Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Probleme mql4.

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Mangusta

Mangusta

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 255 posts

Posted 19 April 2008 - 10:46 AM

Am inceput sa fac un expert simplu pentru a invata mql4.
Am facut un expert care cumpara pe baza de iMA() [medii mobile].Daca linia trece peste alta linie intra pe pozitie in buy.
Am compilat EA-ul si nu are errors sau warnings.Il testez cu strategy tester si nu imi deschide nici un ordin.Eroarea este :

OrderSend error 138
invalid double number as parameter 6 for OrderSend function

Functia de order send arata asa :

extern double StopLoss =35;
extern double TakeProfit =75;
....
if (Curs>MA1){
tiket=OrderSend(Symbol(),OP_BUY,Lots,Ask-StopLoss*Point ,Ask+TakeProfit*Point,"Tunel",0,0,Red);
if (Curs<MA1) {
OrderClose(tiket,Lots,Ask,Red);
return(0);
}
}

In codul de mai sus am vrut sa spun cand "Curs" trece deasupa lui "MA1" deschide un ordin buy iar cand "Curs" ajunge sub "MA1" inchide ordinul deschis precedent.

Nu imi dau seama unde poate fi greseala.

Alta intrebare:
Care este diferenta intre a declara indicatorii in functia init() si in functia start ()?
  • 0

#2 nicugh

nicugh

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 117 posts
  • Interests:Instalatii incalzire, climatizare, ventilatie, sisteme solare, consultanta si executie.

• Tranzactionez din 2005

Posted 19 April 2008 - 12:44 PM

tiket=OrderSend(Symbol(),OP_BUY,Lots,Ask-StopLoss*Point ,Ask+TakeProfit*Point,"Tunel",0,0,Red);

ai o mancat ceva cuvinte din propozitie:double price, int slippage,
tiket=OrderSend( string symbol, int cmd, double volume, double price, int slippage, double stoploss, double takeprofit, string comment=NULL, int magic=0, datetime expiration=0, color arrow_color=CLR_NONE)

deci corect ar fi:

tiket=OrderSend(Symbol(),OP_BUY,Lots,Ask,3,Ask-StopLoss*Point ,Ask+TakeProfit*Point,"Tunel",0,0,Red);
  • 0

#3 AdrianBc

AdrianBc

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

• Tranzactionez din 2012

Posted 28 June 2013 - 02:37 PM

Am dat sa compilez un indicator in metaeditor v4 build 509 si imi aparea urmatoare eroare " using of decompiled source code is prohibited ".Pe platforme mai vechi nu apare eroarea asta.

Are idee cineva ce e cu mesajul acesta in versiunile mai noi?

• 0

112ze.png

#4 theSeer

theSeer

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 122 posts
  • Interests:Broker certificat CCIR din 1996
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Modelarea matematica

Posted 29 June 2013 - 07:01 PM

De pe google adunate si iarasi la google date :

Versiunea 4 Build 509 a metatrader-ului verifica (in faza de compilare) numele variabilelor, iar intr-un cod sursa decompilat gaseste o utilizare abundenta a caracterului '_' la numele variabilelor.

PS. De preferat este utilizarea codurilor sursa originale, intelegerea in/corectitudinii algoritmilor utilizati, si in cele din urma scrierea unor solutii personalizate. MQL4 il poate invata orice elev de clasa a 8-a, iar in 9 luni de zile acesta poate deveni senior in ale MQL4.

• 0

#5 AdrianBc

AdrianBc

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

• Tranzactionez din 2012

Posted 02 July 2013 - 08:45 AM

De pe google adunate si iarasi la google date :

Versiunea 4 Build 509 a metatrader-ului verifica (in faza de compilare) numele variabilelor, iar intr-un cod sursa decompilat gaseste o utilizare abundenta a caracterului '_' la numele variabilelor.

PS. De preferat este utilizarea codurilor sursa originale, intelegerea in/corectitudinii algoritmilor utilizati, si in cele din urma scrierea unor solutii personalizate. MQL4 il poate invata orice elev de clasa a 8-a, iar in 9 luni de zile acesta poate deveni senior in ale MQL4.

Multumesc pentru informatie .Cautasem si eu pe google o zi,dar nu gasisem nimic.

• 0

112ze.png

#6 Magicianul

Magicianul

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 379 posts

Posted 25 August 2013 - 11:37 PM

Am intalnit intr-un Expert  o  functie , si nu stiu la ce se refera ; imi poate spune cineva ?

functia este aceasta :

//-----------------------------------------------------------------------------------------------
void SemaphoreTake(string SEM)
{
   if(GlobalVariableCheck(SEM) == false)
      GlobalVariableSet(SEM, 0);

while(1==1)
   {
      if(GlobalVariableSetOnCondition(SEM, 1.0, 0.0))         
      {
         critical = 1;
         Print("SEMAPHORE \"", SEM, "\" TAKEN. CURRENT VALUE: ", GlobalVariableGet(SEM));
         break;     
      }
      else
      {
         Print("ATTEMPT TO CAPTURE SEMAPHORE \"", SEM, "\" FAILED. SEMAPHORE BUSY. WAITING 0.1 SEC. CURRENT VALUE: ", GlobalVariableGet(SEM));
         Sleep(100);
      }
   }
}

void SemaphoreReturn(string SEM)
{
   GlobalVariableSet(SEM, 0.0);
   Print("SEMAPHORE \"", SEM, "\" RETURNED. CURRENT VALUE: ", GlobalVariableGet(SEM));
   critical = 0;
}

• 0

#7 gigi

gigi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXCM

Posted 25 August 2013 - 11:51 PM

Semaforul e o primitiva de sincronizare pt probleme de concurenta. De obicei e folosit pt a share-ui o resursa intre thread-uri.

Dar nu inteleg ce cauta asa ceva intr-un script MT4. Din cate stiu, script-urile ruleaza pe un singur thread acolo.

https://en.wikipedia...e_(programming)

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.