Sari la conținut

MT4 build 211


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

Ca sa nu il mai supar pe Tavi ;) (si care de altfel are dreptate!) am deschis un tread nou, si nu am mai postat off-topic la strategia lui mfx. Despre ce e vorba? desigur, despre ticsii si pipsii aia. Oare MetaQuotes ne citeste forumul? hihi. Pentru ca in noul lor update de alaltaieri (tocmai au lansat buildul 211 de la MT4, precum vedeti din titlu), pe pozitia a patra la "imbunatatiri si buguri rezolvate" apare:

 

4. MQL4: Fixed function MarketInfo() with parameter MODE_TICKVALUE.

Ori Ranat citeste vamistul, ori l-au tras de... indicatori alti utilizatori, ori MQ a realizat ca erau bubulani, dar se pare ca au reparat chestia cu ticsii, intr-adevar. In plus, acum valoarea e calculata asa cum trebuie, cu toate zecimalele, inainte era prezentata normalizat, ceea ce la arbitraj poate dauna considerabil (fractiuni de cent, adica a treia-patra zecimala la dolar si fractiuni de pip la a doua zecimala, adica la zecimala a sasea a cursului, desi par insignifiante, pot fi foarte importante la arbitraj sau FPI cand te joci cu hedging cu zeci de loturi!).

 

Si, ca sa impac borcanele cu TheEconomist, am lasat toata noaptea trecuta sa afiseze tick value la fiecare tick, acelasi "expert" cu codul:

 

int start()
{ Print("tick size= ",MarketInfo(Symbol(),MODE_TICKSIZE),
" - tick value= ",MarketInfo(Symbol(),MODE_TICKVALUE));
return(0);
}

si care in versiunea initiala dadea aberatii de genul:

 

...........

22:40:30 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:31 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0002 - tick value= 17.07

22:40:32 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

...........

 

de data asta, dupa mai mult de 8 ore, singurele chestii pe care le-am gasit in jurnal au fost de genul:

 

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5143

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5147

tick size= 0.0001 - tick value= 8.515

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5155

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5157

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5157

tick size= 0.0001 - tick value= 8.515

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5148

tick size= 0.0001 - tick value= 8.515

tick size= 0.0001 - tick value= 8.5143

 

etc etc.

 

Nu am prins nici un tick size diferit de 1 !! Se pare ca au remediat bugul. Si in plus, va rog sa remarcati ca acum valorile lui tick value au toate zecimalele necesare. Afisarea cu 4 zecimale maxim, provine de la functia print. Daca foloseam DoubleToStr() puteam sa afisez cate zecimale voiam.

 

De exemplu: am folosit in loc de print(x,y) o chestie de genul

 

Print(DoubleToStr(x,10),DoubleToStr(y,10));

 

Si asta am obtinut:

 

2007.10.18 15:14:21 test GBPCHF,H4: tick size= 0.00010000 - tick value= 8.51933890

 

Eh, asa mai merge.... Inainte nu era posibil sa obtii nimic dincolo de zecimalele alocate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.