Sari la conținut

Strategie pt incepatori


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

am uitat sa adaug cateva lucruri, aud /jpy va fi negativ pt multe perioade, dar nu asta e important,...ce e important e ca strategie e Long Term.

 

lasa asa un an si banii vor fi dublati... dupa calculele mele

pe ce te bazezi?

 

deci, usd/cny nu isi va schimba trend-ul in urmatorul an ...daca te uiti in ultimii 2 ani si prin faptul ca e un great supply of Dollars belonging to the Chinese government. de fiecare data cand urca dolarul guvernul chinez pun bani pe piata, ceea ce inseamna supply, more supply means less demand. AUD/ JPY va oscila tot timpul, dar motivul pt care pun aud /jpy long e pt ca e perechea cu cel mai mare 'positive interest' iar usd/cny ia negativ. deja folosesc strategia de ceva vreme ...un an si a iesit foarte bine. la £3,000 cu leverage de 50:1 imi ia 25 de lire pe zi dobanda...iar aud/jpy imi da 25 de lire pe zi dobanda... ca sa ies la zero.... impreuna sunt £6,000 investiti...initial... ma bazez numai pe faptul ca usd/cny va fi short tot timpul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

RMB-ul era si este sub-evaluat de aproximativ 4 ori. Am petrecut ultimii ani ai secolului trecut in Mama China, si stiu despre ce vorbesc. Cei care vreti sa aflati mai mult, cautati pe web ori pe wikipedia Big Mac index, ori pe investopedia Big Mac PPP. Cu problemele pe care le are dolarul la ora actuala, "sell usdcny" (sau usdrmb) este in mod cert o investitie profitabila pe termen lung. Daca ati fi facut asta acum 8 luni (iunie 2007), practic acum aveati de 3 ori mai multi bani. Partea cu "buy audjpy" este artificiala, nu face decat sa scada profitul, dand iluzia ca "recupereaza dobanda". Mai avantajos (dar si mai riscant, lichiditatea fiind mult mai redusa) ar fi fost "buy nzdjpy", unde dobanda adusa ar fi fost mai mare. Acum dupa FED cut de 75 de puncte, dobanda combinatiei iese chiar pozitiva bine!! Dar rugati-va la toti zeii vostri sa nu creasca yenul japonez. Ca luati cu o mana si dati cu doua inapoi (vezi acelasi test pe dec 2005- iun 2006, cand jpy a crescut 1000 de pipsi fata de aud si 2000 fata de nzd, pe cand dobanda la jpy era 0 si la aud or nzd era 4 respectiv 5... cu toata dobanda asta imensa, ieseati in fundul gol)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.