Sari la conținut

Trade context is busy


bumasoft

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Primesti asta incercand sa pui un order manual? Nu mi s-a intamplat niciodata, dar teoretic e posibil, daca incerci sa plasezi 2-3 ordere (ori sa le inchizi) la interval de cateva secunde. Cand plasezi un order exista un "clearance time" de cateva secunde, necasar brokerului tau sa imperecheze orderele, pentru a tranzactiona cu banca lui. Pentru ca banca lui nu accepta tranzactii de cativa centi, bancile lucreaza cu loturi mari ori cu milioane, de aceea cand tu tranzactionezi maruntis, brokerul "aduna" maruntisul de la mai multi traderi, imperecheaza "in house" selerii cu buyerii si ce ramane plaseaza bancii, cu un singur bid mare. Asta necesita cateva secunde, timp in care tu nu poti plasa un order nou. Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa prind asa ceva pe manual, desi l-am prins de nenumarate ori pe automat. Te-ai bagat la experti deja, ori pur si simplu ai incercat sa pui manual o sumedenie de ordere? Daca te-ai bagat la scris experti, vezi ca exista functia isTradeContextBusy(), pe care o poti folosi daca vrei sa plasezi/inchizi rapid mai multe ordere. Citeste prin help la MT4.

 

Daca primesti asa ceva foarte des, fara sa fie in timpul NFP (cand e posibil ca IBFX sa blocheze tradingul pt cateva secunde) si fara sa incerci "aglomerari" de ordere, atunci ai o problema cu brokerul, ori cu conexiunea de net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primesti asta incercand sa pui un order manual? Nu mi s-a intamplat niciodata, dar teoretic e posibil, daca incerci sa plasezi 2-3 ordere (ori sa le inchizi) la interval de cateva secunde. Cand plasezi un order exista un "clearance time" de cateva secunde, necasar brokerului tau sa imperecheze orderele, pentru a tranzactiona cu banca lui. Pentru ca banca lui nu accepta tranzactii de cativa centi, bancile lucreaza cu loturi mari ori cu milioane, de aceea cand tu tranzactionezi maruntis, brokerul "aduna" maruntisul de la mai multi traderi, imperecheaza "in house" selerii cu buyerii si ce ramane plaseaza bancii, cu un singur bid mare. Asta necesita cateva secunde, timp in care tu nu poti plasa un order nou. Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa prind asa ceva pe manual, desi l-am prins de nenumarate ori pe automat. Te-ai bagat la experti deja, ori pur si simplu ai incercat sa pui manual o sumedenie de ordere? Daca te-ai bagat la scris experti, vezi ca exista functia isTradeContextBusy(), pe care o poti folosi daca vrei sa plasezi/inchizi rapid mai multe ordere. Citeste prin help la MT4.

 

Daca primesti asa ceva foarte des, fara sa fie in timpul NFP (cand e posibil ca IBFX sa blocheze tradingul pt cateva secunde) si fara sa incerci "aglomerari" de ordere, atunci ai o problema cu brokerul, ori cu conexiunea de net.

Multumesc, cred ca era din alta cauza. Aveam un order, am incercat sa-l inchid, imi zicea sa astept... Nu s-a inchis imediat, am mai asteptat 2-3 secunde si am dat cancel la inchiderea orderului... dupa aia am redeschis fereastra de close order si imi dadea mesajul ala.

 

Nu m-am bagat inca la scris experti, deocamdata incerc sa conturez o strategie si abia apoi poate o sa asez si un script acolo :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.