Sari la conținut

Despre conturi live/demo si profit din forex


Postări Recomandate

da... primul lucru pe care trebuie sa-l aiba mereu in fata un trader este urmatoarea propozitie: NU E NEVOIE SA IAU TRANZACTIA ASTA. scrie asta pe o coala si pune-o linga grafice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum fac doua lucruri: astept pana se calmeaza apele prin forex, ...

pai tu esti investitor sau trader? :biggrin: traderii IUBESC volatilitatea!

 

Apropo, am zis eu ca sunt optimist, dar nu sunt nebun sa mor de gat cu sistemul sau piata sau money managementul. Nu merg astea cautam altele...

wrong... trebuie sa ramai la sistemul tau indiferent de piata! asta e o MARE greseala pe care o fac incepatorii in primul rand. Cand vad ca au avut doua pierderi consecutive... hopa schimba sistemul, mai baga un oscilator mai schimba o valoare... si uite asa ei ajung la 'curve fitting'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi n-am auzit pe nimeni care sa aibe aceeasi parere ca mine, nu vad cum cineva ar putea sa investeasca in bani. Mi se pare stupid. Cel mult poti spune ca faci trading pe termen lung. A cumpara patrunjel cu 1 leu si a-l vinde cu 2 e mult mai etic pentru ca macar exista cineva care sa beneficieze din asta: cumparatorul. In forex tot ce isi poate dori cineva e sa ia cat mai multi bani de la altii in mod constant. Dupa mine, a investi = a fi alaturi la bine si la rau mult timp cu o idee. Nu cred ca poti investi nici macar in actiuni. Cum ajuti o firma daca fugi cand scad actiunile? Singurul om in cazul caruia mi se pare ca ar investi e Warren Buffet, pentru ca din ce citeam nu'si prea vinde actiunile. Altfel, in afara de o afacere, nu vad de unde ideea de investitor. Asa ca eu cumpar patrunjel cand nu are nevoie nimeni de el si il vand cand vrea lumea supa.

Si eu iubesc volatilitatea, dar nu exagerata cum a fost in ultima saptamana si nu in momentul in care intru in tranzactii. Imi place sa intru cand nu ma vede nimeni si piata doarme si sa ies cand oboseste sa alerge, nu sa ma arunce de pe profit pe pierdere o data pe minut... Cat despre sistemul meu, daca tot s-a sugerat volatilitatea o sa-i lipesc si un ATR, pentru ca pana acum mergeam mai mult pe principiul "sa nu para ca merge prea repede". Mai mult nu ii fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

@andrei_lint ar fi frumos sa ne tii la curent cu evolutia contului, trimestrial macar.

Ei bine, a cam venit momentul. Per total lucrurile nu arata chiar sclipitor. Pentru primele 10 trade-uri de care vorbeam mi-au iesit 7. Pentru urmatoarele 10 mi-au iesit 4. Probabilitatea medie este de 55% (da, e inca prea devreme dar oricum...) Avand in vedere k am ales un Risk:Reward de 1:1,5 40% in ultimele 10 tradeuri inseamna profit 0. Asadar, teoretic ar trebui sa am 3* 1,5% din cont adica un minuscul profit de 4,5%. Pe care curios, nu-l am. Am o pierdere de 6,25%. Un drawdown sanatos de vreo 10%.

 

Pentru ca am incercat sa joc cu risc de 2% si am pierdut vreo 3 tradeuri mai scadem 3%, pentru un trade cu aur mai scadem 2%, pentru autosantaj, lipsa disciplinei si dorinta de razbunare restul. Iarasi iau o pauza, de data asta mai lunga, de vreo 2 luni (dau bacul si decat sa le fac pe amandoua prost macar sa ma ocup doar de una). O sa continui sa tranzactionez pe demo pe aceleasi principii (sper sa nu ma urc pe pereti daca prind o perioada buna pe demo cand puteam la fel de bine sa o prind pe bani reali) si ramane sa ma ocup de BVB.

 

Desi din punct de vedere psihologic e gresit ce zic, o pierdere ca asta pentru inceput nu e cine stie ce problema ( la banii pe care ii am pe forex inseamna cateva pizza prin oras ). Sa vedem cum vor evolua lucrurile in viitor =)) Tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.