Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

.hst

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 luchian55

luchian55

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 05 March 2008 - 03:13 PM

salutare.....aveti idee cu ce aplicatie pot accesa si eu fisierele cu extensia .hst din metatrader.....incerc sa fac un backtest manual pe mai multe timeframe-uri, dar e destul de dificil......m-ar ajuta foarte mult daca as putea modifica continutul acestor fisierelor, si anume cotatia respectivei valute.....astfel incat sa fac o analiza cat mai obiectiva.... :biggrin:
  • 0

#2 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 06 March 2008 - 04:41 AM

concret, ce vrei sa faci? daca vrei doar sa editezi anumite valori (anumite candele), pentru asta ai la dispozitie "history center" din meniul tools. Ai grija ca history center se configureaza separat (are un program pe care trebuie sa il lansezi ca sa il configurezi, nu poti sa il configurezi din el). Default este configurat pe serverul de la MQ. Daca tu ai cont la alt broker, de exemplu ibfx, si modifici datele din fisierele .hst cu HC din tools, atunci nu mai poti recupera datele vechi, pentru ca atunci cand dai "reload" el iti aduce datele de la MQ (si nu acelea de la ibfx care erau originale, inainte de modificare).

daca vrei sa vizualizezi datele la gramada, poti sa redenumesti unul dintre fisierele fxt generate de strategy tester si sa il deschizi ca hst (am explicat undeva ce e cu fisierele fxt, ele contin combinatii de 3-4-5 timeframe-uri plus interpolare pt timeframe-uri mai mici, iar structura lor este ca la hst).

daca vrei sa vezi efectiv cotatiile, in excel ori mai stiu eu ce, le poti exporta din fisierul hst, cu un expert (este unu pus de mine la treadul cu discutii despre intelichart, ori asa ceva) sau din strategy tester. Poti sa generezi charturi de ticksi daca vrei, faci un expert de tipul

start()
{deschide fisier .csv
salveaza time, symbol, pereche, timeframe, bid, ask, swaplong, swapshort, ce mai vrei tu
inchide fisier
}

si apoi il rulezi cu ST cu every tick pe fiecare pereche si TF (19 perechi x 9 tfuri = 171 de fisiere, ia cateva minute rularea efectiva) si apoi interclasezi fisierele astea dupa timp (asta poate lua vo ora ori pe aproape, si nu o poti face cu excel, tre sa bagi foxpro ori else, ori sa faci tu un program, pentru ca fisierul rezultat e mare). Fisierul rezultat are cativa giga (la mine are 6), depinde cate date ai, si contine toata miscarea pietei la nivel de ticksi (interpolati, nu reali, dar la nivel de M1 miscarea este reala) si ca sa il poti accesa cu excel ori altceva (editor de texte) tre sa il imparti in bucatele. Matlab-ul si Matematica 3.0 il poate deschide direct (asta in cazul in care vrei sa te pierzi in calcule statistice)

Edited by tradelover, 06 March 2008 - 04:58 AM.

• 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.