Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Calendar economic

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • Interests:Tehnologie, afaceri si investitii, fotografie

• Tranzactionez din 2007

Posted 03 April 2008 - 11:43 PM

Incepand de astazi, pe prima pagina de pe vamist.com aveti un calendar economic. Sper sa va foloseasca.

Astazi sunt cateva stiri importante. Sa vedem care va fi efectul...
  • 0

#2 nicugh

nicugh

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 117 posts
  • Interests:Instalatii incalzire, climatizare, ventilatie, sisteme solare, consultanta si executie.

• Tranzactionez din 2005

Posted 04 April 2008 - 05:01 AM

foarte bine, dar sa nu uitam sa adunam 2 ore sau poti sa faci ceva in privinta asta sa ne arate GMT+2
  • 0

#3 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 04 April 2008 - 06:51 AM

foarte bine, dar sa nu uitam sa adunam 2 ore sau poti sa faci ceva in privinta asta sa ne arate GMT+2

Adica eu tre sa inteleg ca timpul e GMT+0, ca era foarte neclar pt mine si nu am avut timp sa verific cu alte site-uri de stiri. Indiferent care metoda o veti alege, ar fi bine sa specificati ca timpul afisat e GMT+x, pentru ca la mine nu se potriveste, oricum ar fi =)), in plus mai avem pe aici cativa de pe alte meridiane, Portugalia, USA, etc...

Mi-a placut in schimb faptul ca se dau explicatii sumare la fiecare indicator economic si se vorbeste despre importantza lui. Acuma, ideea e sa nu va aruncati in trading la fiecare indicator, unii va pregatesc niste capcane la care nici nu visati. Eu ma feresc sa tranzactionez indicatori economici la care nu le cunosc semnificatia (cazul majoritatii indicatorilor din tabelul ala, de fapt). Iar la cei care sunt intr-adevar importanti, ca NFP, de exemplu (cel care misca piata cel mai mult!) astept intai sa se linisteasca apele. Adica cu alte cuvinte, ratez miscarea mare de la inceput. Dar mai bine sa o ratez decat sa fie contra mea... Cand pot, ciupesc niste pipsi pe aceeasi directie in zilele urmatoare (care uneori inseamna de fapt finalul miscarii).

offtopic: cam pustiu chatul ala... e drept ca si eu am intrat fortzat de imprejurari, incercand sa gasesc tabelul, abia dupa vreo cateva clickuri am identificat ca tre sa dau pe "home" ca sa ma duca acolo, ca daca dau pe radacina forumului ma duce acolo unde tre sa aleg limba.... iaca azi o sa stau pe chat, sa vedem cine mai vine... =)) sunt cu ochii pe voi
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#4 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • 1620 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 04 April 2008 - 07:05 AM

Pai scrie chiar in titlu ca orele sunt GMT =)) Dar o sa-l modific sa scrie in coloana de ora.
  • 0

#5 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 04 April 2008 - 07:20 AM

Sorryiiii =))
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#6 vladv

vladv

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 285 posts

Posted 05 April 2008 - 04:44 PM

Oricum,acest calendar este foarte folositor.
  • 0

#7 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • 1620 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 05 May 2008 - 06:53 PM

A aparut optiunea de filtrare pentru evenimentele din calendar
  • 0

#8 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • 1620 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 12 September 2008 - 10:37 AM

Mda... daca vreau ceva calumea, cel mai bine este sa-l fac singur. Astazi de cateva ori imi aparea page not found in frame-ul in care trebuia sa se incarce pagina cu calendarul. Probabil il voi scoate daca vad ca mai face probleme.

Aveti idee de unde pot lua datele pt calendar in format XML (sau alt format portabil) sa fac eu scriptul pentru afisarea calendarului? Kerosen, poate te-ai lovit tu de asa ceva in cautarile tale pentru retea...
  • 0

#9 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 12 September 2008 - 10:46 AM

\ Kerosen, poate te-ai lovit tu de asa ceva in cautarile tale pentru retea...

acum un coleg incearca sa faca ceva agenti inteligenti care sa preia automat de pe forexfactory eventual dupa ce vedem ca funtioneaza incercam sa il implementam si aici. tot ei (FF) au chestia aia ca daca vrei, poti lua de la ei direct calendarul

http://www.forexfactory.com/excal.php

Edited by kerosen, 12 September 2008 - 10:47 AM.

• 0
odata ce faci compromisuri in gandire, esti candidat pentru mediocritate :)

#10 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • 1620 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 12 September 2008 - 10:51 AM

Nu mai vreau sa iau calendarul gata facut de la altii. Vreau doar datele si fac eu calendarul.
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.