Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Taxe si impozite

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 george_a

george_a

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 2 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 02 December 2007 - 11:06 AM

Bine v-am gasit stimati investitori. Desi am o zi pe forum , tranzactionez virtual de aproape o luna si ma pregatesc incetul cu incetul sa intru in lumea tranzactionarilor live( nu inainte de a fi pe deplin multumit de sistem , de reactiile mele si de profitul virtual lunar)

Inainte de acest lucru, este esential pentru mine (si pentru toti ceilalti , cred ) sa stiu cam cat din ce voi castiga in acest joc pe minus voi plati statului.
Stiam ca investitiile sunt taxate 16% / an , in cazul in care termenul investitiei este mai mic de un an , si de 1% in cazul in care termenul investitiei depaseste un an. Am dreptate?

Voi cat/cum platiti statului ?

De asemenea , o alta componenta importanta este reprezentata de taxele la depunerea si retragerea capitalului catre si de la broker. Ma adresez mai ales celor ce tranzactioneaza cu Oanda, ce metode folositi? Comisioanele de la PayPal mi s-au parut destul de mari , iar la banca probabil ma voi duce weekendul urmator sa intreb mai bine care sunt comisioanele.

Va multumesc anticipat.
  • 0
You become what you think about most of the time

#2 nicugh

nicugh

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 117 posts
  • Interests:Instalatii incalzire, climatizare, ventilatie, sisteme solare, consultanta si executie.

• Tranzactionez din 2005

Posted 03 December 2007 - 10:16 AM

Bine v-am gasit stimati investitori. Desi am o zi pe forum , tranzactionez virtual de aproape o luna si ma pregatesc incetul cu incetul sa intru in lumea tranzactionarilor live( nu inainte de a fi pe deplin multumit de sistem , de reactiile mele si de profitul virtual lunar)

Inainte de acest lucru, este esential pentru mine (si pentru toti ceilalti , cred ) sa stiu cam cat din ce voi castiga in acest joc pe minus voi plati statului.
Stiam ca investitiile sunt taxate 16% / an , in cazul in care termenul investitiei este mai mic de un an , si de 1% in cazul in care termenul investitiei depaseste un an. Am dreptate?

Voi cat/cum platiti statului ?

De asemenea , o alta componenta importanta este reprezentata de taxele la depunerea si retragerea capitalului catre si de la broker. Ma adresez mai ales celor ce tranzactioneaza cu Oanda, ce metode folositi? Comisioanele de la PayPal mi s-au parut destul de mari , iar la banca probabil ma voi duce weekendul urmator sa intreb mai bine care sunt comisioanele.

Va multumesc anticipat.

despre impozitare exista deja dezbatuta problema in doua topicuri :
http://forum.vamist....tml&hl=impozite
http://forum.vamist....amp;hl=impozite

&hl=impozite partea asta apare ca eu am folosit functia "Search" :)

mai greu e pana faci primul milion :)
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.