Sari la conținut

Marketiva


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

e complicat... din ro, oricum ai da-o, taxele sunt destul de mari. mai asteapta sa se adune ceva bani sau sapa mai tare pe site-ul lor la posibilitatile de alimentare.

sau trimite-mi un pm.

 

Imi poate zice cineva cum sa trimit o suma mica de bani la marketiva?E vorba de 100$ si nu as vrea sa platesc comisioane prea mari pentru o asa suma de bani.Din cate am vazut E-goldul a disparut de la MK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce broker imi recomanzi? conditii:sa aiba leverage 100:1, sa pot plati cu paypal, sa aiba loturi mici mici..0.01, sau de preferat ar fi sa pot tranzactiona unitati ca la marketiva.Ca sa pot investi 3% din 100$.Si cam atat.

Platforma de tranzactionare nu ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e alta mincare de peste.

oanda indeplineste toate conditiile in afara de leverage (maxim are 1:50). in rest, poti sa tranzactionezi cu cite unitati vrei tu (ca la marketiva), primesti dobinda pe fiecare tranzactie si in plus si pe banii pe care ii tii inactivi in cont (este exact ca la banca), poti sa faci si carry trade, executiile sunt rapide (nu ca la marketiva unde astepti un secol ca sa-ti deschida o pozitie daca n-o ai deja setata). majoritatea banilor mei sunt la oanda.

eu as zice ca partea cu leverage nu este decisiva si iti recomand calduros acest broker. decizia e insa a ta.

 

p.s. desi stiu ca accepta paypal, ar trebui sa te interesezi daca exista vreo restrictie in particular pe ro.

 

Tu ce broker imi recomanzi? conditii:sa aiba leverage 100:1, sa pot plati cu paypal, sa aiba loturi mici mici..0.01, sau de preferat ar fi sa pot tranzactiona unitati ca la marketiva.Ca sa pot investi 3% din 100$.Si cam atat.

Platforma de tranzactionare nu ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca aleg oanda.Ca sa imi indeplinesc planul trebuie sa pun pe o tranzactie de 50 de ori mai mult ca si la marketiva unde leverage-ul e de 100:1?

Adica daca eu vreau sa fac o tranzactie de 10$ la MK, la oanda va trebui sa investesc 500$ ( ma refer la bani reali, din buzunarul meu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca aleg oanda.Ca sa imi indeplinesc planul trebuie sa pun pe o tranzactie de 50 de ori mai mult ca si la marketiva unde leverage-ul e de 100:1?

Adica daca eu vreau sa fac o tranzactie de 10$ la MK, la oanda va trebui sa investesc 500$ ( ma refer la bani reali, din buzunarul meu)

pentru a deschide o pozitie de 10k pe eur/usd, 'margin used' este de arpoximativ $294.

 

chiar daca leverage e de 50:1, in practica, margin call se activeaza cand NAV ajunge cat margin used/2, adica cand NAV e mai mic decat $147.

 

incearca din rasputeri sa temperezi tentatia de a merge pe 100:1 sau 200:1. altfel o sa intri si tu in randul celor care vor da sfaturi pe 'propria piele'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marco,

Daca tii riscul la maxim (0.5-1)% din cont, asa cum ti-am recomandat, n-o sa ai probleme de leverage.

Problemele apar doar atunci cand ai f. multe pozitii deschise simultan (la piramidari in special unde chiar daca sl-urile sunt pe profit, la un moment dat nu mai poti adauga alte pozitii)

Asta in cazul in care stapanesti tehnica si iti propui sa joci cu pozitii multiple, altfel nu vad vreun impediment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Din spusele lui Mfx realizez ca nu stiu ce e ala leverage, si deabia acum m-am prins(sau cel putin cred).Deci sa luam urmatorul caz.

Am un cont deschis la Oanda, si unul la Marketiva.La Oanda leverage-ul e de 1:50, iar la Marketiva 1:100.Cumpar 1000 de unitati.(1000 la oanda si 1000 la marketiva)(sau 1 lot, ca la NF)Intrebarea mea e:Valoarea pipului de la Oanda valoreaza cat pipul de la Marketiva?

Doar leverage-ul difera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Leverage de 50 la 1 sau 100 la 1 reprezinta leverage-ul MAXIM pe care il permite brokerul. Nimeni, repet NIMENI nu poate tranzactiona cu leverage-ul maxim. Nu este posibil, fizic. Asta ar insemna ca "tranzactionezi de toti banii". Pentru a intelege exact despre ce e vorba, trebuie sa ne aducem aminte ca marginea este inversul leverage-ului. Daca am un cont de 1000 de dolari, care are urmatoarele caracteristici:

 

- leverage de 200 la 1

- marimea lotului standard de 100k

 

(ambele sunt importante si trebuie specificate!) atunci sa luam urmatoarele exemple:

 

Deschid o pozitie pe XXX/USD (ca sa fie mai usor, in cazul asta am 10 dolari per pip per lot, nu mai trebuie sa fac transformarile, o sa presupun ca tranzactionam numai perechi cu USD in coada). Adica vand sau cumpar 0.1 loturi de XXX/USD. In cazul acesta, asta inseamna ca am tranzactionat zece mii de dolari. Pentru ca 0.1 loturi, ori 100k/lot inseamna 10k dolari. Deci am facut o tranzactie de zece mii de dolari, care inseamna de 10 ori mai mult decat am in cont. Deci in acest moment am un leverage CURENT de 10:1, pentru ca tranzactionez de 10 ori mai multi bani decat am in cont. Pentru ca sa vi se permita sa tranzactionati mai multi bani decat aveti, brokerul va obliga sa faceti un "depozit de incredere", care este numit MARJA, sau MARGINE. Acest depozit sunt bani care sunt pusi "deoparte" de catre broker si nu va mai puteti atinge de ei pana nu inchideti tranzactia. De ce face brokerul acest lucru? pentru ca sa va impiedice sa faceti tranzactii "nelimitate". De fiecare data cand deschideti o tranzactie, cativa bani sunt lusti din cont si pusi deoparte, in acest fel contul "scade". Veti primi acesti bani inapoi atunci cand inchideti tranzactia. Si daca tot deschideti tranzactii, fara a le inchide pe cele anterioare, contul va "scade" pana la o valoare (eventual zero) care nu va va mai permite sa deschideti noi tranzactii. Banii care raman in cont DUPA ce dam deoparte marginea se numesc "margin free", sau "free margin", adica bani care nu sunt blocati de catre marja, si care pot fi folositi in tranzactii. Foarte multi incepatori se tem de marginea asta, de parca ar fi nu stiu ce bau-bau. Ei nu inteleg ca marginea lucreaza in avantajul lor. DA! Marginea este un instrument in avantajul vostru! Pentru ca va impiedica sa pierdeti mai multi bani decat aveti in cont. Si este si in avantajul brokerului, pentru ca nu puteti tranzactiona sume nelimitate de bani, cauzand in acest fel pierderi atat voua cat si brokerului in cazul unei miscari nefavorabile. Marginea TREBUIE sa existe si sa lucreze asa cum e, si este o chestie foarte bine gandita. Brokeru trebuie sa va impiedice sa depasiti acel "leverage maxim admis" (in cazul nostru de 200 la 1) de aceea el va lua deoparte de fiecare data din contul vostru o suma egala cu T/M din cont, unde T este suma pe care o tranzactionati, iar M este leverage-ul maxim admis. Pentru exemplul nostru, 10000/200=50. Asta inseamna ca in momentul in care ati deschis tranzactia, in milisecunda imediat urmatoare, aveti in cont 950 de dolari care sunt "liberi" si inca 50 care sunt "blocati" in margine, de care nu va puteti atinge pana nu inchideti tranzactia. Am presupus ca spreadul este zero, ca sa nu incurc lucrurile.

 

Paranteza:

NU FACETI CONFUZIE intre leverage-ul maxim pe care il permite brokerul (la care nu veti fi capabili sa tranzactionati niciodata!!!!) si leverage-ul curent la care tranzactionati. De asemenea, daca tot am facut paranteza, vreau sa amintesc (am zis de o suta de ori pe aici!) ca tranzactia pe care tocmai am facut-o, trebuie tratata ca o investitie de 10 mii de dolari, si nu ca una de 50 de dolari pusi ca margine. Motivul pentru care cei mai multi tradri pierd este acela ca trateaza tradingul mai superficial decat shopingul. Daca mergeti la magazin sa cumparati o masina de 10 mii de dolari, cu siguranta ca o veti intoarce pe toate partile si veti voi sa o testati o perioada inainte de a da banii. Dar cand aruncati 10 mii de parai intr-o tranzactie, pariez ca sunteti gata sa o faceti intr-o clipa, la un click de mouse, fara macar sa va uitati la pret sau la indicatori. Tocmai ati investit 10 mii de dolari, cu sentimentul ca "bleah, tocmai am cumparat o zecime de lot, am pus margine de 50 de parai, ce mare scofala?". Asta e moarte sigura!

Am incheiat paranteza

 

Sa presupunem incontinuare ca piata sta pe loc. Nu se misca. Si decideti sa mai intrati cu inca o tranzactie de 20 de mii. Deci deschideti inca o tranzactie de 20 de mii de parai (0.2 loturi). Pentru aceasta marginea este de 20000/200=100 de parai, si aveti voie sa o deschideti pentru ca mai aveti inca 950 liberi, deci aveti de unde sa mai "dati" 100 la depozit. Dupa deschidere, aveti in cont 850 de dolari "liberi" si 100+50 blocati in margine. Sunteti in tranzactii cu 30 de mii in total, dar aveti in cont doar 1000 in total (liberi plus blocati) deci tranzactionati in momentul de faţă cu un leverage CURENT de 30000/1000 la 1. Adica 30:1. Adica trazactionati o suma de 30 de ori mai mare decat aveti "in mana". Acesta este leverage-ul, nu ala scris pe pagina brokerului.

 

Deci sa fie clar: leverage-ul pe care il admite brokerul este leverage-ul MAXIM care va este permis. De cat aveti nevoie? 50 la 1? 100 la 1? 200? 400? Astea sunt ABERATII! Abureli. Chiar si un leverage maxim admis de 10 la 1 este SUFICIENT pentru un swing trader. Momentum-traderii au nevoie de ceva mai mult, poate 20 la 1, iar scalperii au nevoie poate de 30 sau maxim 40 la 1. Atat. Orice leverage curent PESTE aceasta cifra inseamna pierdere sigura!

 

Pai de ce? Ia sa vedem. Pentru primul exemplu de mai sus, in care suntem in tranzactie cu 10k si am depus ca margine 50 de dolari. Fiecare pip in favoarea noastra ne poate aduce un dolar, iar fiecare pip impotriva noastra ne va face sa pierdem un dolar. La cat avem stopul? Sa zicem 40 de pipsi? Asta ar fi o valoare "normala" (grrrr!!!!) pentru perechea pe care o tranzactionam si pentru TF-ul in cauza. In acest caz o miscare total impotriva noastra ne va face sa pierdem 40 de pipsi, adica 40 de dolari. Deci din 1000 am pierdut 40. Adica un risc de 4%, pe care l-am "obtinut" cu un leverage curent de 10 la 1. Asta vreti? Daca aveam un leverage curent de doua ori mai mare, riscul ar fi fost (la aceeasi marime a stopului) de 8%. Pai cum facem cu money managementul nene? Nu ne-a fost vorba ca stam sub 2%? In acest caz, ori punem stopul la 20 de pipsi (ridicol de mic, o sa dam in stop de fiecare data si o sa pierdem sigur!) ori scadem loturile la jumatate. Adica tranzactionam doar 5k (presupunand ca ni se permite lot oricat de mic). Daca am fi tranzactionat 5k, pentru a sta in marja de risk de 2% si a ne permite sa folosim acelasi stop, de 40 de pipsi, atunci leverage-ul curent ar fi fost de 5000/1000, adica 5:1!!!!!! Si am fi pus margine de 5000/200=25 de parai, si am fi ramas cu 975 de parai liberi, cifre care sunt acum mult mai bune! Desigur, profitul ar fi fost la jumatate, in caz de profit, dar si pierderea ar fi fost la jumatate, in caz de pierdere.

 

Pentru al doilea exemplu de mai sus, lucrurile stau "infinit mai nasol"!! Aici avem deschise doua tranzactii, una de 10k si ulterior alta de 20k, suntem "in cărţi" cu un leverage curent de 30 la 1, pentru ca avem doar 1000 de parai in cont, dar manipulam 10+20=30 de mii de parai. Fiecare pip ne aduce un profit ori o pierdere de 3 parai. Daca am pus stopuri la 40 de pipsi, ca mai sus, atunci avem un risc de 120 de parai, din cei 1000 pe care ii avem. Deci am riscat 12%! Ridicol de mult! Doar de dragul faptului de a avea un leverage de 30 la 1?? Ar trebui sa fiu ori inconstient ori idiot. Sa zicem ca tranzactionam EUR/USD, unde o miscare de 0.5 procente zilnic inseamna cam 70 de pipsi, motiv pentru care avem un SL de 80 de pipsi si am intrat cu un leverage curent de 50 la 1, deoarece brokerul "permite" 200 la 1, asta inseamna ca avem 0.5 loturi deschise in total si luam/dam 5 parai pe pip. Daca dam in stop, tocmai am pierdut 5*80=400 de parai. Am riscat si am pierdut 40 la suta din cont dintr-un foc! Cate "focuri" la rand va puteti permite????

 

Daca sunteti scalper si tranzactionati cu stopuri foarte mici, o sa ziceti ca lucrurile stau altfel. De aia am si zis ca un scalper are nevoie de "leverage maxim admis" ceva mai mare. Dar in realitate, tranzactii multe cu stopuri mici si loturi mari inseamna spread imens platit brokerului, adica tot moarte sigura, dar din alte cauze, care nu fac subiectul postului curent.

 

De ce am zis ca leverage-ul maxim specificat de broker nu poate fi niciodata atins? Ia sa vedem. Presupunem ca - peste exemplele de mai sus - continuam sa adaugam tranzactii. Intai un lot, apoi inca 60 de mii. Avem deschise 0.1+0.2+1.0+0.6=1.9 loturi, deci suntem "leveraged" cu 190000/1000=190 la 1. Brokerul permite pana la 200 la 1. Pentru asta, am depus in margine 190000/200=950 de parai si mai avem liberi in "free margin" inca 50. Care este costul unui pip la asemenea tranzactie? Ati ghicit, 19 parai, pentru ca un pip este 0.0001 si avem 190000*0.0001 USD la fiecare pip care vine sau pleaca. Presupunem incontinuare ca spreadul este zero. In acest caz o miscare de 3 pipsi contra noastra ne va lua din cont 3*19=57 de parai, pe care NU ii avem. Pentru ca avem doar 50 liberi. De ceilalti nu ne putem atinge, ca ei sunt blocati in margine. Deci o miscare de NUMAI 3 pipsi contra noastra si suntem in MARGIN CALL, tranzactiile se inchid automat, ni se dau depozitele inapoi si avem in cont 943 de parai liberi ca pasarea cerului, dar restul de 57 i-am pierdut. In realitate, daca avem un spread de 2 pipsi (pe Euro de exemplu) atunci dupa deschiderea celor 1.9 loturi avem 950 de parai blocati in margine, 19*2=38 de parai blocati in spread (pierduti cu spreadul) si NUMAI!!!! 12 (doisprezece!) parai free. Deci o miscare de un singur pip contra ne duce la MARGIN CALL si am pierdut - la fel - 57 de parai, doar ca de data asta am pierdut 19 la pipul contra si 38 i-am platit brokerului pe spread. Iata deci ca pe un caz "ideal" nu ne putem permite sa "atingem" leverage-ul maxim admis de 200:1, deja la 190:1 nu ne putem permite nici macar UN PIP impotriva. Daca spreadul este de 3 pips, nici macar la leverage-ul de 190:1 nu putem ajunge, trebuie sa ne oprim pe la 185:1, unde deja nu mai avem margine libera pentru a mai putea pune tranzactii.

 

Cifrele pe care le specifica brokerul ca "leverage de XX:1" reprezinta un leverage "maxim permis", nu acela la care tranzactionam de obicei. Aceste cifre sunt "fantomatice", ele nu pot fi atinse niciodata in viata reala, decat daca vreti cu tot dinadinsul sa pierdeti niste bani si nu stiti cum. Aruncati-i direct de pe balcon, e mai simplu. Aceste cifre nu sunt folosite - in mod direct - la nimic altceva decat la calculul marginii pe care trebuie sa o depuneti atunci cand deschideti o tranzactie. Ele nu reprezinta NIMIC pentru traderul care respecta money management.

 

Hai sa facem un pic de mate :), stiu ca va place.

 

Daca vreti sa stati in riscul de (sa zicem) 3% specificat de MM (nu am luat 2% din ratiuni de calcule, mai jos se obtinea un 200 si nu am vrut sa se confunde cu leverage-ul, dar personal recomand un risc maxim de 1-2%!!!) atunci leverage-ul este ultimul lucru la care trebuie sa va ganditi. Daca deschideti o tranzactie cu stop de P pips, atunci ati riscat pe ea P*L*10, unde L este numarul de loturi jucat, iar 10 vine de la faptul ca pentru un lot intreg tranzactionat aveti 10 dolari pe pip riscati. Ca sa il faceti in dolari (unitati, cum zice Marco mai sus) trebuie sa puneti in ecuatie marimea lotului standard, adica avem P*D*10/S, unde D este suma in dolari jucata, iar S este 100k. Daca puneti conditia ca acest risc sa fie mai mic decat 3% din suma din cont (balanta), atunci aveti P*D/10k<3*B/100, (a se citi "mai mic sau egal", nu am mai pus egalul ca sa nu complic), de unde scoatem pe D, ca fiind D<3*10000*B/(P*100), adica D<300*B/P. Aceasta este suma MAXIMA pe care o putem tranzactiona, in functie de stop-loss-ul pus, pentru a sta in marja de risc permisa de MM.

 

Deci de cate ori mai mult decat balanta putem tranzactiona? Leverage-ul reprezinta "de cate ori mai multi bani decat avem ni se permite sa manipulam". Adica daca avem 3 lei si leverage-ul este de 74:1, atunci ni se permite sa manipulam 74*3=222 de lei. Daca avem B lei in balanta, dar ni se permite (de catre regula de MM) sa manipulam D lei, atunci leverage-ul permis de MM este de D/B. Vom nota acest leverage cu V (ca sa nu confundam cu L, care erau loturi).

 

Deci V=D/B, si substituim pe D, rezulta V<(300*B/P)/B, adica V<300/P, pentru ca D<...ce era acolo.. Adica pur si simplu zis: leverage-ul permis de un MM (agresiv!) de 3% risc, este de cel mult 300/P, unde P este stopul ales.

 

Daca am un MM normal cu 2% risc maxim, atunci V<200/P. Daca am un MM "prudent" cu 1.5% risc maxim, atunci V<150/P, iar pt 1% risc maxim, V<100/P. Sa zicem ca avem un MM normal, care ne permite sa riscam cel mult 2% din cont pe tranzactie. Atunci V<200/P. Ce inseamna asta? Inseamna ca daca avem un stop-loss de 25 de pipsi, determinat de pe grafic, atunci leverage-ul maxim pe care ne permitem sa il folosim este V<200/25, adica 8:1. OPT!!!!! Intr-adevar, daca am 1000 de dolari in cont, pot deschide o tranzactie de cel mult 8000 de parai (0.08 loturi) pe care risc 25 de pipsi la stop-loss, adica 0.08*10*25=20 de parai, adica am riscat 20 de parai din 1000, adica cei 2% permisi de MM.

 

Chiar si la combinatii de 3-4 biduri, care permit un risc mai mare, sa zicem de 10% (absurd de mare!), pe o combinatie de stopuri medie, sa zicem 50 de pipsi (absurd de mica!), am V<1000/50, adica nu imi pot permite un leverage mai mare de 20 la 1.

 

Concluzie: Leverage-ul este limitat de regulile de money management, nu de broker! De aceea pentru mine, cand aud intrebari de genul "am doi brokeri, unu ofera 50:1 leverage, altul 200:1, pe care sa il aleg", imi suna la fel ca intrebarile puse de altii prin alte posturi: "care este mai usor de facut, profit de 50% pe luna, sau de 1% pe zi?"....

 

Cum au zis si altii mai sus, leverage-ul MAXIM permis de broker (cifrele alea fantasmagorice de 50 la 1 sau de 200 la 1, sau chiar de 400, grrrr!!!! la 1, la care nu veti putea ajunge niciodata) ar trebui sa fie ultimul lucru care sa va intereseze. Daca respectati MM, nu veti ajunge niciodata la ele. Ele sunt folosite in mod direct, DOAR la calculul marginii pe care o depuneti cand deschideti o tranzactie. Atat. In rest, sunt doar niste cifre.

 

Am zis la inceput "in mod direct" (si am repetat in paragraful anterior), pentru ca in realitate exista o influenta "indirecta". Dar aceasta nu ne afecteaza pe noi ca traderi incepatori, ci doar pe acei.... "quants" geniali care pun combinatii de zeci de biduri pe zeci de perechi/instrumente in acelasi timp (cum ar fi unii arbitratori). Influenta indirecta este aceea ca un "leverage-maxim-admis-de-broker" mai mare inseamna mai putini bani blocati in margine, deci mai multi bani liberi pentru a fi folositi in combinatii de biduri. Daca deschideti cate 50 de ordere in acelasi timp, si daca va permiteti un risc total de 20% din cont pe combinatie (complet idiotenie, dar mai stii ce metode complexe si... sigure mai inventeza unii??), atunci este avantajos sa aveti un leverage-maxim-permis cat mai mare, pentru a avea mai putini bani blocati in margine, deci mai multi bani liberi pentru.....super-combinatie :). Dar daca nu ati deschis niciodata in viata voastra (pe bani reali!) mai mult de 10 tranzactii in acelasi timp, si vreti in plus si sa respectati MM.... atunci credeti-ma pe cuvant ca NU AVETI NEVOIE de un leverage curent mai mare de 10 la 1. Zece la unu! Ca brokerul zice leverage maxim de 57 la 1 sau de 432 la 1, ar trebui sa va doara in spate, sa fie pe ultimul loc in lista prioritatilor dupa care va alegeti brokerul. Leverage-ul este o sabie cu doua taisuri. Un V mare creste liniar sansele de a castiga mai mult, dar el tot-odata creste exponential sansele de a pierde mai mult. Pentru ca pe muchia cutitului, cand tranzactionati aproape de leverage-ul maxim, posibilitatile se ingusteaza imens. Cresc sansele de margin call, scade intervalul de pipsi cu care puteti permite pietei sa sa miste impotriva voastra, etc. Leverage-ul curent mare (apropiat de leverage-ul maxim permis de broker) este cale sigura spre auto-distrugere.

 

Si ca sa raspund si la intrebarea lui Marco: Presupunand ca unitatea este aceeasi (adica nu vorbesti de loturi mini la ibfx si loturi standard la fxcm, ori loturi de un milion la fxclub, ci doar de dolari, ca unitate), adica tranzactionezi 1000 de dolari la marketiva pe XXX/USD si 1000 de dolari la oanda pe XXX/USD, atunci la ambele tranzactii valoarea unui pip este de 10 centi, ea nu depinde in nici un fel de leverage, si se calculeaza foarte simplu, numarul de unitati tranzactionate, ori valoarea pipului pe unitate. Adica ai 1000 de dolari, ori 0.0001, pentru ca aceasta este valoarea unui pip la perechea XXX/USD, oricare ar fi XXX. In aceste conditii, daca ai la marketiva 500 de dolari in cont, si la oanda 1000 de dolari in cont, leverage-ul tau curent este de 1:1 la oanda si de 2:1 la marketiva, adica la marketiva ai tranzactionat de 2 ori mai multi bani decat ai in cont, si ti s-a permis asta pentru ca leverage-ul lor maxim este (in exemplul tau) de 100:1. Nici unu dintre aceste aspecte legate de leverage nu are nimic de-a face cu valoarea pipului pe tranzactie. Valoarea pipului pe tranzactie este numarul de unitati tranzactionate, inmultit cu valoarea pipului pe unitate. Atentie, la prima vedere o sa para ca zic prostii, pentru ca valoarea pipului se calculeaza la tail currency, pe cand tu faci tranzactia la base currency.

 

Ca sa fiu mai clar:

 

Exemplul 1:

 

Ai 500 de dolari in cont la un broker cu leverage de 100 la 1. Asta inseamna ca poti "manipula" o suma in dolari egala cu 500*100=50 de mii de dolari. Asta e MAXIMUL. Dar tu nu esti tampit sa cumperi 50 de mii de dolari dintr-un foc, ci incepi "incetisor", cu 1000 de dolari. Cursul EURUSD este in acest moment de 1.5000 (apropiat de cel real din momentul postarii, l-am rotunjit doar, pt usurarea calculelor).

 

Cumperi 1000 EURUSD la primul click.

1. Cat este leverage-ul curent?

2. Cat este marginea depusa?

3. Cat ti-a ramas free?

4. Cat este valoarea pipului?

 

O sa zici ca leverage-ul curent este de 2:1, pentru ca ai cumparat 1000 si ai in cont doar 500, dar nu este adevarat. Pentru ca tu cumperi EURO platind pentru ei in dolari. Deci ai cumparat 1000 de euro, platind pentru ei 1500 de dolari. Adica ai "manipulat" 1500 de dolari, desi tu ai in cont doar 500. In acest caz leverage-ul curent este de 3:1, tu ai manipulat de 3 ori mai multi dolari decat ai in cont, iar un broker serios o sa iti "dea deoparte" (blocheze) o margine de 15 dolari pt privilegiul pe care ti-l acorda, acela de a tranzactiona mai multi bani decat ai. Cei 15 sunt calculati foarte simplu, marimea tranzactiei supra leverage-ul maxim permis, la fel ca in exemplele de mai sus. Adica 1500/100=15. Are legatura cu cat ai tranzactionat, si cu leverage-ul maxim specificat, de 100:1, iar nu cu leverage-ul curent, care este 3:1. Deci ti-a ramas free suma de 485 pe care o poti folosi sa pui alte biduri. Cei 15 parai sunt blocati si nu te poti atinge de ei (nu mai sunt ai tai) pana nu inchizi tranzactia, cand iti vor fi inapoiati. Alti brokeri, ca IBFX spre exemplu, iti vor bloca intre 20 si 30 de parai ca margine, ceea ce este cumva eronat, dar acolo calculele sunt diferite, deoarece primesti MARGIN CALL cand marginea blocata scade la mai putin de jumate din suma blocata initial, deci te poti atinge de banii blocati, poti "cheltui" jumatate din ei pe miscarea pietei, dar nu pe pus biduri noi. Ceea ce inseamna de fapt ca marginea reala este de 10-15 parai, dar ei retin dublu (unii brokeri chiar triplu) pentru a te impiedica sa pui biduri incontinuu ca rumburaku'. Tu poti pune biduri noi doar daca ai bani "liberi" cu care sa acoperi marginea noilor biduri. Blocand de doua ori mai multi bani, brokerul face ca suma banilor "liberi" sa scada de 2 ori mai repede, si nu vei mai avea bani de biduri noi, impiedicandu-te sa joci "in nestire", si in acelasi timp asigurandu-te si de faptul ca bidurile vechi au cel putin 50% "interval de miscare" - pana cand marginea depusa se injumatateste - asta este un alt mod de protectie a clientului, care lucreaza tot in avantajul tau, pentru ca nu vei fi dat afara din tranzactie la cea mai mica tremuratura a pietei, in cazul in care ai "supralicitat" si te-ai intins mai mult decat te tine plapuma.

 

In plus, retinand de 2 ori mai multi bani in margine, brokerul se protejeaza SI pe el insusi: are de unde sa te curete de bani in cazul in care piata face un salt brusc si foarte mare in defavoarea ta, pentru ca... are de unde, hihi, ai depus la el un depozit de 2 ori mai mare, poate sa sara piata cat vrea, el nu iese in pierdere.

 

Bun, ce a ramas? aaa, valoarea pipului. Pai asta nu are legatura cu leverage-ul maxim admis de broker. Cursul este de 1.5000 si tu ai platit 1500 de parai ca sa cumperi 1000 de euro. Daca cursul se misca un pip in sus, adica devine 1.5001, atunci tu poti vinde cei 1000 de euro si cumperi cu ei 1500.1 dolari, deci ai castigat 10 centi. Valoarea pipului tau este 10 centi. Atat castigi sau pierzi, ori de cate ori se misca piata in favoarea sau defavoarea ta, la fiecare pip - 10 centi. Daca ai fi deschis tranzactie cu 10 mii, atunci castigai/pierdeai un dolar la fiecare pip. Si ai fi avut leverage curent de 30:1. Si asa mai departe.

 

Daca unu ar fi fost foarte lacom, sau complet idiot sa deschida bid de 33 de mii de EURUSD, el ar fi manipulat in acest caz 33*1.5=49.5 mii de parai, si ar fi fost "leveraged" de 49500/500 ori, adica 99:1 current leverage. Perfect posibil, deoarece max leverage specificat de broker e 100:1. In cazul asta el ar fi trebuit sa depuna margine de 495 de parai si ar fi avut "liberi" in cont doar 5 parai. Prima adiere de vant (doi pipsi in contra lui, presupunand ca spreadul era zero) si era pe tusa. Daca spreadul era de 1 pip, atunci doar un pip in contra lui era de ajuns pt margin call. Daca spreadul era de 2 pipsi, nici macar nu putea pune o tranzactie asa de mare, ca nu ii ajungeau banii de margine!!! In oricare dintre cazuri (presupunand ca brokerul inchidea ochii si nu il dadea afara) valoarea pipului sau ar fi fost 3.3$, pentru ca a tranzactionat 0.33 loturi.

 

Exemplul 2:

 

La acelasi broker cumperi 1000 de GBP/USD, deci ai luat 1000 de lire, pentru care platesti 2000 de dolari, pentru ca cursul momentan este 2.0000 (din nou curs fictiv, dar aproape de cel real, pentru a usura calculele). Ai leverage curent de 4:1, pentru ca ai in cont 500 si ai manipulat 2000. Atata vreme cat e mai mic decat maximul permis, adica 100:1, este in ordine, poti continua sa pui biduri noi, depinde cat sange ai in... vene, si cat de inconstient esti. Brokerul iti permite sa fii inconstient in proportie de 100 la 1 :). Pentru acest bid deja deschis trebuie sa depui margine de 20 de parai. In conformitate cu discutia de la primul exemplu, alti brokeri pot lua orice margine intre 10 si 50 de parai, chiar daca specifica clar ca leverage-ul este de 100 la 1, dar corect este 20 de parai. Unii calculeaza "numeric" adica ai luat 1000 de g/u, platesti margine la "numarul" 1000, uitand sa faca conversia la dolari. Adica pui margine $10. La acest tip de brokeri leverage-ul maxim real depinde de perechea pe care o tranzactionezi. Adica ei zic ca leverage-ul maxim este de 100:1, dar daca tranzactionezi E/U te poti duce pana la 150:1, daca tranzactionezi G/U te poti duce pana la 200:1, etc. La E/G nu poti depasi 60:1 iar la G/F maximul e aproape triplu. Se poate verifica foarte usor ce fel de broker aveti, deschideti o tranzactie pe E/U de x unitati, si vedeti cat e marginea, apoi inchideti si deschideti alta pe G/U, tot de x unitati. Daca marginea blocata este la fel ca la E/U, atunci aveti un broker care calculeaza marginea "numeric", adica amesteca merele cu perele. Eu nu as avea incredere in astfel de brokeri. Marketiva era asa la inceput, acum nu stiu cum o mai fi. Well, deci ai depus margine 20 de parai, ti-a ramas free pt tranzactii noi 480. Care e valoarea pipului? Daca cursul devine 2.0001, tu ai 1000 de lire pe care ai dat 2000 de dolari. Daca le vinzi, iei pe ele 2000.1 dolari, deci din nou ai castigat 10 centi. Deci 10 centi pe pip.

 

Exemplu 3:

 

La alt broker cu leverage de 50:1 ai aceiasi bani in cont, 500 de parai. De data asta suma maxima pe care o poti tranzactiona este (conform cu noul leverage) de 500*50, adica 25 de mii. Dar tu nu vrei asa departe, ci vrei tot 1000 de euro. Si o sa ai tot 10 centi pe pip miscare. Ceea ce difera este marginea, de data asta e dubla, adica pui 30 de parai jos, si nu 15. Si iti raman liberi 470 pt tranzactii noi. si nu 485 ca mai sus. Cat este leverage-ul real? Desigur, ai manipulat tot 1500 de parai, ca la exemplu 1, si pt faptul ca ai doar 500 in cont, tot de 3 ori mai mult ai manipulat. Deci leverage-ul real, favorul pe care ti l-a facut banca/brokerul, este tot de 3:1. Cu atatia bani te-au imprumutat ei ca sa poti tranzactiona, si de aia a trebuit sa lasi un depozit (margine) de buna credinta.

 

Daca vei continua sa adaugi tranzactii, pana aproape de cele 25 de mii permise, vei bloca in margine mult mai repede banii ramasi, decat in cazul in care leverage-ul ar fi fost 100:1, asta e singura diferenta. Dar cu ce MM vei tranzactiona atunci? cu ce risc? cati pipsi in contra iti vei permite? Sa te fereasca sfantul sa dai ochii cu mine dupa aia, ca sa vezi ce iti fac eu legat de money managementu ala....

 

Exemplul 4 este tema pt acasa, cumperi 1000 de G/U la cel de al doilea broker. Desigur, valoarea pipului va fi tot de 10 centi, precum si leverage-ul curent va fi exact acelasi ca in exemplul 2. Dar difera sumele depozitate, si banii ramasi liberi. Si vei putea deschide mai putine biduri simultan, decat in cazul cu leverage maxim admis de 100:1, pentru ca banii ne-blocati se vor termina mai iute. Dar chiar ai nevoie de 25 de biduri de 1000 deschise simultan??? grrrr

 

Concluzie: atentie la relatia "base currency - tail currency", voi cumparati/vindeti moneda de baza, platind ori incasand pentru ea moneda de referinta. Daca cursul E/U este de 1.3, asta inseamna ca pentru un euro (care este marfa pe care o vindeti sau cumparati) platiti ori incasati 1.3 dolari (care este moneda cu care cumparati marfa, ori cu care vindeti marfa, moneda de referinta). Cand tranzactionati xxxx EURUSD, atunci ati tranzactionat xxxx EUR, pentru care ati platit (manipulat din cont) de 1.3 ori mai multi USD. Este normal ca leverage-ul curent si marginea sa se calculeze la suma manipulata, de aia blocati in margine mai multi bani cand cumparati un lot de GBP si mai putini cand cumparati un lot de AUD, pentru ca in realitate folositi mai multi USD in primul caz, si mai putini in al doilea. Pe cand pipsii se misca in moneda de referinta. Adica in USD in cazul nostru. Ar trebui sa mai dau cateva exemple si cu cross-uri, ori cand USD este base currency, pentru ca acolo lucrurile stau un pic diferit, si sunt mai complicate. Dar daca exista interes, o sa mai revin dupa anul nou. Pe cine doare tare, sa caute pe babypips, erau cateva exemple cu crosuri la calcule (cred ca si ibfx-university are cateva exemple, acolo unde vorbesc de calculul pipsilor si de margine).

 

De maine sunt in vacanta pana pe 3, nu cred ca mai dau pe aici, sa vad insa ce planuri are doamna tradelover si domnisoara tradelover aia mica... ca ele fac programarea timpului pt vacante....

 

Hai sarbatori fericite si spor la pipsuiala in noul an, la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles si eu in sfarsit ce e acel leverage.Oricum nu intentionam sa-l obosesc, deoarece am un MM bun.Eu am confundat

intre leverage-ul maxim pe care il permite brokerul (la care nu veti fi capabili sa tranzactionati niciodata!!!!) si leverage-ul curent la care tranzactionati.

Deci leverage-ul nu reprezinta nici un impediment pentru traderii ca mine si ca multi de pe vamist(cei care merg pe directia trendului)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.