Sari la conținut

RomFX


romfx

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

o intrebare, romfx ofera si microloturi?... ca la ce minim este acolo la deschiderea unui cont <100$> ...:biggrin:

Nu exista microloturi, depozitul minim este de 100 $. Poti sa incerci totusi varianta demo cu 100 000 $ virtuali.

 

pai si leverage'ul e de vreo 500:1 atunci :wink:

 

200:1 mai exact u sir :D:D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare, romfx ofera si microloturi?... ca la ce minim este acolo la deschiderea unui cont <100$> ...:biggrin:

Nu exista microloturi, depozitul minim este de 100 $. Poti sa incerci totusi varianta demo cu 100 000 $ virtuali.

 

pai si leverage'ul e de vreo 500:1 atunci :wink:

 

200:1 mai exact u sir :D:D

 

casiopeea... vad ca esti tot de la romfx(cred...)

ti se pare ok leverage 200:1 la un cont de 100$ cu lot minim de 0.1 ?

Editat de Carboon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Again, nu confundati leverage-ul MAXIM admis de broker, cu leverage-ul real pe care il jucati. Daca aveti 100 de parai in cont si vi se permite sa jucati doar minilot, adica 10k, adica 0.1 tureti, atunci vreti-nu-vreti, sunteti levierati real cu 100 la 1. Pentru ca jucati de 100 de ori mai mult decat aveti in cont. Pentru a fi posibil sa deschideti MACAR un bid la astfel de cifre, trebuie ca brokerul sa permita un leverage maxim admis mai mare de 102 la 1. De ce? pentru ca 2 parai va costa spreadul, la cea mai avantajoasa pereche (probabil EURUSD) iar 100 ar trebui sa ii depuneti margine, deci nu va mai ramane liber nici un dolar. In aceste conditii, primul pip impotriva voastra va scoate din joc si nu mai puteti pune nici un bid, iar banii ramasi in cont (cei 97 de parai, ca ati dat 2 pe spread si unu pe pipul pierdut) puteti sa faceti caca pe ei, ca va costa mai mult sa ii scoateti.

 

Deci pentru a putea sa jucati "rezonabil", brokerul ar trebui sa permita un leverage mai mare de 102 la 1. De remarcat ca cu cat acest leverage este mai mare, cu atat este mai in avantajul vostru. De ce? pentru ca depuneti mai putini bani in margine, drept urmare va raman mai multi bani in free pool, care va vor permite mai multi pipsi impotriva, in cazul unei intrari nasoale. Adica daca punem cifre, un leverage maxim admis de 200 la 1 va "cere" margine de 50 de parai, dati 2 pe spread, va mai raman 48, deci "aveti de unde" juca cateva biduri (unul dupa altul, nu simultan! simultan nu e posibil, dar daca v-ati fript de cateva ori cu cativa pipsi, mai aveti de unde incerca). Un leverage maxim permis de 300 la 1 va "cere" doar 34 de parai in margine, dati 2 pe spread, mai raman 64 liberi. Un leverage de 500 la 1 "cere" 20 ca margine, dau 2 pe spread, mai raman 78 liberi cu care sa ma pot juca. Pot deschide chiar si doua biduri SIMULTAN, daca sunt destul de imbecil... ca depun margine+spread de 44 si imi raman 56 liberi, cu care imi permit o miscare impotriva mea de 28 de pipsi.

 

In acest caz, jucand cu doar 100 de parai in cont, un leverage maxim admis de broker CAT MAI MARE, este pur si simplu in avantajul meu. Nu ma obliga nimeni sa pun biduri de toti banii. Pun doar un bid si astept sa iau profitul. Iar daca e sa ma frig, cu cat leverage-ul admis de broker este mai mare, cu atat am mai multa marja pentru friptura, inainte de a incepe sa fac (eventual) profit.

 

Deci precizarea Casiopeei de mai jos nu e in avantajul romefixului, ci in dezavantajul lui. Daca lucrezi pentru ei, mai bine o lasai asa cu 500 :biggrin:

 

Va rog sa remarcati ghilimelele de la "rezonabil" si "aveti de unde". Erau spuse comparativ, in sensul de a compara variantele enumerate, intre ele. Ca doar sa fii bomboroc de tot sa deschizi un cont cu asa putini bani la asa mare lot minim admis... Nu leverage-ul dat de broker te-omoara-te-omoara, ci subfinantarea (comparativ cu cat poti juca). Eu am omorat conturi de 1000 de parai (reali!) la FXCM, care - la fel - nu permite loturi mai mici de 10k. Trebuie sa joci cu stopuri foarte scurte ca sa respecti MM, iar daca intri pe panta descendenta, nu mai ai cand, cum, si cu ce sa te redresezi. Inevitabil ajungi la aia 49 de parai cu care nu mai poti sa pui nici un bid, si nici nu poti sa ii scoti ca taxele sunt 52 (40 vrea brokeru si 12 pe putin banca)....

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O observatie:

 

...Daca aveti 100 de parai in cont si vi se permite sa jucati doar minilot, adica 10k, adica 0.1 tureti, atunci vreti-nu-vreti, sunteti levierati real cu 100 la 1. Pentru ca jucati de 100 de ori mai mult decat aveti in cont. Pentru a fi posibil sa deschideti MACAR un bid la astfel de cifre, trebuie ca brokerul sa permita un leverage maxim admis mai mare de 102 la 1. De ce? pentru ca 2 parai va costa spreadul, la cea mai avantajoasa pereche (probabil EURUSD) iar 100 ar trebui sa ii depuneti margine, deci nu va mai ramane liber nici un dolar. In aceste conditii, primul pip impotriva voastra va scoate din joc si nu mai puteti pune nici un bid, iar banii ramasi in cont (cei 97 de parai, ca ati dat 2 pe spread si unu pe pipul pierdut) puteti sa faceti caca pe ei, ca va costa mai mult sa ii scoateti...

 

 

Acesta este cel mai, cel mai, cel fericit caz: margin call exact cand esti la limita marjei.

Majoritatea covarsitoare a brokerilor accepta un drawdown impotriva marjei: adica ti se permite sa scazi chiar sub limita sumei blocata in marja - in unele cazuri chiar pina la 5-10-20% din marja.

 

Sa nu mai spun ca am intalnit un caz care m-a lasat cu gura cascata pe platforma demo a unui broker (nu ii pomenesc numele - dar e din zona) care desi avea politica de margin call la limita marjei pt. un leveraj de 200:1 si 50% din marja blocata pt. leveraj 100:1, a inchis toate tranzactiile la -286! -286.

 

Imi pare rau ca nu mai am poza cu pricina (i-am trimis-o Fetei Morgana cand a fost incidentul).

 

Ce vreau sa accentuez si repet: majoritatea brokerilor nu se opresc la limita sumei blocate in marja.

Cazul cu FXCM este fericit, dar la alt broker ai deschis pozitia cu cei 100$ si daca cursul se misca impotriva ta poti merge pe minus pina la 5% din marja de 100$.

Adica mai ramai cu 5$ in cont.

De la care iti vei lua la revedere. :biggrin:

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.