Sari la conținut

histograma stochastic


Postări Recomandate

poate face cineva o histograma pentru stochastic? ceva similar cu OsMA, dar care sa arate diferenta dintre %K si %D?

am colorat in graficul atasat spatiul dintre %K si %D; histograma ar trebui sa fie pozitiva pentru ariile verzi si negativa pentru cele rosii.

multumesc!

post-1398-1215282892_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

Hihi, mi-a luat 5 minute, din care 3 le-am pierdut cu setatul culorilor, nu imi iesea aia de dedesupt rosie :smile:

 

Poti sa il tragi pe fereastra cu stoch, si atunci apare peste stoch, ori poti sa il tragi pe chartul principal, si atunci apare in fereastra separata. Ori amandoua, daca vrei sa te uiti cu ochii incrucisati la el... Eu le-am pus pe amandoua, ca sa vezi ca se poate, dar nu recomand, e redundant rau... si al dracului de amestecat... hihi. Amu, spune-ne si noua cum te-ai gandit sa il folosesti, poate iese ceva din asta.... (Daca e vreun mare secret, poate imi dai un PM, ca si eu sunt fan-fan-stoch-stoch, hehe...)

 

post-1272-1215403620_thumb.jpg

 

Pipsuiala cu spor!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Abia acum am inteles din postul tau ca tu nu voiai culori diferite, doar specificasesi ca partea verde sa fie pozitiva si partea rosie negativa, eu am inteles ca vrei ca partea pozitiva sa fie verde, si partea negativa sa fie rosie, haha... Adica tu de fapt explicai ce inseamna histograma, dar eu stiind ce inseamna histograma, am luat explicatia ca pe o cerintza in plus...

 

Ma rog, varianta cu o singura culoare e mult mai simpla, necesita un singur buffer, si pui o singura linie in start() care zice ce buffer=stoch(main)-stoch(signal), asta e tot, haha, si eu ca fraierul am pierdut timpul sa il colorez... well... daca nu iti place colorat, poti sa setezi ambele culori sa fie verzi, acu i-am pus parametrii la culori, l-am sters din primul post si am re-postat aici, am vazut ca nu il downloadase nimeni inca.

 

Histoch_V1.mq4

 

Fair winds!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru ajutor. daca ai putea sa-l si atasezi... ar fi fantastic :smile:

cum m-am gindit sa-l folosesc? simplu. am sa ma uit dupa divergente ca sa vad daca gasesc o legatura intre asta si cind isi intoarce botul in directia opusa.

ii fac un test drive si pe urma am sa revin cu precizari.

inca o data, multumesc mult!

 

p.s. nu e nimic secret, cind imi vine o idee o scriu pe forum... uneori inainte de a ma gindi suficient daca e buna sau nu.

 

Hihi, mi-a luat 5 minute, din care 3 le-am pierdut cu setatul culorilor, nu imi iesea aia de dedesupt rosie :smile:

 

Poti sa il tragi pe fereastra cu stoch, si atunci apare peste stoch, ori poti sa il tragi pe chartul principal, si atunci apare in fereastra separata. Ori amandoua, daca vrei sa te uiti cu ochii incrucisati la el... Eu le-am pus pe amandoua, ca sa vezi ca se poate, dar nu recomand, e redundant rau... si al dracului de amestecat... hihi. Amu, spune-ne si noua cum te-ai gandit sa il folosesti, poate iese ceva din asta.... (Daca e vreun mare secret, poate imi dai un PM, ca si eu sunt fan-fan stoch-stoch, hehe...)

 

post-1272-1215403620_thumb.jpg

 

Pipsuiala cu spor!

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

grrr, m-ai prin "intre", tocmai il stersesem din primul post si il puneam in al doilea, am adaugat parametrii la culori, in cazul in care totusi tii sa ai o singura culoare. Cum naiba sunteti asa de rapizi cand e vorba de downloadat jucarele? :smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primesc email cind cineva posteaza... si am un obicei prost, de obicei stau cu nasul pe internet prea mult in timpul liber. :smile:

 

grrr, m-ai prin "intre", tocmai il stersesem din primul post si il puneam in al doilea, am adaugat parametrii la culori, in cazul in care totusi tii sa ai o singura culoare. Cum naiba sunteti asa de rapizi cand e vorba de downloadat jucarele? :smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am promis, am revenit cu un post despre histograma stochasticului. tradelover, probabil ti-ai dat seama deja cum vroiam sa folosesc noul indicator, ca am vazut ca ai suprapus stochasticul peste asta nou... e vorba de ceva similar cu macd. cit de relevanta e chestia asta, nu stiu. deocamdata incerc diferite setari si ma uit dupa corelatii.

probabil combinatia ideala ar fi un stochastic care sa urmareasca trendul (deci un %K mai mare, si un %D cel mult jumatate din el...) ca sa pot urmari in voie ce se intimpla cu histograma - si aici ideea de baza e simpla: divergente pe histograma, si cit de relevante sunt ele in raport cu crossul K & D care va urma. pe 5,3,3 nu-mi dau seama de nimic; ma uitam pe alte setari ale stochasticului, vroiam sa vad ce mai foloseste lumea... asa ca orice sugestii sunt binevenite.

deocamdata atit, din pacate. dar revin...

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

am revenit, e drept nu cu noutati despre histograma ci cu un indicator nou pescuit de pe TSD. tradelover, poate stii deja despre el... l-am pus aici pentru ca e un stochastic si e tot sub forma de histograma.

premier stochastic oscillator. si link pentru detalii (coduri pentru diferite platforme).

Premier_stochastic.rar

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Am gasit materialul asta undeva(nu mai stiu unde) si mi se pare extrem de interesant insa eu ma pricep f. putin la indicatori si nu am reusit in ruptul capului sa fac setarile alea. Daca poate cineva sa faca un indicator care sa lucreze asa cum se vede in material si sa-l puna aici atunci i-as fi recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.