Sari la conținut

Strategii diferite pentru perechi diferite


Postări Recomandate

Salut,

Mi-a spus cineva (trader cu experienta, joaca pe forex de pe vremea cand facea tranzactii prin telefon) ca nu trebuie niciodata folosita aceasi strategie pentru mai multe perechi, pentru ca fiecare merge dupa alte reguli, si mai ales, ca perechile importante sunt legate intre ele de ex: gbp/jpy cu eur/gbp cu eur/jpy si asa mai departe, si miscarile dintr-o pereche afecteaza si celelalte perechi, care ar fi cele mai bune strategii pentru marile perechi, nu imi place sa folosesc indicatori si in general merg pe actiunea pretului, nu "tradeuiesc" (ca sa nu zic joc) decat pe gbp/jpy si eur/usd, la eur/usd merg pe trendul general, daca a plecat intr-o directie nu se schimba in aceasi zi ( fusul nostru orar) si la gpb/jpy am observat ca respecta fibonacci de cele mai multe ori. astept raspunsurile voastre:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

grip wrote:

Mi-a spus cineva (trader cu experienta, joaca pe forex de pe vremea cand facea tranzactii prin telefon) ca nu trebuie niciodata folosita aceasi strategie pentru mai multe perechi, pentru ca fiecare merge dupa alte reguli, si mai ales, ca perechile importante sunt legate intre ele de ex: gbp/jpy cu eur/gbp cu eur/jpy si asa mai departe, si miscarile dintr-o pereche afecteaza si celelalte perechi, care ar fi cele mai bune strategii pentru marile perechi, nu imi place sa folosesc indicatori si in general merg pe actiunea pretului, nu "tradeuiesc" (ca sa nu zic joc) decat pe gbp/jpy si eur/usd, la eur/usd merg pe trendul general, daca a plecat intr-o directie nu se schimba in aceasi zi ( fusul nostru orar) si la gpb/jpy am observat ca respecta fibonacci de cele mai multe ori. astept raspunsurile voastre:)

Da man, si eu am "intalnit" un nene, dar asta tranzactiona de pe vremea cand functiona "Morse telegraph". Hehe ..ce vremuri. Interesant mod de a tranzactiona. Pe la 1920 numai asa se tranzactiona ..prin telefon.

Trader-ul tau se pare ca a trecut de mult de varsta senectutii =))

Eu stiam de forex din facultate, asta insemnand anii '93 -'94. Nu ma orientasem catre trading inca. A trebuit sa mai treca un deceniu ca sa ma apuc serios. Si am inceput direct cu trading-ul on-line. Acum nu mi-l pot imagina decat asa. Telefonul este pentru urgente gen a cazut net-ul sau vreau sa inchid urgent ordinul si din nu stiu ce motiv a "cazut" curentul electric. Asa-i la noi la romani. Despre afirmatia: " ca nu trebuie folosita niciodata aceeasi strategie pentru mai multe perechi"...iti dau dreptate, caci fiecare pereche are "bioritmul ei", dar nici nu ma vad folosind simultan 3 strategii pentru 3 perechi diferite, Daca prietenul tau poate ...sa-i transmiti felicitari. Eventual folosesti aceeasi strategie dar mai ajustezi Stop-Loss-ul sau take profit-ul sau marimea lotului. Exista cineva pe forumul asta care foloseste curent 3 strategii simultan? Brrrr. daca mai sunt si strategii mecanice ai pus-o serios. =))

Despre GBP/Jpy nu-mi "suna" prea bine corelatiile cu Eur/GBp si Eur/Jpy. Cum faci? Imparti una la cealalta ca sa-ti dea GBp/JPY sau nu cumva este mai simplu sa corelezi GBP/Jpy cu GBP/USD si USD/JPY. Corelatia este simpla: miscarea GBP/JPy este data de "inmultirea" dintre GBP/JPY si USD/JPY. Cu cat amploarea miscarii pe GBP/USD si USd/JPY este mai mare cu atat mai "saltaret" este GBP/JPY. Ma rog fiecare cu "corelatiile" sale.

"Care ar fi cele mai bune strategii pentru marile perechi?"

Cea cu care te acomodezi tu cel mai bine. Fiecare are propriul stil. Degeaba incerc eu sa te invat o strategie care tie nu-ti place sau chiar iti displace. Sunt destule strategii bune pe forumul asta. Nu trebuie decat sa le cauti si sa le incerci. In cele din urma sunt sigur ca vei alege. Daca nu gasesti pe "vamist" raspunsul cauta-l in alta parte. Pleaca de la o idee, pleaca de la ceva si dezvolta.

"Mergi pe "actiunea-pretului". Hmmm...dar crezi cumva ca noi mergem pe alt tip de actiuni? Toti privim pretul, il urmarim in fiece moment, uniii mai des altii mai rar, functie de TF-ul pe care tranzactioneaza iar nu "tradeuieste". Eu evit sa spun chiar si "joc"...pentru ca nu este un joc, nu e football, nu e 6/49 nu e poker, nu e nimic din toate astea.

Uite spre sfarsitul mesajului tau deja vad ca ai o idee de trading. Daca si reusesti sa o faci profitabila, urmatorul pas este sa ne impartasesti mai multe din experientele tale din trading.

De fapt iti raspund "in acest fel" a la "carcotasii" si nu in altul caci nu vad din tot mesajul tau care este de fapt intrebarea?

"Daca se pot folosi strategii diferite pentru "perechi" diferite?"

Raspunsul este "da"...dar numai sa te tina neuronii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Sunt de parere ca trebuie stabilita o anumita strategie foarte bine pusa la punct in functie de timeframe-ul pe care il folositi, nicidecum de perechea uzata. Si, inca un aspect: - cu cat descresti in timeframe cu atat mai mai bine si mai precisa trebuie sa fie intrare si cu un money management adecvat. Una este sa intri pe 15 min si alta este sa intri pe 4H pe un breakout.

 

Peace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

haha, noroc de tine ca ai postat si readus treadul in front, nu tin minte sa fi citit asta pana acum, dar m-am inveselit un pic, eram foarte morcovit... oricum, am ras si mi-am descretit fruntea, fraza cu "daca a plecat intr-o directie nu se schimba in aceasi zi ( fusul nostru orar)" merita toate paralele....

 

si ne mai miram de ce 90% (ori mai multi)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.