Sari la conținut

Programe Introducing broker


ryu

Te-ar interesa sa devii IB ?  

4 membri au votat

  1. 1. Te-ar interesa sa devii IB?

    • Da, pot sa incerc
      1
    • Da, dar vreau detalii
      2
    • Nu stiu despre ce e vorba
      0
    • Nu ma intereseaza
      1
    • Nu
      0


Postări Recomandate

Salutare

Facui un articol despre IB - ar fi mai multe de spus dar puteti sa va expuneti ideile si/sau experientele si poate imbunatatesc ceea ce am scris si iese ceva mai misto.

 

O firma de brokeraj poate sa foloseasca in crearea imaginii si vanzarea serviciilor sale financiare o gama larga de strategii de marketing.

 

Poate utiliza strategii consacrate ca: bannere pe diverse site-uri, prezenta la targuri bursiere, declaratii date de brokerii din cadrul societatii sau rapoarte redactate de analistii financiari.

 

Am sa prezint cum functioneaza o metoda de marketing foarte utilizata de brokerii forex din strainatate.

 

Este vorba de programe de: introducing broker.

 

Cui se adreseaza?

 

Oricarei persoane atat juridica, cat si fizica.

 

Cum functioneaza?

 

Persoana care doreste sa devina introducing broker pentru o firma de brokeraj va semna un contract de introducing broker si un alt contract de tranzactionare.

 

Astfel, eu in calitate de IB am sarcina sa recomand cati mai multi clienti firmei de brokeraj.

 

Pentru acest lucru firma de brokeraj imi va da o parte din comisionul pe care il genereaza clientii adusi de mine.

 

Suma respectiva va fi virata de firma de brokeraj in contul meu de tranzactionare iar de aici am doua posibilitati: 1. sa tranzactionez pe piata folosind acea suma 2. sa retrag suma respectiva in contul meu bancar.

 

Ca IB am obligatia sa stiu foarte bine produsele financiare ale firmei de brokeraj astfel incat sa prezint cu o acuratete maxima viitorului client serviciile de care va beneficia.

 

Este important cum se prezinta IB in fata clientului deoarece in fond el reprezinta societatea de brokeraj, el este puntea de legatura intre broker si client.

 

Atragerea clientilor de catre IB se face pe doua mari canale:

 

1. sistemul relational: am cativa prieteni sau cunoscuti interesati de fenomen iar eu le recomand societatea de brokeraj pentru care sunt IB

2. am un site si este destul de vizitat.

 

Cum fac?

 

Pun pe site-ul meu: bannere cu firma de brokeraj in

cauza ( aici trebuie sa existe colaborare intre departamentul de marketing al societatii de brokeraj si proprietarul site-ului pentru a asigura o prezentare corecta a serviciilor brokerului , iarasi e important sa nu se distorsioneze in vreun fel imaginea brokerului) sau diferite optiuni care imbunatasesc site-ul ( cotatii forex live, calendar economic, analize forex) cu hyperlink catre o pagina unde clientul isi poate deschide cont de tranzactionare.

 

Din punctul meu de vedere privesc aceste programe de introducing broker ca fiind asemanatoare cu forta de vanzari folosita de societatile de asigurare (s-a vazut mai clar acest procedeu pe durata perioadei de subscriere la fondurile de pensii, derulata anul trecut in Romania).

 

Sunt situatii in care o persoana devine introducing broker pentru mai multe firme de brokeraj si astfel poate sa ofere o gama diversificata de servicii financiare.

 

Pot asemana acest model de business cu brokerii de asigurare: ofer pachete financiare pentru mai multe societati de asigurare in baza unui contract.

 

Brokerii de asigurare au ajuns cumva la nivelul de consultanti pentru ca determina profilul si nevoile clientului si ii recomanda serviciile financiare optime.

 

Ma gandesc daca ar fi ok ca un IB sa ofere consultanta (tehnica, nu investitii) pentru un incepator pe forex. O sa mai ma gandesc la acest aspect si sper sa revin cu un articol.

 

Gasiti articolul aici: http://bloguri.dailybusiness.ro/iulian-riz...cing-broker-459

 

Toate cele bune!

 

Vorba aceea romaneasca: spor la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.