Sari la conținut

Ce stiti despre spread betting?


Postări Recomandate

Stie cineva ceva despre Spread Bettings ? S-a "jucat" careva pariind pe forex sau burse de marfuri?

Am descoperit alternativa asta de investitii pe google dar nu ma descurc f bine cu engleza.Din cate inteleg sunt niste avantaje fata trading-ul obisnuit cum ar fi profitul tax free si ma gandesc eu si ca se pot face scalpari fara probleme.Daca aveti ceva experienta va rog sa postati sau sa faceti o sectiune speciala.

ps- se poate castiga pe bursa de marfuri si daca actiunile scad,exact ca la forex

- daca am voie o sa postez si unul din site-urile de profil care pare mai serios (unde mi-am facut cont,n are legatura cu sitemul refferal)

 

thnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Management

Eu sincer am aflat acum cateva zile despre chestia asta si pare interesant. Practic, spread betting-ul (sau spread trading-ul... o sa va explic mai incolo de ce multi prefera sa-i spuna betting) implica anticiparea directiei in care se va misca o actiune, o pereche valutara, un contract... orice instrument financiar care poate fi tranzactionat.

 

Sa spunem ca EURRON (fac si eu pe "nationalistul" si dau exemple cu RON) are bid=3.3730 si ask=3.3780. Acum am doua variante: mizez pe cresterea pretului peste 3.3780 sau pe caderea lui sub 3.3730. Sa spunem ca eu cred ca pretul va scadea sub 3.3730 si pariez 10 euro. Daca previziunea mea se adevereste, pentru fiecare punct cu care pretul se misca sub 3.3730, castig 10 euro. Si bineinteles ca daca pretul merge contrar asteptarilor mele, pierd 10 euro pentru fiecare punct cu care pretul creste peste 3.3730. Simplu... si riscant... dar interesant (cel putin pentru mine) ;).

 

Desi se numeste "spread betting" si "betting" inseamna "pariu", nu cred totusi ca este chiar un pariu. Spre deosebire de jocurile de noroc unde mergi... la noroc, aici poti sa folosesti de exemplu analiza tehnica pentru a incerca sa iti dai seama in ce directie va merge cursul. Practic, poti sa aplici toate principiile pe care le aplici in forex, numai ca nu cumperi sau vinzi valute, doar speculezi miscarile de pret. In plus, poti sa folosesti limit orders pentru a diminua pierderea sau pentru a incasa profitul. Si daca nu e chiar un joc de noroc, ce-i cu betting-ul ala? Ei bine, in unele tari, veniturile obtinute din pariuri NU sunt impozitate... deci trageti singuri concluziile de ce se numeste asa ;)

 

Astept si parerile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

;) Ce tare! Dupa ce am deschis threadul asta, in partea de jos, la "similar topics" a mai aparut un thread despre spread betting despre care nu stiam, deschis de sergiub. Sergiu, pana la urma te-ai mai documentat despre tipul asta de investitii? O sa unesc threadul tau cu al meu...

 

Edit: Pentru ca threadul lui Sergiu este mai vechi decat al meu, dupa ce am unit threadurile, postul lui apare primul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu s-a jucat nimeni cu asa ceva?

e tax free in UK, de alta tara nu mai stiu (ha sa zic, o simpla cautare n'a dat roade mai degraba).

 

din cate stiu, e vb de diferente doar la nivel "operational", caci esenta luarii deciziilor tot ca la trading obisnuit este : tot trebuie sa ai un model de a vedea piata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

...

din cate stiu, e vb de diferente doar la nivel "operational", caci esenta luarii deciziilor tot ca la trading obisnuit este : tot trebuie sa ai un model de a vedea piata...

De aia ziceam si eu ca nu e chiar un joc de noroc. Pacat ca la noi nu merge sa-i spui "pariu" si sa scapi de taxe ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

din cate stiu, e vb de diferente doar la nivel "operational", caci esenta luarii deciziilor tot ca la trading obisnuit este : tot trebuie sa ai un model de a vedea piata...

De aia ziceam si eu ca nu e chiar un joc de noroc. Pacat ca la noi nu merge sa-i spui "pariu" si sa scapi de taxe ;).

 

am o banuiala ca spread betting-ul nici n'ar fi foarte reglementat la noi. am cautat despre impozitarea castigurilor din pariuri sportive online. forumuri, articole vorbesc despre ne-impozitarea acestor castiguri sau mai degraba de nedeclararea lor, statul mergand pe mana cetateanului care ar trebui singur sa'si declare acele venituri.

 

cel mult, am gasit o recomandare pentru pariori sa retraga de la casa de pariuri online maxim 600 ron/zi (prin analogie cu pariurile plasate la casele de pariuri locale).

 

acuma depinde daca casele de spread betting ce ofera pariuri pe valute accepta fonduri din RO ..

ma refer aici la operatori de SB de nototietate, caci daca majoritatea nu accepta, si dai peste una care zice "da", e ca si in cazul brokerilor care par dubiosi cand accepta e-gold-uri si alte mijloace de plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

M-am interesat si eu si am gasit un broker care acepta romani. Si cand au aflat de vamist au spus ca sunt dispusi sa ofere anumite avantaje membriilor comunitatii interesati sa tranzactioneze, daca le pun un banner pe site. A ramas sa mai discut maine cu ei. Brokerul se numeste worldspreads si nu stiu cat de cunoscuti sunt in domeniul asta dar sunt reglementati de FSA (ceea ce e bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau un raspuns avand in vedere ca nici eu nu prea stiu cum sta treaba, dar din ce zis phaeton mai sus, unul dintre avantaje ar putea fi lipsa impozitelor.

 

In cazul forex vs spread betting, ar mai putea fi un avantaj... Am observat ca in cazul brokerilor care ofera spread betting, spreadul este mai mic decat in cazul brokerilor forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.