Sari la conținut

Se poate realiza un astfel de expert ?


Apache

Postări Recomandate

Va salut din nou.

Am si eu o intrebare pentru ,,expertii care fac experti" ! =))

 

Se poate realiza un indicator care sa imi arate media aritmetica si si valoare mediana pe grafic ?

Sa fiu mai explicit :

 

As vrea sa vad 4 linii pe grafic (candlelsticks)

 

1. Linia 1 = Media aritmetica ale ultimilor 30 de valori (candlelsticks) de inchidere a cursului pe frame 1 Day

2. Linia 2 = Valoarea mediana ale ultimilor 30 de valori (canldelsticks) de inchidere a cursului pe frame de 1 Day

3. Linia 3 = Media aritmetica a ultimilor 30 de valori ale minimelor si maximelor (candlelsticks) pe frame de 1 Day

4. Linia 4 = Valoarea mediana a ultimilor 30 de valori ale minimelor si maximelor (candlesticks) pe frame de 1 Day.

 

Daca as putea sa setez numarul de canlesticks ( valori ) - in exemplul de mai sus 30 -, ar fi si mai bine.

Daca s-ar putea sa imi arate aceste valori si pe alte frame, (cu valorile mediei si medianei pe acel frame) ar fi ideal.

 

 

Eu momentan calculez aceste valori in excel si este greu sa modific zilnic manual valorile.

In excel folosesc pentru medie aritmetica functia AVERAGE si pentru mediana functia MEDIAN.

Apoi imi trasez manual in grafic liniile ca in exemplul de mai jos. Este insa o munca anevoioasa deoarece zilnic ( frame 1Day) aceste valori se modifica si trebuie sa modific manual valorile liniilor.

 

http://i44.photobucket.com/albums/f27/Apache003/Grafic.jpg

 

Linia galbena reprezinta mediana, iar cea verde media aritmetica pe perioada 22 Aprilie 2007 - 26 Mai 2007 frame 1 Day.

 

 

Un astfel de indicator m-ar scuti de multa munca. Nu vreau sa cersesc. Sunt insa incepator (bata) in ale programarii si vreau doar sa stiu daca se poate realiza un astfel de indicator si daca este greu de realizat.

Va multumesc !

 

Apache

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

voi reveni cu expertul in cauza, dar acum sunt foarte ocupat la job si n-o sa te superi daca ma rezum la cateva sfaturi, deocamdata.

 

Faptul ca ai specificat ce functii folosesti in Excel a simplificat lucrurile, ca din felul cum explicasesi, nu prea intelesesem ce vrei.

 

1. Toate calculele legate de partea cu "average", te poti lipsi de ele. In Excel, AVERAGE inseamna suma tuturor valorilor, impartita la numarul lor. Practic, acel average este de fapt valoarea unui SMA pe perioada respectiva. Ca sa nu mai fii nevoit sa faci toate calculele separat in excel, pune pe graficul tau un SMA(30) si du o linie orizontala prin punctul cel mai din dreapta al SMA-ului respectiv. Aia e linia galbena pe care o cauti. Adica linia ta galbena, daca e calculata pe close-uri, atunci va atinge tot timpul SMA(30) pe close-uri, in punctul ei cel mai din dreapta. Nu ai nevoie sa faci nici un calcul, stai cu mousu pe ea si vezi valoarea, apoi pui linia galbena la valaorea aia (click pe ea si editezi properties). Expertul e la fel de simplu: createobject(orizontal line, sma(parametru)), o sa il fac dupa amiaza, daca ma lasa astia sa rasuflu. Daca folosesti metoda cu SMA pe care ti-am descris-o, ai avantajul ca poti alege orice perioada, si poti calcula in acest fel media pe diferite puncte ale graficului (adica poti avea o medie pe close, alta pe open, alta pe max, min, hlc/3, bla-bla, vezi parametrii de la SMA la MT4). Asta cred ca rezolva punctele 1 si 3 din lista ta, iti ia cateva secunde sa pui liniile galbene pe grafic. Pentru punctul 3 trebuie sa alegi la tipul MA-ului ceva de genul "HL/2". Daca tipurile de MA nu iti sunt suficiente, exista un custom MA distribuit de MQL (free) care face tot felul de MA-uri, de exemplu trage doua linii, una pe barele crescatoare, alta pe cele descrescatoare, etc.

 

2. La punctele 2 si 4 nu pot sa te ajut deocamdata, am incerct sa ma uit ce face functia MEDIAN in Excel si nu m-am lamurit. Ei zic ca e valoarea medie, acea valaore pentru care jumatate din valori sunt deasupra ei si jumatate dedesupt. Am scris repede intr-o celula "=INT(RAND()*20)" si am duplicat-o de 10 ori in jos, apoi am pus MEDIAN sub coloana, am apasat F9 de cateva ori, well, se pare ca nu respecta exact definitia, mai face un calcul despre care nu scrie in descrierea functiei in help, pentru ca uneori da cu zecimale. O sa mai vad ce si cum, dar pana una-alta, trebuie facut un "for" in expert care sa numere barele si sa calculeze aceasta mediana efectiv, nu se poate ca la punctul 1 de mai sus (adica adaugand vreun indicator pe chart si ducand o linie prin el).

 

Daca e vreun statistician pe aici, sa ne explice (eventual cu cateva exemple) ce face MEDIAN, si care e suportul matematic? De exemplu cat e MEDIAN(1,2,3,7) si de ce?

 

Later edit: am vrut sa verific ce am zis mai sus, drept urmare am adaugat un screenshot, exact pe exemplul tau (ignora sagetzelele si alte chestii care mai apar pe grafic, nu am timp de bibileala). Am adaugat si o linie rosie groasa, care arata pe ce perioada se calculeaza MA-ul, ca sa fie clar de ce linia galbena e acolo. Foarte simplu: pui un trendline, caruia ii editezi proprietatile sa aiba "no ray" si sa fie mai groasa, si apoi tragi cu mouse-ul de capatul ei, iti apare lungimea liniei pe cursorul de mouse, o tragi pana se face 30, apoi o muti la data zilei respective. Am pus asta pentru ca mie mi se parea ca linia galbena e prea sus, uitandu-ma la tot graficul, dar nu e, te fura privelistea. Dupa ce am pus linia rosie, mi se pare clar.

 

post-1272-1211946062_thumb.jpg

 

textul cu alb e adaugat cu paintbrush, ulterior (dupa ce am facut snap).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi reveni cu expertul in cauza, dar acum sunt foarte ocupat la job si n-o sa te superi daca ma rezum la cateva sfaturi, deocamdata.

Cum sa ma supar tradelover ? Iti multumesc mult pentru raspuns. O sa incerc pentru linia care imi traseaza valoarea mediei ( average ) sa folosesc SMA.

Acum despre mediana. O folosesc foarte mult la statistica loto la skips ( skips = distanta dintre 2 extrageri consecutive in care un numar a iesit).

Scuze off topic ; suntem intr-un forum de FOREX nu de Gambling.

 

Si acum despre MEDIANA :

 

,,The median is the middle value of a string of numbers"

Deci mediana este valoarea din mijlocul unui sir de numere asezate crescator.

 

Exemplu :

Avem numerele : 7, 1, 1, 10, 16, 3, 6, 5, 7, 7, 0, 7, 7, 1,

Ordonam numerele in ordine crescatoare 0, 1, 1, 1, 3, 5, 6, 7, 7, 7, 7, 7, 10, 16

 

Valoarea mediana a acestui sir = 6 ( Mai pe scurt mediana = 6)

Asta deoarece sirul are 14 numere. La jumatatea sirului se afla numarul 6.

 

Excel asta face cind ii dam functia MEDIAN : Aranjeaza valorile celulelor in ordine crescatoare si cauta jumatatea sirului. Celulele raman nemodificate si noi vedem doar rezultatul.

 

Daca nu am fost explicit te rog sa ma scuzi.

 

Apache

 

 

Edit :

 

Mare ,,tip and trick" mi-ai dat tradelover cu SMA (Moving Averages). M-am jucat putin pe grafic si chiar functionaza. Asa cum spuneam in topicurile mele lucrurile simple sunt cele mai productive. MULTUMESC MULT ! Acum cand am primit solutia ma simt ca ultimul nataflet. =))

O sa caut sa vad ce fac si cu mediana.

Editat de Apache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

,,The median is the middle value of a string of numbers"

Deci mediana este valoarea din mijlocul unui sir de numere asezate crescator.

 

Exemplu :

Avem numerele : 7, 1, 1, 10, 16, 3, 6, 5, 7, 7, 0, 7, 7, 1,

Ordonam numerele in ordine crescatoare 0, 1, 1, 1, 3, 5, 6, 7, 7, 7, 7, 7, 10, 16

 

Valoarea mediana a acestui sir = 6 ( Mai pe scurt mediana = 6)

Asta deoarece sirul are 14 numere. La jumatatea sirului se afla numarul 6.

 

Excel asta face cind ii dam functia MEDIAN : Aranjeaza valorile celulelor in ordine crescatoare si cauta jumatatea sirului. Celulele raman nemodificate si noi vedem doar rezultatul.

well, asa am crezut si eu, dar, precum spuneam in postul anterior, uneori da cu zecimale, iar alte ori numarul afisat nici macar nu se afla in sir. Chiar pe sirul tau, daca il pui in excel, o sa vezi ca mediana e 6.5 =)) hihi... de aia imi era neclar. Citind mai departe in help (am avut un pic de timp aseara, dar nu destul sa fac un indicator complet) am descoperit ca atunci cand sirul contine un numar par de numere, excel face media aritmetica a celor 2 numere din mijloc.

 

Astfel, mediana lui (1,2,2,5) este 2, dar mediana lui (1,2,3,5) este 2.5 (?!), pe cand mediana lui (1,2,4,5) este 3 (?!!).

Revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru timpul acordat. In privinta medianei ai dreptate. Oricum am vazut in excel media si valoarea mediana sunt destul de apropiate ca valori.

Asa ca daca nu ai timp sau chef hihi... =)) (ce-mi place) nu este nici o problema. Oricum m-ai scos din incurcatura cu idea folosirii SMA asa ca : iti multumesc mult, mult.

 

 

 

Bafta la pipsi !

 

 

Apache

Editat de Apache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.