o faci (numai) pentru cei care nu stiu Engleza. O faci pentru ca Engleza nu este singura limba din lumea asta si pentru ca e placut sa ai informatie de calitate in limba materna. Acum nu vreau sa credeti ca urla patriotismul in mine, dar cand vad traduceri in Bulgara, Rusa sau alte limbi mai "rare", dar nu in Romana, parca ma simt putin dat intr-o parte. Nici mie nu-mi plac aplicatiile traduse in Romana pentru ca de cele mai multe ori trebuie sa traduc termenii in Engleza inainte de a intelege ce inseamna... dar consider ca traducerile TREBUIE sa existe, chiar daca eu nu le folosesc. Macar asa, ca sa se stie ca existam si noi pe harta.

 

Felicitari pentru performante, masterd6ib6! Chiar sunt de apreciat. Si mi-a placut interpretatrea "ariei programatorilor" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne plangem mereu ca piata de capital din Romania este subdezvoltata, ca prea putini romani sunt interesati de tranzactiile bursiere, ca si mai putini cunosc sau au auzit de posibilitatile de investitie pe pietele straine etc. Cred ca una din cauzele fundamentale ale acestei stari de fapt o constituie lipsa informatiei de specialitate in limba romana, prea rarele lucrari de popularizare a fenomenului bursier in general, in limba romana. Fie si din acest context consider ca o asemenea intreprindere este mai mult decat benefica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne plangem mereu ca piata de capital din Romania este subdezvoltata, ca prea putini romani sunt interesati de tranzactiile bursiere, ca si mai putini cunosc sau au auzit de posibilitatile de investitie pe pietele straine etc. Cred ca una din cauzele fundamentale ale acestei stari de fapt o constituie lipsa informatiei de specialitate in limba romana, prea rarele lucrari de popularizare a fenomenului bursier in general, in limba romana. Fie si din acest context consider ca o asemenea intreprindere este mai mult decat benefica.

Candva stirile aveau o sectiune financiara, acum sectiunea e MoneyChannel, genul de canal pe care nu se uita nimeni. Pana la urma lipsa de interes pentru domeniu, cauzata de media si de figurile "bancare" au eliminat complet stirile financiare din peisaj, asa ca blocul principal de stiri se incheie cu albumul de familie al fotbalistilor... Am auzit faze de genul "Intr-o tranzactie una dintre parti castiga si cealalta pierde" spuse de masteranzi ... directori economici! Asta e abordarea tradingului in tara matrapazlacurilor. Iar cand oamenii vad la televizor la stiri chestii gen "investiti in imobiliare" (de unde naiba bani de asa ceva) si rentabilitati de 15% la fonduri, sfaturi speculative ca sa ajunga la 50%, voci "cu greutate" care-i sfatuiesc sa mearga pe variante "sigure" de cateva procente pe an , in ideea, "ma prostilor voi depuneti-va banii la banca noi luam 60 de milioane pe luna ca banca noastra are active de atat...la levier de atat" ..,ei, romanii obisnuiti fara bani, ce sa creada ei despre domeniul financiar, altceva decat ca ar fi o tampenie despre care se vorbeste pe un canal specializat. Deh, e o tara cu mediu financiar stalinist : din 17 ani, 14 ani bancile au mers fara credite de consum. Pe de alta parte, nu sunt banci de investitii deloc, tocmai genul de institutii care ar fi promovat o cultura financiara pro trading. Numai "buticuri de bani" comerciale, mai mari sau mai mici. E normal ca tot mediul asta ultraconservator de factura bancara sa-si puna amprenta asupra educatiei financiare a romanului. Evident ca acesti oameni, care castiga sute de miloane pe luna fara efort, fara sa le tremure mana cand apasa pe butonul BUY/SELL, nu au avut nici un interes sa-l instruiasca pe roman. Iar restul lumii financiare e inchisa in lumea BVB - BMFMS - RASDAQ - CNVM. (De fapt nici nu cred ca CNVM a reglementat tranzactiile in marja). Traim intr-o tara cu o schema exponentiala a salariilor. Nu exista ABSOLUT NICI UN INTERES al celor din varf de a dezvolta activitati din care sa castige si baza (pe principiul "castig eu, castigi si tu"), mai mult decat atat, NU AU CUNOSTINTELE, NICI AUTORITATEA de a avea asemenea initiative. Asa ca Romania functioneaza in continuare pe principiul eu iau 60 de milioane ca am relatii suspuse, voi doi 30 ca aveti si voi relatii bune pe acolo, alti trei mai iau 15 ca mai au si ei relatii pe undeva, zece mai iau 10 milioane ca mai e nevoie de ei, si cincizeci iau salariul minim pe economie, da-i dracului ca atata merita... Asa ca intreaga tara e paralizata de obsesia relatiilor...ce, poti sa-i condamni pentru asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.