Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

Morala : Pe Oanda, cu cei 150 USD TRANZACTIONEZI real de te saturi si de invatat Forex vei invata fie de voie, fie de nevoie ! Pe Teletrade NU tranzactionezi decat inchipuit si ramai si fara 150 USD in buzunar si dupa distractia Teletrade vei tot activa pe conturi demo pana la adanci batraneti !

 

PS. Certificare de trader de la Teletrade ?! ASIF de 850 RON ?! Angajare pe un salariu mai mare decat profitul pe care-l scoti lunar cu cei 15% profit (5000 USD * 0.15 = 750 USD) ?! Ce de stupizenii pe centimetru patrat !!!

 

@the Seer

Nu sunt nici naiv si nici nu ma prefac. Insa dvs. va recomand sa mai cititi o data postarea mea. 

 

Subiectul Teletrade a fost dezbatut in 20 de pagini, nu cred ca ar avea rost sa reluam aceleasi inutilitati. Asa cum eu am stat sa citesc tot, asa pot face si cei care sunt cu adevarat interesati sa afle mai multe. Eu am scris doar NOILE detalii.

Referitor la salariu, daca va uitati in acelasi alineat am scris mare EXEMPLU! Nu am zis ca asa este, am exemplificat ca sa va faceti o idee.

Certificarea de trader de la Teletrade... sincer ma indoiesc ca e recunoscuta intr-un orice alt loc decat la ei; deci o hartie inutila

De Oanda nici nu auzisem pana acum 2-3 zile, asa ca...

 

ASIF-ul de 850 lei este de aici: http://www.asociatiabrokerilor.ro/?s=autorizare&p=detalii_curs_asif#tarif

Pretul l-am rotunjit eu si include taxa de eliberare a certificatului. Daca este un site fals(sau am omis vreun detaliu) la fel, am rugamintea sa imi zica si mie cineva.

 

Referitor la Teletrade, nu am zis ca ma duc sa bag banii sau ca stau acasa. Am zis ca as risca, deci:

Concluzia 1: dezbat posibilitatea de a investi sau nu. 

 

Concluzia 2: cer detalii despre alte companii (si aici iti mai multumesc o data pt. info despre Oanda)

 

Concluzia 3: Forumul este pentru ajutor. Cand un om iti cere un pahar de apa, nu ii dai un par in cap. Ai scris la final ca sunt stupizenii, dar inafara de calculul unui exemplu, si al pipsilor, mi-ai facut reclama la Oanda. OK. 

Normal ar fi fost:

Daniel, 

ASIF-ul nu costa atat, aia e doar taxa de examinare.

Cursul se gaseste aici (www.) si costa atat. ACESTA ESTE TOT UN EXEMPLU SI MERITA LUAT CA ATARE. SCOP DEMONSTRATIV!

 

Si la fel mi se putea explica fiecare subpunct si puteam vorbi civilizat. Fara psalmi din Biblie sau sloganuri "celebre".

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e. Spatiul de munca al traderilor. Cum am intrat m-am uitat dupa alte sali, inexistente insa. Mi s-a raspuns ca sala este total separata insa sunt colaboratori (traderi) care lucreaza de acasa sau de la locul de munca unde activeaza in mod normal.

Pasajul asta NU pare a fi deloc unul cu titlu de exemplu, iar raspunsul celor de la Teletrade este cu totul imbecil !

 

2. Privitor la ASIF-uri si alte patlamale : broker si trader sunt 2 notiuni distincte. Broker-ul tranzactioneaza DOAR ordinele clientilor, in timp ce trader-ul tranzactioneaza atat ordinele clientilor cat si ordinele Nostro (proprii).

 

3. Warren Buffett a pierdut anul trecut 1.1 miliarde USD in tranzactiile financiare. NU intelege piata financiara rechinul Warren Buffett, uns cu toate alifiile/patlamalele, si vezi Tu Doamne o intelege Asociatia asta a pestilor (brokerilor amatori) din Romania ?!

 

PS. Patlamale pe bani si mai grei, tot de la romani de-ai nostri :

http://www.pitchforktrader.com/seminars.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

Daca se mai dezbate mult tema asta din care reiese ca un broker ar fi mai rasarit decat altul, cu scuzele de riguare pentru administratia "cesto" forum, dar cred ca le umplu frigiderul cu carne la toti brokericii astia ( sa nu zic mascarici).

 

 

As putea fi atat de mincinos si sa inventez o adevarata poveste cu Teletrade. Ba chiar as putea discuta cu ei, inregistrez discutia cu printscreen-uri , modific in Photoshop sau orice Editor profesional astfel incat sa reiese replicile care vreau eu din partea Telepârtz (oups) Teletrade si sa-i fac de toata jena pe acest forum extrem de vizitat de posibili investitori. Si sunt 99% sigur ca acest post este citit cel putin de Teletrade , ca sa nu zic mai multi brokerici.  (Topicul de la OFFTOPIC Profesionist despre Admiral era deja urmarit de Cochintu sau celalalt, nu i-am retinut numele, si din cate am inteles, imediat au reactionat cand DCM a dat replica care nu ii punea intr-o lumina avantajoasa, insistand pentru clarificari) .

 

Revenind on topic, parerea mea , daca vrei sa tii cont de ea, este sa eviti TOATE CURSURILE  din partea vreunui brokerici care se lauda ca are vreun diplomat (bastinas cu diplome multe care habar nu are pe ce lume traieste) ales, si despre care spun ca sunt mandri ca face parte din echipa lor (de cotizanti, ca daca ar face bani, nu s-ar preta sa dea tepe muritorului de rand).

 

Daca vrei sa urmezi, totusi, cursuri, parerea mea este sa le urmezi pe cont propriu pentru ca exista multe tehnici si nu poate decide un ANAList al vreounui broker, care tehnica e potrivita pentru tine. Mai intai trebuie sa treci prin TOATE tehnicile, sau macar APROAPE TOATE, sa citesti carti , sa intelegi cat adevar procentual este in carti si cat e de umplutura iar asta nu o poti face decat dupa mult mult mult mult .... eheee. mai zii , mult x10 , x100, etc timp petrecut pe grafic asa. Iar la final sa iti dai seama ca marea problema nu consta in tehnica folosita, adica Holy Grailul ala cu care faci 3000$ ca Maria vanzatoarea din doar 100$ in numai 48 ore, nu poate fi gasit doar in analiza tehnica.

Dar sunteti culmea frate, voi vreti sa faceti milioane pe forex urmand niste cursuri si gata? Da chiar nu va dati seama ca va indreptati pe drumul de imbogatire peste noapte? 

 

Mai demult am venit cu propunerea ca un HANAlist din asta al vreounui broker cu 8 ani de experienta, director si cocopsihocoordonator tehnic si fundamental , sa intre pe vamist si sa demonstreze faptul ca suntem muritori de rand si habar nu avem ce spunem.  Pai are corent in instalatie vreounul taica? Nu vezi ca nici macar unul nu zice "pâst" . "Pai ca ala nu are timp de glume, ala face bani" Ce face? Face bani ? De la fraieri vrei sa spui, ala nu poate face bani decat jumulind de la naivi, nu pe cont propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Apollo

Mersi frumos pentru reply.

Sunt perfect de acord cu ceea ce zici.

In partea de milioane... sa fim seriosi. Nu m-am nascut ieri sa cred in basme. Ma atrage piata de capital in sine si stiu ca poti marca un profit (cat de mic ar fi) aparte de ceea ce faci in viata de zi cu zi. 

 

Mersi pentru punctul de vedere, ultimul paragraf face toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciun broker din romania sau de aievea nu stie sa faca profit in piata. nici un om legat de industria forex din romania nu a facut si nu va face vreodata un ban din forex. teletrade ca si iforex sunt teparii de servici din romania.  daca am avea un stat mai centrat catre drepturile consumatorilor si catre transparenta asemenea tepe ar putea fi evitate foarte usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Din pacate TeleTrade si ProfitPoint au probleme.

Motive:
1.Cursul introductiv consta in 10 foi, asta daca scrii cam tot ce-ti trece prin cap si faci cate 2 grafice pe pagina (altii au avut 3-4 foi).
2.La absolvirea cursului gratuit (la finele lui Ianuarie) mi s-a explicat ca voi plati doar 500 lei (pt cursul practic), pentru ca era o promotie de sarbatori (Decembrie) dar nu au revenit la tafiful initial de 750 si ca PROBABIL prin Martie va fii iar 750. Motivul mi s-a parut dubios, o explicatie gen s-au luat cu sarbatorile - pai o promotie eu stiu ca are date fixe. Ce firma serioasa are atata lipsa de interes pentru bani (idem cu promotiile de Vinerea Neagra in Romania - promotie valabila tot anul).

3.Printre picaturi nu se uita accentuarea pe castigurile exceptionale pe care le poti atinge chiar daca esti un trader prost dar respecti niste reguli (am fost demult la invitatia unui asa zis prieten la o schema piramidala si avea cam acelasi aer).
4.La terminare dai un test grila mult prea usor pentru banii care ti se promit.

5.Mie mi-au zis ca angajeaza doar oameni cu facultate dar eu stiu cel putin 2 candidati (nu cursanti) care nu aveau (am aflat asta schimband pareri despre TeleTrade).

6.Tot la curs mi s-a zis ca au nevoie de 100 de oameni, dar pe pagina de facebook nu vad angajati noi in ultimele 6 luni.

 

Observatie: ei ating niste puncte:
1. fac apel la lacomie punand accent pe sanse de castig ireale (daca trebuie sa urmezi niste reguli simple cum de doar 5% din traderi castiga?);
2. te fac sa crezi ca esti foarte bun dand un test banal;  
3. tu cauti un loc de munca si apare o super ocazie, cum sa nu te agatati de ea.

4. Intr-o masura mai mare sau mai mica toti cei 3 din 3 vorbitori au criticat Romania si au prezentat compania ca pe o oaza de normalitate si mai ales corectitudine.

Tineti minte: DACA E PREA FRUMOS CA SA FIE ADEVARAT PROBABIL CHIAR NU E ADEVARAT.

PS: la interviu mi s-a zis clar ca nu e obligatoriu sa urmez cursurile ca sa ma angajez, exact asa voi face.

PPS: sfatul meu e sa urmati cursul gratuit si sa faceti proba pe un cont virtual, va fii o trezire la realitate !!!

 

Voi reveni cu pareri despre TeleTrade si ProfitPoint.

Editat de asdfgggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

          Trebuie sa identifici niste "figuri", forme ale graficului, care iti vor da o idee despre variatia raportului dintre 2 valute. Ex: pe un grafic ascendent, apare o forma numita double top (2 dealuri cu maxime si minime aprox. egale)=> sunt sanse mari sa urmeze o intoarcere de trend=> dai comanda de sell.

          Mi-am dat seama ca am fost cam negativist in primul post. Sa zic si ce fac bine: daca esti nul la acest capitol te invata cum sa folosesti platforma (nu iti arata efectiv, dar vazandu-i pe ei si din cele cateva discutii prinzi esentialul), iti explica ceva termeni, iti dau o metoda de tranzactionare (buna sau rea n-am idee), iti ofera un mic punct de plecare. Poti sa inveti si singur dar ar dura mult mai mult. Inca un plus este faptul ca iti poti face conturi demo pe care te poti juca cat vrei. Cat despre interviul final = test, nu te opreste nimeni sa-l sustii, dar neavand experienta necesara e clar ca vei pica.

          Ar fii interesant de vazut o statistica pe 2013 care sa spuna cat la suta din cei care au urmat cursurile pentru avansati (primul curs platit) si au vrut sa se angajeze chiar au obtinut un post. Asta ar fi cea mai simpla si usoara metoda de a inchide gura celor care critica ProfitPoint-ul, bine, asta daca procentul nu e ceva gen 1% :P .

Editat de asdfgggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.