Sari la conținut

Automated Trading Championship 2007


Mangusta

Postări Recomandate

In primul rand vreau sa ii urez bafta lui Tradelover [cu ce nick joci la concurs?]

 

Dupa nici 12 ore de cand a inceput concursul primul clasat , winwin2007 , se claseaza in fruntea topului cu 11.124 in balanta.Strategia lui se bazeaza pe scalping strategies.

 

Urmaresc cu interes competitia ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ii urez si eu bafta, mai ales pentru convingerea ca poate infringe chichitele forexului cu expertii lui de trading directional. Eu mi-am pierdut increderea, am devenit arbitrajor si pot sa sforai linistit la levier 300. Candva si eu aveam placerea asta de a surubari expertii, de a intoarce parametrii pe toate partile doar-doar oi obtine expertul care sa nu se desincronizeze de piata. E drept, eu nici nu am avut timpul de a lasa expertii sa se deruleze pe forward test, nici curajul sa-mi las banii pe asa ceva. Daca un expert nu dadea bine pe toate felurile de backtest, nu avea sens. Ma bucur ca am scapat din iadul forexului obisnuit fara bani pierduti, metatrader insa mi-a luat un an de viata, iar toata experienta forex pe ansamblu, doi ani (deh, am pierdut pe Oanda, dar m-am jurat sa nu reintru decat cand o sa fiu sigur de ceea ce fac) . Am toata consideratia insa pentru toti cei care sunt inca acolo, in linia intai , luptandu-se cu un inamic mult mai puternic si mai siret...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Vad ca sunt trei participanti din Romania. Tradelover, tu reprezinti Romania sau Thailanda? Si dintre cei 3 (akyu, dune_fly si pusa21) mai e cineva de pe vamist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salve all si mersic de imbarbatari.

 

Eu sunt "stitch" si pentru ca se cerea adresa unde sa pot fi contactat (cu nr de telefon, de asemenea), m-am trezit ca reprezint Thailanda ;) Da' le-am zis ca sunt roman, ca trebe pasaportul cand o sa iau banii... ;)

 

Pana acum va pot spune doar ca cei din top nu vor sta mult acolo, cel putin la ora actuala, cei care sunt in top cu un singur bid care s-a nimerit pe directie (cazul polonezului ala, "zrn", care acum e pe locul 1 si tranzactioneaza fara SL!!!) se vor duce repede in jos la bidurile urmatoare. De asemenea, sa incepi cu 5 loturi (maximul admis) mi se pare o aberatie, ori mai degraba o loterie. Dai cu banul. Poti sa ai bafta si sa iti faci ceva rezerve de capital pentru saptamanile urmatoare, ori poti sa te frigi si sa termini contul la primul bid, si atunci iti iei de o grija. Pana la ora actuala 5 dintre cei 6 care au ocupat temporar locul intai s-au pierdut undeva dincolo de locul 100....

 

Despre "Stitch": cel mai bine pana acum a fost locul 150 si ceva, acolo unde sunt aia care nu au pus nici un bid pana in prezent si au equity 10k ;);). Daca e sa ma plang, am avut si oleaca de ghinion. Folosesc slippage de 3, nu ma asteptam sa imi dea requote la slippage-ul asta.... Si totusi... Daca va uitati la jurnal, primul bid pe care am incercat sa il pun mi-a fost returnat cu "trading in afara pietului pietei", haha... Cred ca acolo a fost o gusa a lu metaquotes, pentru ca pretul nu putea sa fuga in afara celor 3 pipsi de slippage. Pe grafic pretul arata corect la ora aia, trebuia sa fiu pe baricada. Daca inghitea bidul ala, acum stateam pe vreo 260 de parai peste cei 10k. C'est la guuuueeeeerrrrrrrreee... hihi. Am intrebat in stanga si in dreapta, se pare ca nu mai e nimeni care a patit chestia asta....

 

Ok, vedem ce o mai fi, saptamana asta pare sa fie moarta pt mine, e alt tip de piata decat aia pe care am mizat. Sper ca Stitch sa ia cat mai putine tranzactii (ar trebui sa se prinda si sa stea cuminte!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pana acum polonezul zrn a ramas in tot si tot inchide ordine.La sfarsitul zilei o sa ii notam pe primii 10 clasati ca sa vedem evolutia lor pe parcursul concursului

"tot inchide ordine" inseamna de fapt un singur ordin, care la un momentdat s-a dus pana la +7900 de parai, deci aproape ca isi dublase contul intr-o zi, dar pe care a reusit dupa pull-back sa il inchida la +4400, adica jumatate din profitul potential(!!), ceea ce ma face sa cred ca (si) conditiile de iesire lasa de dorit... si acum e pe locul al doilea. ;) Nu zic ca expertul lui nu e bun, o fi. Poate are niste conditii de intrare foarte bazate, care sa il impiedice sa ia biduri pierdante, si atunci o sa il vedem in top multa vreme. Dar mie mi se pare ca face multe greseli, de genul loturi prea mari, tranzactionare fara SL (daca primeste requote la inchidere, cum am patit eu, si nu reuseste sa inchida cand vrea el?) si multe altele. Personal nu dau bani multi pe el. Sunt tare curios ce face cu ordinele care intra la negativ. Daca prinde un top la cumparare, sau un bottom la vanzare, la cantitatea aia de loturi, il vedem repede sub 10 mii.

 

Scalperul neamt care acum se afla pe primul loc, iarasi nu imi inspira prea multa incredere. Pana acum a tranzactionat cu 3-8 loturi (daca e mai mult de 5 il sparge in doua biduri mai mici) si cu TP la un pip si SL la 20 de pipsi. Avand in vedere ca EURGBP e foarte molcom si are tot timpul oscilatii de 10-15 pipsi in ambele directii, chiar si pe trendurile cele mai puternice, are sanse mari sa reuseasca sa isi obtina pipul la toate intrarile (eu insumi m-am gandit la un expert bazat exact pe aceeasi idee si pereche valutara, am intors povestea asta pe toate partile timp de cateva saptamani, dar am abandonat ideea in favoarea testului stochastic, de care o sa vorbesc mai incolo, cand o sa mai urc in top ;), pana acuma expertul meu codaş nu intereseaza pe nimeni ha ha). Cum ziceam, omul are sanse ca in peste 95% din cazuri sa isi obtina pipul. Si daca reuseste, o sa castige concursul. Pe de alta parte, e destul o singura tranzactie in care sa nu isi obtina pipul, ci sa dea in stopul de -20, care sa ii "rupa" din cont castigul ultimelor 15-30 de biduri (depinde cu ce lot joaca cand prinde gaura). El castiga in medie 120-200 de parai pe pip, asa a luat pana acum. Deci 20 de pipsi in minus o sa ii rupa din cont intre 2400 si 4000 de parai, si asta se poate intampla in aproximativ 5% din cazuri. Sper spre binele lui sa castige, pentru ca mi-ar place mai mult sa castige un neamt deat un rus, ha ha ha...

 

Dintre cei care au mai fost pe primul loc, singurul care a revenit in prima pagina este Zona, din Belarus. Acum este pe locul 13 (dupa ce a stat la inceput pe primul loc o bucata buna, a prins retracement si a pierdut din equity, si a "pupat" locul 50-60 ieri dupa amiaza). Mie mi se pare ca dintre toti la care m-am uitat, el tranzactioneaza cel mai bine, si a prins niste intoarceri foarte frumoase.

 

Oricum, cartile sunt departe de a fi facute. Concursul e greu. Batalia e impotriva pietei, nu impotriva celorlalti paticipanti. Adica ne batem cu BIG SHARK, nu cu de alde tradelover... Daca ma uit anul trecut, cei care au castigat nu au fost in top din primele zile. Si apropo de faptul ca concursul e greu: pana si Steinitz a luat-o in buba... ha ha ha haaaa...;);) Era ieri pe locul 55, dar dupa tranzactia "buna" inchisa noaptea trecuta, azi se afla pe locul 133, cu 10190$. S-a mutat de pe pagina 4 pe pagina 9. Probabil ca nu il remarcam, dar am fost "colegi de grupa" pe pagina 11 dimineata, Stitch a fost deasupra lui cu doua locuri (aici aud exclamatiile: waaaaaawwww....;). Pentru cine nu stie cine e Steinitz, tipul isi vinde expertii pe bani grei si se lauda cu profituri de zeci de procente lunar (cititi profilul lui si intrati pe pagina de web). Cineva de aici de pe forum a cumparat unul dintre experti si din cate am inteles chiar face ceva bani cu el! (mi l-a trimis si mie pe PM, chipurile sa imi dau cu parerea, dar eu nu am fost foarte entuziasmat, l-am testat, apoi l-am sters, nici acum nu sunt entuziasmat, ma stiti ce chitzibusar sunt legat de programare, dar daca Steinitz castiga concursul, s-ar putea sa ling unde am scuipat si sa investesc si eu ceva bani, he he he). Precum vedeti, numai nume grele pe aici....

 

Stitch momentan pe locul 178, cu 10040$, in cadere de pe locul 161 unde a stat noaptea trecuta. Ca numar de pipsi sta mai bine ca multi de pe primele pagini care au jucat cate 5 loturi... Stitch a jucat deocamdata 0.1 loturi si are 40 de pipsi la activ. Take it easy, este destul timp sa crestem numarul de loturi...

 

Later edit:

 

Muaaa haha, Steinitz pe locul 183, l-am devansat cu o pagina... Se pare ca a mai luat un bid pe directie inversa, care e inca in desfasurare... Sper, pentru clientii lui, sa reuseasca sa il aduca la pozitiv ;) Chiar daca nu castig nimic, tot o sa dorm linistit cateva saptamani dupa ce se termina concursul asta... Mai ales ca o sa fie in perioada craciunului si o sa am vacanta ;)

 

Later later edit:

 

Zrn pe locul 9, in cadere spectaculoasa. Parca am fost pocit la gura: bidul pe directie negativa l-a prins cu... 6.4 loturi!!!! EA-ul ala nu doar lasa de dorit, precum ziceam, ci e complet idiot facut... Daca nu reuseste sa se redreseze, putem sa ii spunem adio... Are nevoie doar de 150 de pipsi in jos ca sa termine contul. Si G/J poate inghiţi 150 de pipsi dintr-o singura imbucatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Update de pe linia frontului:

 

1. zrn s-a dus. Puteti sa ii spuneti bye. Era pe locul 40 mai devreme, si de atunci cursul s-a mai miscat ceva.

2. steinitz recupereaza teren

3. winwin e tot pe primul loc

4. stitch e steady, la lotul ala mic nu prea se simte in bani, desi in pipsi sta pe 60 de puncte.

5. demn de remarcat este ca ldamiani, castigatorul locului 2 de anul trecut (si a celor 25 de mii de dolari) tocmai m-a depasit "in trecere" si se afla deasupra mea doua locuri, pe locul 157 (asta ca sa ma laud ca am ajuns pe 159, cea mai buna performata de cand am inceput sa pun biduri, aaaa adica bid ;), pana la biduri mai am...). Ce voiam sa remarc, Luis Damiani tranzactioneaza prudent, exact ca anul trecut, a inceput cu 1.6 loturi pe euro, cu stop la 90 de puncte si target la 220 de puncte (aproximativ RR ratio de 0.4-0.5, despre care am mai vorbit, la care probabil ca a calculat sa includa si spreadul). Luis e specializat in euro, dar e posibil sa tranzactioneze si alte valute. Nu zice nimic despre el sau despre expertul propriu, dar "doua la rand" e greu de obtinut, probabilistic, de aceea nu cred ca va castiga vreun ban anul acesta, insa e foarte probabil ca va incheia intre primii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.