Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Sunt relativ nou pe forumul acesta si cautam un topic sau ceva related la topicul asta, ZigZag, nu am gasit si m-am gandit sa deschid eu unul. Voiam doar sa aflu parearea romanilor despre astfel de indicatoare, o sa si atasez aici cateva ca sa nu vorbim numa asa in gol.

OK acuma la subiect.

 

Ce parere aveti despre astfel de indicatoare?

Se pot folosi in tradingul de zi cu zi?

Ce potential au astfel de indicatoare din punctul vostru de vedere?

Sisteme functionale bazate pe zigzaguri.

Exista Zigzaguri care nu se redeseneaza? (EU nu stiu decat de o incercare de a mea de zigzag care iti arata o miscare de peste x% intr-o directie)

 

Ca sa nu imi dau replay la mesajul asta o sa pun aici parerea mea personala despre ele si sper ca si altii sa se exprime. ;)

 

Eu cred ca sunt bune dar pana la un moment dat. Datorita faptului ca majoritatea se redeseneaza e nevoie de un filtru sau ceva non-repainting care sa strecoare semnalele aruncate de zigzag si sa lase pe masa cat mai multe din cele bune si mai putine din alea rele. (cele bune sa se adune cele rele sa se spele). Ma chinui de o vreme cu o suita de zigzaguri la nishte EA-uri dar am observat un fenomen ciudat. Ultimul EA-cu zigzaguri la care am lucrat implementeaza strategia de aici: forex[/acronym]-tsd.com/suggestions-trading-systems/8728-follow-bouncing-pip.html"]http://www.forex-tsd.com/suggestions-tradi...uncing-pip.html. Fenomenul ciudat e ca oricat am incercat sa filtrez semnalele de la zigzag EA-ul nu aduce profit decat pe 2007. In 2006 e varza.

Oricum am auzit de strategii mai conservative care nu te arunca intr-o pozitie deschisa odata cu semnalul de la zigzaguri ci te lasa sa astepti un retracement, ori sa stai pana la un nivel de pivot, sau ceva in genul asta. Asa ceva inca nu am experimentat dar mi se pare buna idea deoarece nu tranzactionezi in directia opusa trendului. (the trend is your friend)

Legat de potentialul zigzagurilor cred ca e cel mai mare pe care il poti scoate dintr-un indicator deoarece prinde topuri si bottomuri. In teorie daca ai alege doar semnalele bune ai tranzactiona perfect dupa pret ;) .

 

Astept parerile voastre. Victor

DT_ZZ.mq4

DT_ZigZag_Lauer.mq4

NonLagZigZag_v2.mq4

ZigZag.mq4

ZigZag_Pointer.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Salut,

 

Sunt relativ nou pe forumul acesta si cautam un topic sau ceva related la topicul asta, ZigZag, nu am gasit si m-am gandit sa deschid eu unul. Voiam doar sa aflu parearea romanilor despre astfel de indicatoare, o sa si atasez aici cateva ca sa nu vorbim numa asa in gol.

OK acuma la subiect.

 

Ce parere aveti despre astfel de indicatoare?

Se pot folosi in tradingul de zi cu zi?

Ce potential au astfel de indicatoare din punctul vostru de vedere?

Sisteme functionale bazate pe zigzaguri.

Exista Zigzaguri care nu se redeseneaza? (EU nu stiu decat de o incercare de a mea de zigzag care iti arata o miscare de peste x% intr-o directie)

 

Ca sa nu imi dau replay la mesajul asta o sa pun aici parerea mea personala despre ele si sper ca si altii sa se exprime. ;)

 

Eu cred ca sunt bune dar pana la un moment dat. Datorita faptului ca majoritatea se redeseneaza e nevoie de un filtru sau ceva non-repainting care sa strecoare semnalele aruncate de zigzag si sa lase pe masa cat mai multe din cele bune si mai putine din alea rele. (cele bune sa se adune cele rele sa se spele). Ma chinui de o vreme cu o suita de zigzaguri la nishte EA-uri dar am observat un fenomen ciudat. Ultimul EA-cu zigzaguri la care am lucrat implementeaza strategia de aici: forex[/acronym]-tsd.com/suggestions-trading-systems/8728-follow-bouncing-pip.html"]http://www.forex-tsd.com/suggestions-tradi...uncing-pip.html. Fenomenul ciudat e ca oricat am incercat sa filtrez semnalele de la zigzag EA-ul nu aduce profit decat pe 2007. In 2006 e varza.

Oricum am auzit de strategii mai conservative care nu te arunca intr-o pozitie deschisa odata cu semnalul de la zigzaguri ci te lasa sa astepti un retracement, ori sa stai pana la un nivel de pivot, sau ceva in genul asta. Asa ceva inca nu am experimentat dar mi se pare buna idea deoarece nu tranzactionezi in directia opusa trendului. (the trend is your friend)

Legat de potentialul zigzagurilor cred ca e cel mai mare pe care il poti scoate dintr-un indicator deoarece prinde topuri si bottomuri. In teorie daca ai alege doar semnalele bune ai tranzactiona perfect dupa pret ;) .

 

Astept parerile voastre. Victor

Tot ce poti sa folosesti la el sunt varfurile, pana la penultimul. Asta e chestia, ca se redeseneaza. Am incercat sa-l utilizez in conjunctie cu SAR , dar fara succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maslow,

 

Stai un pic ca n-am inteles prea clar cum faci tu tranzactiile cu zigzaguri. Sa zicem ca ai un punct oarecare pe care-l consideri tu penultimul si inca unul care e ultimul desenat amandoua spundantu-ti sa SELL (de exemplu). Tu ce faci practic in situatia asta, fac buy deoarece penultima rezistenta a fost sparta si acum e suport?

Can faci buy-ul, cand apare ultimul punct, deci cand punctul pe care l-ai ochit tu devine penultimul?

 

Eu tind sa cred ca idea de a filtra semnalele si de a merge cu trendul e cea mai buna. Adica vor urma sa zicem 20 de semnale in jos (sell) si filtrul tau non-repaiting scoate 18 afara mai raman 2. Pierzi o data si in cealalta "you ride the trend".

 

Ms, Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.