Sari la conținut

apropos de inteligenta artificiala


Postări Recomandate

Deci The Eco ne recomanda subtil sa stam pe gard.

 

Nu recomand nimanui sa stea pe gard. Si mie mi se pare un buy dat de media mobila si de double bottom XZ, dar am aratat cat de mizerabile sunt mediile mobile ca si indicatori pentru un expert... Totusi, sa nu care cumva sa mergeti pe buy... Totul poate fi un urias descending triangle... Stiam eu de ce-mi place arbitrajul si detest analiza tehnica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

...Deci ce am aflat pana acum? Cum as putea instrui reteaua mea neurala daca as avea una si as dori sa o invat tradingul?...

 

...Deci The Eco ne recomanda subtil sa stam pe gard. Astreda vrea sa cumpere. Nicu vrea sa vanda. Adraz merge pe combinatii. ...

prima remarca iar o fac in felul meu pt ca este important pt mine sa recunosc meritele celor implicati aici si anume sincer ma bucur ca ai devenit "parintele spiritual" al acestui subiect precum si a celorlalti care au acceptat provocarea ta.

 

si acum trec la subiect:

 

...Deci ce am aflat pana acum? Cum as putea instrui reteaua mea neurala daca as avea una si as dori sa o invat tradingul?...

 

pai poti sa o instruiesti in cate feluri vrei, numai sa gasesti combinatia perfecta. intr-un grafic care nu ne arata clar ce s-ar putea intampla "next" as sta pe gard asa "subtil", (dar pregatita si la panda-monitorizare) cum spune TheEco, iar la urmatoarea mutare a graficului sau urmatoarea sau urmatoarea care ar intari o directie ANN-ul (artificial neural network) ar lua o decizie in acea directie.

 

referitor la faptul ca nu putem prezice cu certitudine directia.... aici am o mica indoiala si se bazeaza pe urmatoarea logica: daca Astreda vrea sa cumpere inseamna ca el din studiul lui, ii reiese ca a anticipat conform analizei facute pe grafic, ca va creste. si Adraz vrea sa cumpere ca asa simte dar nu e sigur dar si el a facut o analiza si ca sa fie sigur de reusita formeaza combinatia. Nicu vrea sa vanda. si el si-a facut calculul pe acest grafic neclar nu este sigur pe el pt ca graficul ii spune sa cumpere dar el a vazut un sell. intr-o situatie neclara, ANN poate astepta monitoriza si intra in piata atunci cand se confirma situatia.

nu vreau sa ma considerati gica contra, dar concluzia este ca fara sa vrem dupa ce analizam un grafic fiecare are o parere de buy/sell. acum... printre graficele tale, sunt convins ca ai si situatii mult mai putin ambigue. :)

 

pe langa asta ca sa analizezi o pereche de valute, propbabil ca iti ia cateva minute pana la zeci de minute. programul este capabil ca in aceiasi perioada de timp, conform matriceleor sa prezinte o situatie asupra tuturor perechilor valutare ceea ce te-ar ajuta sa iei o decizie mult mai rapida(asta daca vrei sa nu-ti joace programul banii.

 

e clar ca trebuiesc facute combinatii precum Adraz asa precum e bine sa ai si o diversificare a portofoliului pe dif perechi. pana cand un om face un click sa mute SL sau sa initieze alt lot samd, calculatorul o poate face aproape simultan pe mai toate perechile care le-ar juca si repet, conform inputurilor stabilite (inputuri care cuprind matricea, money management, risk management, strategies). mai mult, pt fiecare pereche de valute, se pot(cu ajutorul vostru) crea matrici diferite cu diferiti indicatori(indicatorii pot sa difere de la moneda la moneda ca si pondere faza de analiza si decizionala).

 

va dau un scenariu:

 

sunt convins ca in lunga voastra experienta ati avut situatii de genul cand urmarind alta pereche de valuta in evolutia ei sa va fi gandit: sa-mi trag una ca daca o luam ieri spre analiza as fi observat asta si as fi actionat in consecinta. sau situatii cand daca ai mai mult de 3 pozitii deschise pe diferite valori, poate nu ai avut timp sa muti SL-ul mai sus sau mai jos pt ca urmareai altele.... in fine u get the ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicu vrea sa vanda. si el si-a facut calculul pe acest grafic neclar nu este sigur pe el pt ca graficul ii spune sa cumpere dar el a vazut un sell. intr-o situatie neclara,

aduc cateva completari, asta pentru ca prima data am raspuns in timpul cafelei de dimineata inainte de a pleca la servici cam 5 minute la dispozitie si cum nu sunt "butonist" ca Laurentiu am reusit sa incropesc un rand cu ce am simtit eu, iti spun sigur ca nu as juca buy (asta nu neaparat pentru ca sunt un bear :) ), dar trendul long vine din trecut semn ca pretul a fost sustinut sa aiba aceasta directie, bulibaseala liniilor SMA imi arata ca posibil factorii care au generat trendul sa nu mai existe si desi in teorie se zice sa mergi intotdeauna cu trendul ochiul meu zice ca i-a pus caciula, big shark incepe sa-si marcheze profiturile si pot juca un micut sell, dupa care Dumnezeu cu mila, noi nu putem decat sa acceptam pierderea sau sa avem rabdarea maximizarii profitului cu un trailingstop adecvat.

 

P.S. Se zice ca Soros juca dupa cum il durea nu stiu ce parte a corpului...., omul a facut avere...., ba chiar i se pune in carca si o cadere a lirei..........,

migrenele mele cum le poti adauga inteligentei......., asta asa ca sa vezi ca singurul lucru sigur in jungla asta numita FOREX este ca stii cat pierzi, o suma fixa daca ai un moneymanagement, tot contul daca umbli fara, restul e............ citam pe Laur din traducerea dupa ELDER "Tradingul înseamnă că vrei să jefuieşti alţi oameni, în timp ce ei încearcă să te jefuiască pe tine."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[b Cum as putea instrui reteaua mea neurala daca as avea una si as dori sa o invat tradingul?...[/b]

 

pai poti sa o instruiesti in cate feluri vrei

@ kerosen , dar nu numai ...

O intrebare , dar mai degraba as vrea sa vad daca pricep sau am o perceptie gresita a fenomenului retea neurala.

Ce cred eu despre acest fenomen ...

In primul rind cred ca e o noua revolutie in posibilitatea de a face trading si as compara acest lucru cu trecerea de la ordinele introduse prin telefon personal (iar pina la executie dura ceva timp ... plus "cele 5 minute dupa telefon" pe care brokerul le putea folosi in avantajul lui ) , si tradingul actual (facut chiar si de pe capota masini ) in timp real cu executia de ordinul secundelor.Asta pe de o parte.

Pe de alta parte reteaua neurala este tot un program la fel ca oricare expert MT4 ,e adevarat ca la un alt nivel net superior ; adica aceasta retea neurala are posibilitatea de a invata singura din greseli (ca sa zic asa mai butucanos ).Adica reteaua neurala (care este un program complex) are posibilitatea de a-si face singura mici programele (update-uri ale ei )pe baza datelor acumulate in timp , practic ea scrie istoria asa cum a fost educata , si astfel , pe viitor va lua decizii noi .Din acest punct de vedere mai degraba se aseamana cu mintea omeneasca decat cu un expert MT4 care este foarte rigid in luarea deciziilor de a vinde sau cumpara pe fx.

Intrebarea mea ar fi asta ... E corecta perceptia mea asupra fenomenului retea neurala?

Daca e adevarat ca asa e ... am citeva pareri.

Prima si cea mai importanta parere e ca reteaua neurala nu va fi un holi grail.Va fi cel mult un program super profitabil pe o perioada de timp mai mare decit cel mai longeviv expert MT4.

Asa cum tu cauti anumite semnale perfecte pentru a-ti instrui neuroni retelei, tot asa si altii cauta la fel , doar ca apeleaza la matematicieni .... sau cine mai stie la ce.Astfel vor apare in timp diverse retele neurale care vor tranzactiona pe piata FX ; iar rezultanta lor nu va schimba cu absolut nimic realitatea pietei valutare (nivelele fibo de exemplu vor ramane aceleasi ) , ci , singurul lucru care il vor face va fi cresterea vitezei de reactie in introducerea ordinelor pe piata.Acum cred ca intelegi de ce am spus ca practic va fi o noua revolutie si am compara-to cu trecerea de la ordinele transmise brokerului prin telefon , la trecerea , la tradingul actual posibil de facut si de pe capota unei masini.Ceea ce vreau sa spun e ca in momentul in care pe piata vor tranzactiona n^n retele neurale va cistiga cea care va avea cea mai mare viteza in capacitatea ei de a se autoinstrui cu noile date reale.Va fi ca si cum am lua creerele celor mai profitabili traderi de pe piata si le-am mari artificial viteza de gindire in analizarea pietei de o mie sau de milioane de ori .

-------------

The Eco ne recomanda subtil sa stam pe gard. Astreda vrea sa cumpere. Nicu vrea sa vanda. Adraz merge pe combinati .

-------------

"Retea neurala 1" ne recomanda subtil sa stam pe gard."Retea neurala 2" vrea sa cumpere. "Retea neurala 3" vrea sa vanda."Retea neurala 4" merge pe combinatii.

-------------

Fara cinism ... asa se va ajunge la un moment dat.

Nu am facut apologia carcotasului... dimpotriva va fi un pas in viitor ... asa cum sunt convins ca peste secole vor urma alte noutati pe care acum nu mi le pot imagina.

Vreau sa inchei , ca sa nu devin plicticos , ca problemele retelelor neurale vor proveni din tocmai acest "semnal perfect" , adica pe orice strategie actuala cand se intra in piata cu un ordin sell/buy toate semnalele in momentul T(0) sunt perfecte ... ele isi pierd perfectiunea in urmatoarele valori ale timpului T(1)...T(n+1). Vom ajunge doar la viteze de analiza extreme .

Asa ca hai sa introducem in acei neuroni cea mai simpla strategie ( de fapt oricare ) , si reteaua sa i-si faca treaba.Pentru ca , daca mie mia luat 2 ani sa incep sa pricep forex , retelei ii va trebui 2 secunde sa faca aceeasi treaba , mai mult datorita memoriei ei , la prima pierdere minuscula , va invata si va tine cont imediat de evolutia pietei ... mie imi va lua timp serios plus o serie de stopuri atinse , pina voi pricepe ca a aparut o mica schimbare in piata.Si , daca eu , cu toate aceste neajunsuri sunt profitabil ... cu atit mai mult o retea neurala artificiala ar trebui sa fie profitabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va dau un scenariu:

 

sunt convins ca in lunga voastra experienta ati avut situatii de genul cand urmarind alta pereche de valuta in evolutia ei sa va fi gandit: sa-mi trag una ca daca o luam ieri spre analiza as fi observat asta si as fi actionat in consecinta.

Si inca ceva: Daca ai pierdut un semnal nu trebuie sa spargi monitorul.Astepti altul.

Daca ai stiut sa-l identifici pe ala.....vei putea lua profit si de pe urmatorul semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@astreda

 

1) aici ai explicatia exacta a ceea ce se numeste ANN http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_neural_network precum si unde se foloseste

 

2) de inventat, nu vreau sa inventez nimik ci doar o alta abordare vis-a-vis de piata de capital (in special vis-a-vis de ANN pe piata de capital)

 

3) hedge funds-urile marile banci de invastitii si marile banci folosesc asa ceva (repet, noi vrem o alta abordare)

 

4) restul bancilor il au cel putin implementat pt a descoperi fraudele bancare-carti de credit

 

5) domniile sunt tot atat de mutle in care se poate folosi = cu domeniile in care omul isi foloseste creierul (vb de o copie a retelei neuronale umane)

 

6)faptul ca parte dintre voi nu sunteti familiarizati cu asa ceva, nu va face deloc mai.... jos decat altii care cunosc si asta pt simplul fapt ca fiecare este specializat pe alt domeniu chiar si conexe fiind(ex. un doctorant in finante-banci nu are multe in comun cu un doctorant in matematici financiare si invers chiar daca domeniile conexe)

 

@ MarcoTrader2007

 

ma abtin sa fac comentarii pe marginea raspunsului tau stupid de la acest topic(sunt sigur ca in alte topicuri ai raspunsuri bune) ca iar nu ajungem nicaieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@MarcoTrader:

Man, take it easy. Hai sa incercam sa combatem ideile, si nu persoanele. Sa vedem unde ajungem. Poate iese ceva cu reteaua asta. Macar ne facem o idee cum gandesc traderii.

 

@kerosen:

Iarta-l pe Marco, e tanar (se apropie abia de majorat) si ii clocoteste sangele in vene :). Noi il apreciem pt ca incearca sa faca ceva, sa invete, sa isi formeze o metoda a lui. Omu' munceste, incearca sa se imparta intre scoala si forex... Nu intotdeauna e usor. Eu as vrea sa mai am entuziasmul si varsta lui...

 

 

@all

ma duc sa pap ceva de pranz, revin dupa, cu grafice noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu la petrecere... sa-mi dau cu parerea pe graficul cu pricina, ca orice roman mai mult sau mai putin onest. abordarea mea e mai simplista, asa ca n-o sa scriu prea mult.

prima chestie e ca imi lipsesc niste indicatori (cum a zis astreda, un stochastic... eu prefer CCI); a doua, vreau sa vad ce se intimpla pe tf superior si pe cel inferior - e adevarat, pot sa trag niste concluzii dupa ce vad pe acest grafic dar sunt limitate.

a treia, vroiam sa vad graficul in format candlestick...

daca nu v-ati plictisit deja de pretentiile mele, trec si la subiect: primul lucru care imi sare in ochi dupa ce ma uit la liniile de trend este ca pretul a testat serios zona A (eu vad 3 incercari de a trece dincolo); acolo e o rezistenta destul de solida. problema e ca zona aia a mai fost testata odata - in punctul 4... si cind vad asta, nu mai cred in spargerea liniei negre ca semnal pentru long, pentru ca breakout-ul a avut loc SUB zona de rezistenta A/4 deci valoarea lui pentru un semnal long nu mai este asa de importanta. asa ca pun o linie orizontala care trece putin deasupra lui A/4 si abia dupa ce vad pretul trecind prin ea ma gindesc (poate) sa intru long.

ce ar trebui sa urmeze? habar nu am. tradelover s-a oprit cu graficul exact in momentul in care am fi vazut un nou test al zonei de rezistenta (eventual). din punctul meu de vedere pretul putea s-o ia in orice directie. situatia de pe grafic o abordez insa in felul urmator: long de deasupra lui A/4 cu SL sub B; sau short de sub B, cu SL deasupra lui A/4.

 

@tradelover: dupa ce termini cu prinzul ala, poate mai pui niste grafice ca-mi place sa ma uit la ele... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.