Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

MarcoTrader2007

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Strategie/tehnica folosita Rugaciuni

Posted 16 April 2008 - 08:16 PM

Sa ma prezint si eu.
Numele meu este Marco Romario (prenumele), am inceput Forexul pe la sfarsitul lui 2006, am o varsta de 17 ani (1990).Locuiesc in Bistrita, pe spinarea parintilor,
sunt la liceul Economic din Bistrita, si visez si eu sa ajung sa ma joc cu banii tranzactionand.
Am trecut de la faza de loooooser, =)) (multumesc lui Dumnezeu), iar cu ajutorul baietilor (si a unei fete FM) si in special al lui Iordaki (un adevarat maestru in teoria Elliott Wave), am reusit sa realizez profit constant.
Sa va zic secretul?????
NU VA GANDITI LA BANI.......Jucati pentru pipsi, si pentru imbunatatirea sistemului de tranzactionare.
Gasiti-va amici mai avansati decat voi si furati meseria.Nu cred ca se va supara.
cautati sisteme care nu expira niciodata (cele care fac parte din scoala veche(Elliot Wave, Gann, Pitcfork etc.)Intradevar sunt grele, ca sa poti tranzactiona dupa unul din aceste sisteme trebuie sa-l simti, nu este nimic mecanic si batut in cuie.Dar profitul este pe masura muncii.

Va urez bafta tuturor!!!

Edited by MarcoTrader2007, 16 April 2008 - 08:20 PM.

• 0

#2 Carbon

Carbon

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 163 posts

Posted 16 April 2008 - 09:24 PM

1.sa ma joc cu banii tranzactionand.

2.Sa va zic secretul?????
NU VA GANDITI LA BANI.......Jucati pentru pipsi, si pentru imbunatatirea sistemului de tranzactionare.

3.cautati sisteme care nu expira niciodata (cele care fac parte din scoala veche(Elliot Wave, Gann, Pitcfork etc.)Intradevar sunt grele, ca sa poti tranzactiona dupa unul din aceste sisteme trebuie sa-l simti, nu este nimic mecanic si batut in cuie.Dar profitul este pe masura muncii.

=))
1.te rog, nu mai folosi "joc"
2.mai complicat aici... stii care e secretul suprem?(parerea mea) nu trebuie sa prezici piata pentru a face profit pe fx(si in alte pieti financiare). Cand incercam sa prezic piata prin diferite "sisteme" pierdeam dar dupa ce am inceput sa gandesc in probabilitati si cand intram intr-o tranzactie si vedeam ca nu merge in favoarea mea, o inchideam (cut your losses short) si imi spuneam: " si ce daca am pierdut? tocmai am platit informatia pe care mi-a oferit-o piata despre perechea pe care am pus ordinul." adica respectiva pereche valutara nu e buna pentru long ci e buna pentru short.
Iar la partea aia cu imbunatatirea sistemului de tranzactioanre... eu zic ca e mai important sa iti imbunatatesti DISCIPLINA.

3. ai uitat de suporti si rezistente, asta cred ca se incadreaza cel mai bine in categoria "old school" :D (opinia mea...)

btw, stiai ca Ralph Nelson Elliott nu a reusit sa isi adune avere din teoria pe care el a inventat-o ? =)) iar de ceilalti... nu stiu.
bafta si sry pentru offtopic:D

Edited by Carboon, 16 April 2008 - 09:36 PM.

• 0
just a bunch of losers

#3 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 16 April 2008 - 09:47 PM

Cand am zis "joc" m-am vazut milionar, jongland cu banii. =)) Tranzactiile le iau in serios, ca altfel ma arde buzunaru.
Cat despre Elliott Wave...poate a avut mana larga.Ca sa faci avere din FX trebuie sa lasi banii la locul lor si sa ai mare rabdare...ca altfel ai parte de monede.
Mie imi place sa fac scenarii despre evolutia pretului, si chiar imi merge bine.Am folosit o vreme suporti si rezistente, dar nu prea m-am impacat cu ele.Asta depinde de stilul fiecaruia.Important e sa scoti pipsi
  • 0

#4 phaeton

phaeton

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Posted 16 April 2008 - 10:09 PM

....
Am trecut de la faza de loooooser ....

de unde stii ?
  • 0

#5 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 17 April 2008 - 12:37 PM

Nu mai am pierderi de vreo2-3 luni inoace si gasesc raspunsuri la toate scenariile pe care le prezic.
EX:De ce a mers pretula colo si nu acolo.etc.(cred ca stii despre ce vorbesc)
Sa nu se inteleaga ca toate tranzactiile sunt castigatoare.Mai pierd cate una, dar castig 5-6.viziteaza-mi blogul http://forexpedia.ro/marco/
  • 0

#6 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • Interests:Tehnologie, afaceri si investitii, fotografie

• Tranzactionez din 2007

Posted 02 July 2008 - 10:20 AM

Marco, vad ca de azi esti MAJOR :smile: La multi ani! Dar te rog sa promiti ca NU o sa sarbatoresti cu Florin Salam sau Adi Minune pe fundal :smile:.
  • 0

#7 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 02 July 2008 - 10:38 AM

de azi nu o sa mai ai probleme cu deschiderea conturilor :smile:
  • 0
odata ce faci compromisuri in gandire, esti candidat pentru mediocritate :)

#8 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 02 July 2008 - 09:15 PM

Thanks man!!!Am terminat cheful :smile:
Sa speram ca n-o sa mai am probleme!!
  • 0

#9 dadix

dadix

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

• Tranzactionez din 2009

Posted 02 July 2008 - 09:36 PM

La multi ani... si mult noroc... !!!!! :smile:
  • 0

#10 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 03 July 2008 - 08:14 AM

Mersi!! :smile:
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.