Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

  • Moderators

Sunt de acord cu ce spune Iordaki, presupunand ca se capitalizeaza profitul obtinut in lunile anterioare. Ceea ce vreau sa corectez sunt cifrele. Am eu o boala cu cifrele, precum stiti. Se pare ca nu ai nevoie de 5 ani, un singur an e destul.

 

De exemplu presupunem ca avem un investitor care baga 50k in afacere, si un trader capabil sa faca 30% luna de luna, timp de un an de zile. Mai presupunem ca investitorul ii plateste traderului 10% din profitul obtinut. Aici avem mai multe variante: plata se poate face lunar, trimestrial, la 4 luni, la 6 luni, ori la sfarsitul anului. De asemenea, e posibil ca traderul sa puna deoparte banii primiti ca plata, si sa nu se atinga de ei (pentru zile negre) ori e posibil ca el sa ii investeasca la randul lui, tranzactionandu-i la un loc cu contul, adica practic scotand pe ei profit lunar de 30%.

 

De exemplu, prima data presupunem ca investitorul ii plateste lunar traderului 10% din profitul de 30% (asta inseamna 3% din suma initiala). Adica dupa prima luna, traderul reuseste sa faca 30% din 50k, adica 15k profit, adica are 65k in cont, din care 1500 ii primeste ca bonus, restul de 63500 raman in contul investitorului. Si asa mai departe, luna urmatoare o sa faca iar 30% profit, de data asta din 63500, iese total de 82 de mii, si va primi ca bonus partea lui, adica 1900 de parai. etc.etc.

 

La sfarsitul anului investitorul are in cont suma de 880267 parai, iar traderul a primit un bonus total de 92252 de parai.

 

Daca presupunem ca bonusul nu e dat lunar, ci la interval de 3 luni, atunci dupa prima luna in cont sunt 65000, dupa a doua sunt 84500, dupa a treia sunt cam 110 mii, din care traderul primeste bonusul cuvenit (sunt cam 60 de mii profit, deci cam 6000, mai exact 5985). Si asa mai departe. O sa observati ca la sfarsitul anului investitorul are in cont suma de 931000, iar traderul a primit ca bonus aproape 98000 de parai. Este mult mai avantajos decat in primul caz, si diferenta provine din faptul ca "bonusul", in loc sa fie dat deoparte, este reinvestit in 8 dintre cele 12 luni ale anului.

 

Chiar si mai bine ies atat traderul cat si investitorul daca bonusul este platit la 4 luni, la 6 luni, ori numai la finalul anului, pentru ca in acest caz bonusul este reinvestit in 9, respectiv 10, respectiv 11 luni. Practic, pe varianta in care bonusul este platit la sfarsitul anului, investitorul va avea in cont suma de 1.053.000, adica profit un milion curat, net, iar traderul va primi la sfarsitul anului o suma (in afara celei din cont, neinclusa in ea) egala cu aproximativ 111.000 de parai.

 

Amaizing, iz't it?

 

Heheeee.... TOTUSI! Hai sa va zic una mai tare!

Toate aceste variante sunt dezavantajoase pentru trader! Daca el nu reinvesteste profitul, ci il "pune deoparte", ca in primul caz, atunci el va avea un profit mult mai mic. Ceea ce e "safe", dar e rău. Daca el reinvesteste profitul, ca in ultimul caz, well... e si mai rau, pentru ca astia sunt banii lui, si ei produc la randul lor profit, care la sfarsitul celor trei luni (ori la sfarsitul anului) se regaseste cumulat in cont. Adica este acel profit din care traderul ia NUMAI 10 procente!

 

Si investitorul ia 90 de procente!

 

E normal ca investitorul sa faca profit pe banii mei? Nu zic de munca, ca pt aia ma plateste. Dar e normal ca eu sa ii dau lui 90% din profitul pe care il realizez cu banii MEI??? Nu e normal.

 

Drept urmare, eu vreau sa iau banii de bonus lunar, sau la 3 luni, si daca nu vreau sa ii pun deoparte, playing safe, atunci ii investesc intr-un alt cont, pe care il tranzactionez in paralel cu contul clientului. In acest fel tot profitul generat de bonus este al meu, si nu il impart cu investitorul, 90% el, si doar 10% eu!!!

 

Astea fiind zise, sa vedem cu arata cifrele:

 

1. Daca imi da profitul odata pe an, well... am discutat asta, nu am ce capitaliza, ma multumesc cu cei 111 mii de parai.

2. Daca mi-l da de doua ori pe an, practic el face bani cu mine 6 luni, dar apoi eu fac bani cu mine insumi. Si la sfarsitul anului el va avea in cont 987 de mii, pe cand eu voi avea in contul propriu 177 de mii. De ce? Pai sunt cele doua bonusuri, plus profitul facut la primul bonus pe ultimele 6 luni ale anului.

3. Cu bonus platit la 3 luni, el ramane cu 931 de mii, dar eu fac 233 de mii. De ce? pai sunt cele 4 bonusuri, plus profitul pe ultimele 9 luni ale anului la primul bonus, plus profitul pe ultimele 6 luni la al doilea bonus, plus profitul pe ultimele 3 luni la cel de al treilea bonus.

4. Si cazul cel mai avantajos pentru mine ca trader: daca imi da bonusul lunar. In acest caz investitorul va avea in cont la sfarsitul anului cele 880 de mii de care vorbeam la inceputul postului, dar traderul va avea in cont nu mai putin de 284 de mii de parai.

 

Cu aceste "scoruri", practic atat investitorul cat si traderul (atentie! amandoi!) sunt milionari in 13-15 luni, NET! Adica primul are profit net de un milion in 13 luni, pe cand al doilea are un milion in cont in 15 luni fara sa fi investit nici un sfanţ!!!

 

Si aici sunt calculele, pentru cine e interesat de amanunte, va prindeti repede ce si cum.

 

post-1272-1238670221_thumb.jpg

 

(l-am jepeguit la o calitate proasta, ca sa iasa fisierul mic, excelul era mai mare).

 

Va dati seama de absurditatea unui asemenea scenariu. Am vedea milionari pe toate gardurile. Asemenea traderi nu numai ca "sunt foarte rari", cum spune Iordaki, dar daca exista, ei nu se incurca cu "preselectii" la Teletrade... Eu personal cred ca nu exista, dar asta e alta poveste. V-am mai spus targeturile mele: eu ma gandesc la cifre de aste ANUAL, nu lunar.... Si chiar si asa, ma chinui destul si am nevoie de noroc sa ating propriile targeturi. Dar fiecare cum se pricepe. Nu contest ca or fi altii mai buni. Adica altii cu adevarat buni, pentru ca comparativul nu isi are locul aici. Dar aia buni sunt manageri la fonduri de milioane, pe undeva. Nu ne putem compara noi cu ei, de NICIO culoare!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca a trecut de mult perioada in care un broker facea totul. visezi sa te angajezi ca trader, te duci tata la un fond de investitii sau ceva similar.

in prezent brokerii cauta sa atraga clienti(BANII CLIENTILOR) prin orice mijloace, asta e doar o mica gaselnita ca sa-ti focalizeze atentia in alta parte decat la partea cu adusul banilor de acasa.

ar trebui sa fie idioti sa respinga un trader care are un statement vechi de 5 ani cu un profit anual de 10-15% si cu un ddown de 5%, afara un trader privat trebuie sa aiba un statement de cel putin 4-5ani profitabili pentru a avea acces la fonduri provenite de la alti clienti.

dar noi traim in Romania unde se calca milionarii in picioare, unde ardem etape, reinventam roata, si unde totul poate fi facut peste noapte deci 6 luni sunt suficiente pentru a da banii pe mana unui om.

ca tot veni vorba, cum o arata contractul vostru cu investitorii. il anuntati oare pe acesta ca dati banii pe mana unuia care are doar o istorie de 6luni foarte profitabila.

 

daca vreti putem sa luam topurile in domeniu, 20% pe luna inseamna 240%pe an, wtf man pai ar trebui sa fie in top10 mondial pentru o astfel e performanta. dar daca ne uitam pe topul de luna trecuta pe cati ii mai gasim astazi?? dar daca luam topul de acum un an oare cati au rezistat pana astazi??

eu daca as fi in locul vostru as da banii cuiva care are doar 3 luni cu astfel de randamente. statistic acesta are o sansa mai mare sa urmeze inca o luna cu un randament asemanator decat unu care are aceste randamente de 6luni.

 

 

eu zic ca e un mare bullshit.

Editat de ener
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-?

 

Nu vreau sa supar pe nimeni, cum am mai spus-o respect orice parere, dar analizand postarile dvs. mi-am adus aminte de un banc.

 

Bancul este despre Itic, Strul si elefantul. In postura lui Strul este TeleTRADE, Itic - dvs., elefantul - tranzactiile pe forex.

 

Se intalnesc Itic si Strul. Itic, suparat, Strul, vesel, n-avea nicio treaba.

S: - Frate, am scapat de toate problemele!

I: - Da' ce-ai facut, ma?

S: - Mi-am luat un elefant, frate!

I: - Hai ba, lasa vrajeala, ca nu-mi arde...

S: - Nicio vrajeala, ma. Am scapat de toate problemele. Stii parcul meu de masini? Vine elefantul in fiecare zi, le spala, da cu coada, le lustruieste. Nevasta-mea... stii ca e obsedata cu gradina de flori. N-am treaba, le stropeste asta de cinci ori pe zi... jet mic

, jet mare. Copiii... stii ce disperat eram cu ei. Am si uitat ca-i am acum. Ii ia elefantul cu trompa ii pune in spate, ii plimba prin cartier, joaca fotbal cu ei. Nu mai am niciun stres.

I: - Da' cat ai dat

, ma, pe el?

S: - 100.000 de euro, da' face toti banii...

I: - Auzi, ma... Nu mi-l vinzi mie?

S: - Ce sa fac?!! Ba, nene, asta e parte din familie acum, nu e de vanzare.

I: - Hai ma ca-ti dau 150.000, da mi-l mie, doar stii ce probleme am acasa!

S: - Nu se poate, ma. E sufletul nostru, cum sa ne despartim de el?

I: - Hai, ba, ca-ti dau 200.000, da-mi-l sa scap de belele.

S: - Nu se poate, ba Itic, tu nu intelegi. Iti comand si tie unul, daca vrei, da' ai de asteptat un an.

I: - Bai, Strul, iti dau 300.000! Ajuta-ma sa-mi rezolv problemele, ce dracu', suntem ca fratii, am inceput impreuna sa facem afaceri...!

S: - Bine, ma, hai. Da' sa stii ca ti-am dat de la inima, era ca si copilul nostru.

Dupa 6 luni se intalnesc astia iar. Strul vesel, Itic, terminat, cu parul alb, cearcane mari...

I: - Bai, Strul, ce mi-ai facut, ba? M-ai nenorocit cu elefantul asta!

S: - De ce, ma?

I: - Nu face nimic, frate. Parcul meu de masini, il stii... S-a suit cu curu' pe masini, mi le-a strivit. Nevasta-mea... Obsedata si ea cu florile, s-a cacat pe ele, nu se mai vede o petala sub diatamai balega. Copiii... nu-i haleste, dar ii bate cu trompa, ii alearga prin casa. Sunt terminat!

S: - Bai, Itic, tu ai o problema!

I: - Da, ba, stiu, cu elefantul de la tine.

S: - Nu, ba! Tu, cu atitudinea asta, n-o sa vinzi niciodata elefantul ala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le recomand tuturor sa se documenteze foarte bine inainte de a tranzactiona pe forex. Statistica nu este incurajatoare doar 5% reusesc sa fie profitabili si din aceasta cauza foarte multi vad partea goala a paharului.

 

Apropo am regasit pe acest forum si alte pareri despre cat se gastiga din forex. Cei interesati pot urma linkul http://forum.vamist.ro/Cat-se-castiga-t1370.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S: - Nu, ba! Tu, cu atitudinea asta, n-o sa vinzi niciodata elefantul ala!

Prin acest banc v-ați caracterizat exact ce atitudine aveți fata de piața. DVS doriți sa vindeți FOREX-ul și aveți scopul sa vindeți cât mai mult deseori trecand peste limita bunului simt. Noi în comparație de voi facem trading si încercam sa supravetuim si sa câștigam intre valuri. Avem atitudine prea diferita ca sa vorbim în aceiași limba.

Mi-a plăcut mult următorul post cu 5% (acolo v-ați purtat onest).http://www.kolobok.us/smiles/artists/fool/appl.gif Categoric nu-mi place și nu o sa accept modul si politica de înrolare a noilor "traderi". Piața romanească și nu numai nu mai este cum a fost ieri, ca sa supravetuiti ar trebui sa faceți re-branding, sa schimbați total politica companiei, poate o sa aveți șansa su "rămâneți" în fata concurentei.

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki Apropo de cat se castiga

 

Acum un an, aveati o cu totul alta parere despre cat se castiga pe forex:

 

 

Cine imi pune întrebarea cat faci pe forex ? Eu raspund 100% anual

deşi trec peste 300%

 

 

Mai degraba prin a vinde eu inteleg a promova forexul in Romania. Ce broker isi promoveaza serviciile, vorbind numai de esecuri.

 

Activitatea pe forex o promovam ca o meserie si nu vad nimic rau in aceasta abordare. Te pricepi si ai bani - tranzactionezi pe banii proprii. Te pricepi dar nu ai bani - te ajutam sa tranzactionezi pe bani reali. Doresti si sa te angajezi in cadrul firmei, nici o problema, exista pozitia de trainer sau analist financiar. Compania are nevoie de oameni buni.

 

Nu-mi fac griji de re-branding. Analizam oportunitatea sa deschidem puncte de lucru in Timisoara, Cluj, Constanta si Iasi.

 

P.S. Oare ce parere aveti de acei brokeri de pe internet care isi promoveaza serviciile cu bannere unde vorbesc de randamente de 1000% sau dau bonusuri nereale, ofera spreaduri 0, sau indeamna la deschiderea de conturi cu numai 100$, uneori chiar si mai putin ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi pune întrebarea cat faci pe forex ? Eu raspund 100% anual

deşi trec peste 300%

 

Am și spus cu câteva posturi mai sus ca în timp se schimba datele problemei. Acum fac trading mai atent, intru în piața de 5 ori mai puțin, am o politica mai răbdătoare.

 

Da, întradevăr în munca voastră este si partea pozitiva- lumea afla despre FOREX. Aici chiar faceți munca grea, iar în rest (mai mult fac referința la filiala din Chisinau despre cea din București cunosc doar de la prieteni și din net) nu prea sunteți fair play. Sau poate când ajung și eu pana-n București o sa-mi arătați o alata imagine care eu nu o sesizez încă? :-?

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric nu-mi place și nu o sa accept modul si politica de înrolare a noilor "traderi". Piața romanească și nu numai nu mai este cum a fost ieri, ca sa supravetuiti ar trebui sa faceți re-branding, sa schimbați total politica companiei, poate o sa aveți șansa su "rămâneți" în fata concurentei.

 

Mai degraba concurenta isi va schimba politica decat s-o facem noi. Cautati pe ejobs "trader" si te vei convinge.

 

Sunt sigur ca activitatea firmei TeleTRADE genereaza in cea mai mare parte si trafic nou pe acest forum. Chiar il rog pe Stefan sa verifice cati intra pentru prima oara pe acest forum cautand pe google cuvantul teletrade :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca activitatea firmei TeleTRADE genereaza in cea mai mare parte si trafic nou pe acest forum. Chiar il rog pe Stefan sa verifice cati intra pentru prima oara pe acest forum cautand pe google cuvantul teletrade :-?

Si iarăși se simte interesul de cât mai multa lume sa vina, cât mai muta lume noua sa apară, sa se înroleze. In toate posturile voastre se simte aceasta. Sau sunt eu obsedat?http://www.kolobok.us/smiles/artists/phil/phil_44.gif

Pe noi de aici (traderi) nu ne interesează cantitatea ce se înscrie, ci calitatea acestora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.